===Övünmek gibi olmasın...===

Bordomavililerin yeri...
Kullanıcı avatarı
prens_arif_61_vatan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

===Övünmek gibi olmasın...===

Mesaj gönderen prens_arif_61_vatan »

Ziya Doğan, konuşmak için yine doğru adresi, FANATİK’i seçti... İki bölüm halinde yayınlayacağımız röportajın ilk etabı...
* Sivasspor maçıyla ilgili kararla başlayalım. Nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Bir hocanın bu konularla uğraşmaması lazım. İlk gün basın toplantısında, oyuncularımız bir an önce bu maçı unutacak, dedim. Ve pazartesi itibariyle futbolcularıma bu maçı konuşmayı yasakladım. Bu bizim işimiz değil. Bundan sonrası yönetimin işi.
* Bülent Demirlek 20 gündür gündemde ve ortada yok. O günkü yönetimine ilişkin yöneticileriniz adil olmadığını söyledi, federasyon da benzer bir karar verdi.
- Yönetmelikleri fazla bilmiyorum. Ben bu konuyu çoktan kapattım, herkesin de kapatmasını istiyorum. Kapatmaması gereken birileri varsa o da benim yönetim kurulum. Trabzonspor’un haklarını koruyacaklardır.
* Karar adil mi?
- Adil olup olmadığını söyleyebilmem için kural ve yönetmelikleri iyi bilmem lazım. Bilmiyorum, bilmek zorunda da değilim.
* Sporcuların mağdur mu?- 30 saniye kala hakem faulün olduğu yerde ortamın gerildiğini görüp oyunu başlatabilse maç bitecek. Uzattıkça, seyirci tahrik oldu. Faul olmuş, oyuncu sarı kartı görmüş, oyuncular 18’in içine gitmişti. Sadece hakemin acele edip oyunu başlatması lazımdı, ama oyaladı. Dünyanın her yerinde gerginlik görüyorsan oyunu başlatırsın ki, tansiyon normale dönsün.
* Bütün kariyerin boyunca iddialı oldun. Başarılı da oldun...
- En başarılılardan biriyim istatistiklere bakılırsa. Her ne kadar insanlar her hafta Ziya Doğan’ı gönderiyorsa da bu böyle.
* 2. Trabzon macerası sanki beklendiği kadar başarılı geçmedi. Geçen sezon 2. yarının en başarılı 2. takımı oldun. ‘Trabzonspor başarısız’ imajının sebebi ne?
- Bunu kabul etmiyorum. Biz son Ankara maçına yedek kadro ile çıkmasak 2. yarının lideriyiz, en çok gol atan takımıyız. Bir de başlangıçta aldığımız takımın eksiklerini herkes biliyordu. Kariyerimde fiziksel olarak aldığım en kötü takım. Kazanırken bile, “Kondisyon düşük, koordinasyon bozuk. Bu sonuçlar aldatmasın, sıkıntılarımız var” dedik. O sıkıntıların olduğu dönemde 7 maçta 1 beraberlik 6 mağlubiyet aldık. 2. yarı ise çok başarılı olduk. Ama çok da şanssızdık. Sakatlık normal, ama bizim bütün sakatlarımız defansta oldu. Ligi 2. bitirip kupayı da kazanabilirdik. Bu oyuncuların sakatlandığı bölümde 7 maçta 1 gol yemiştik.
* En önemli transferiniz Jun. Kaç kişilik bir liste verdiniz yönetime?
- Türkiye’de antrenörler istediği kadroyu oluşturamıyor. Ben de öyle. Vermiş olduğumuz listede yöneticilerimizi toplayıp, “İşte şampiyon kadro” dedim. Anladılar, ama Türkiye’de kulüplerin yapıları belli. Bütçe çok fazla değildi, ama şu ortamdan sonra transferi konuşmak polemik yaratır. Sağduyulu davranmak istiyorum. İdeal kadroyu kurmak için çaba sarf ettiler, bonservisi elinde oyunculara yöneldik. Belki Trabzon tarihinde ilk defa bonservis bedeli ödemeden bir kadro oluşturdu. Bu kadro da bana göre şu anda lig lideri...
* Şu an sana göre bu takım lig lideri belki ama 2. transfer dönemi başlayana kadar nerede olur?
- Şampiyonluk iddiasından kopmaz...
* Yakında seçim var. Yönetimde bölünmeler oldu. Bu ortam takımı etkiler mi?
- Takımı olayların dışında tutmaya ve sadece maçlara konsantre etmeye çalışıyorum.
* İstatistikler ne kadar başarılı gösterse de, istifanın beklenmesinin sebebi ne?
- Bunu İstanbul kaynaklı isteyenler var. Futbola başladığımdan beri birkaç kişinin eylemleri var, yeri gelince anlatacağım. Bizi olduğumuzdan farklı tanıtmaya çalışıyorlar. Ama halkın sağduyulu olduğunu unutuyorlar. O insanlara ayaklı dedikoducular diyorum. Tutturdular, “Yıldız futbolcularla anlaşamıyor.”
* Fazla mı ciddiye alıyorsun?
- Ciddiye alıyorum tabi. Bekliyorlar Ziya hocayı bir hataya düşürelim. Düşüremediler. Geçen seneden beri bazı gazetelere göre her hafta görevime son veriliyor. Her hafta! Kazım Kanat, “Yazıklar olsun Trabzon medyasına. Ziya Doğan’ı hâlâ gönderemediler” diye yazabiliyor. Bu hangi meslek anlayışı, hangi kişilik, hangi ahlâk. Ziya Doğan yalakalık yapmadı, ilkeli, ölçülü. Bu rahatsız ediyor bazılarını.