===Ziya Doğan: “Çalışan formayı alır”===

Bordomavililerin yeri...
Kullanıcı avatarı
prens_arif_61_vatan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

===Ziya Doğan: “Çalışan formayı alır”===

Mesaj gönderen prens_arif_61_vatan »

Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde bir basın toplantısı gerçekleştiren Doğan, kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Soru: Milli maçlar nedeniyle lige verilen arada yaptığınız kamp takıma faydalı oldu mu? Transfer döneminin sonunda da oyuncu takviyesi yapamadınız. Bunun yanında sakatlıklardan dolayı eksikliğini yaşadığınız oyuncular var mı? Tomas Jun istediğiniz duruma geldi mi? Sezona İntertoto’dan dolayı 8 günlük çalışmayla ve hiç özel maç oynamadan başladık. İlk haftadaki rakibimiz Sivasspor 9 hazırlık maçı oynayarak bizimle karşılaştı. Biz ise sadece İntertoto’da 4 maç oynadık. Bazı oyuncularımız tam oynamadı. Gökdeniz ikinci maçtan itibaren görev aldı. Jabi ve Yattara milli maçlar nedeniyle geç katıldı. Erdinç sakattı. Hesapladığımda 11 oyuncu sezon başında tam olarak hazırlanmadı. Daha sonra yaptığımız çalışmalarla eksiğimizi kapattık. Trabzon çok nemli ve sıcak. Bu nedenle Bolu’ya gittik. Orada verimli bir kamp dönemi geçirdik. Çalışmaları, burada yapsak oyuncular o kadar canlı olamazdı. Kamp sonrası oyunculara o gücü kazanmak kadar, korumanın da önemli olduğunu söyledik. Buraya bir de Tomas Jun’u getirdik. Transferde yabancı kontenjanını boşaltmak için Tomas’ın özel hocalarla birlikte çalışmasını istedik. Ama aynı şey Kiki için geçerli değildi. O durumdaki bir oyuncuyu görmem gerektiğine karar verdim. Zaten Trabzonspor’un böyle bir lüksü yok. Şu anda diğer oyunculara göre hazır değil. Ama çok iyi çalıştı. Kendisini kazanacağımızı düşünüyorum. Bunda kendi mantalitesi çok etkiliydi. Ben de onu kadroda tutmayı düşündüm. Hazır olduğunda formayı vereceğim.

Soru: Ligin ilk 4 haftası geride kaldı. Rakipleriniz ne durumda. Ligin seyri nasıl olur?

Hiçbir takım tam olarak hazır değil. Anadolu takımları sistem üzerine önemli gelişmeler kaydettiler. Büyük takımlar kötüleşmedi. Sadece Anadolu takımları kendilerini geliştirdi. Her takım birbirini yenebilecek düzeyde. Bu sezon büyük kulüpler çok puan kaybedecektir. Önceki yıllarda büyük takımlar namağlup şampiyon oluyordu. Ancak şimdi Anadolu takımları aşama kaydetti. Bizim de eksiklerimiz var. 5-6 haftadan sonra takımların form düzeyi yükselecek. Ligin başında sıkıntılar olabilir. En az kayıpla bu dönemi atlatanlar avantajlı konuma gelir. Bursaspor maçını puan kaptırarak tamamladık. Rakiplerimizi yenip 3-4 hafta sonra daha iyi duruma geleceğimizi düşünüyorum. Sadece biz değil diğer takımlar da daha iyi duruma gelir. Soru: Risp ve Tomas’ı kadroya almayı düşünüyormusunuz?

Risp ve Tomas’ı kadroya alabilirim. Benim oyuncularım. Her iki oyuncu da çok iyi çalışıyor. Risp tam bir profesyonel. Bazı şanssızlıklar yaşadı. Kendileri hazır olduğunda kadroya alacağım. Aynı şey Ufukhan için de geçerli. Onu kiralık vererek oynayıp gelişmesini istedik. Bası sıkıntılar yaşadı. Geri döndü. Bu sıkıntılarda kimseyi suçlamıyorum. Sorunun Ufukhan’dan kaynaklandığını düşünüyorum. Bizim önemli bir oyuncumuz. Hazır olduğunda formayı alır.

Soru: Jabi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bu oyuncu hakkında fazla konuşmak istemiyorum. Jabi disiplinsizlik yaptı. Trabzonspor çok büyük bir kulüp. Gine Milli Takımı’nda kendisiyle birlikte yer alan oyuncular gelip perşembe günü takımlarında idmana çıkıyor, benim oyuncum cumartesi geliyorsa ve yaptığım antrenmanda nabzı 180 oluyorsa ortada bir terslik vardır demektir. Bu nedenle hem kendisini idmana almadım hem de para cezası verdik. Jabi önemli bir oyuncu. Oynamak benim değil oyuncunun elinde. Mustafa Keçeli bunun en iyi örneğidir. İdmanlarda çok iyi çalışarak formayı kazandı. Çıktı çok iyi oynadı. Demek ki ben değil formayı futbolcu kendi alıyor. Bir ara kendisini takas olarak da düşündük. Ama çalıştı ve kazandı. Hak eden takımda oynar. Oyuncuların hazır olmaları gerekir. Profesyonel anlamda daha mantıklı düşünmeliler. Sadece çalışacak, güçlü olacak. Ondan sonra kimse onun hakkını yemez Soru: Transfer döneminde çalışmalarınız var mıydı?

Türkiye’de Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’la Trabzonspor’un ekonomik anlamda yarışması çok zor. Bu çok net ortada. Transferde bonservisi elinde olan oyuncuları aldık. Tam istediğimiz olmadı. Ama tüm Türkiye’de durum aynı. Kulübün şartları önemli. Ben dert yanmıyorum. Elimizdeki mevcut kadro yarışı sürdürebilir. Daha iyi çalışır birlik olursak bu malzemeyle başarılı olabiliriz. Artık ne aldığımızı konuşmamız önemli değil.

Soru: İzleme komitesini hangi ölçülerde kullanmayı düşünüyorsunuz?

10 milyon dolar verip oyuncu alamıyorsak dünyayı iyi taramamız gerekir. Altyapının başında değerli bir hocamız var. O bu konuyu çok iyi bilir. Dünyada başarıya aç oyuncuları bulup kadroya katmak gerekiyor. Bu nedenle komiteye takviyeler yaptık. Diğer kulüplerde bu sayı daha fazla. İleride bizde de artabilir. Daha kapsamlı çalışmamız gerekir. Trabzonspor un geçmişinde yer alan kaliteli oyuncuları bu komiteye kattık.
Soru: Ulusal bir gazetede iki gün üst üste çıkan röportajınızda sizi göndermek isteyenler olduğu yönünde şikayetleriniz oldu. Bu konuyu açarmısınız?

Trabzon medyasından şikayet etmedim. Geçmişte kasıtlı haberler vardı. Her meslekte iyiler ve kötüler vardır. Bir sıkıntı bulunuyor. Ulusal basına haberler giderken bana sorulmasını istiyorum. Geçen sefer oruç konusunda çıkan haber yazılmadan önce bana sorulmalıydı. Kalli’ye soruluyorsa bana da sorulmalı. Görüş açıma bakmalıydılar. Yanlış insanlara malzeme vermemek için bunlar önemli. Bilgi akışının doğru olması gerekir. Bana Türkiye’de bilgisayarı yasaklayan, çağdışı ve korkak futbol oynatan teknik adam yakıştırmaları yapılıyor. Bu dedikoduyu yapanlara fırsat verilmemeli. Ben hangi takımı çalıştırsam o dönemde en çok gol atıp en az yiyen takım olma unvanını yakaladık. Hiçbir yıldız oyuncuyla sorunum olmadı. Sizden ricam bu konuya takılmayın.

Soru: Ersen Martin’i kaybederseniz Trabzonspor çok sıkıntı yaşar mı?

Ersen Martin ligin sonunda serbest kalıyor. Önceden bu konuyu anlatmıştım. Bursa maçı sonrası Ersen’e talip olduğunu, kendisinin de gitmek istediği bana söylendi. Ben de alternatifler sundum. Ancak o şekilde izin verebileceğimi söyledim. Ama para konusunda sorun çıkmış. Bu benle ilgili bir durum değil. Ersen’in bir sakatlığı var. Şu anda tedavi görüyor. Hazır olduğunda kendisine ihtiyacımız olacak. Kampta Ersen’le konuştum. Morali gayet iyi. İyileşip sahalara çıkmak istiyor.
Soru: Oruç konusuna bir açıklık getirebilirmisiniz?

İnsanların dini inançlarına yüzde 100 baskı oluşturmak doğru değil. Futbolculara mantıklı olarak böyle şartlarda fiziksek olarak etkileneceklerini söyledik. Yüzde yüz baskı yok. Tutmamaları gerektiğini telkinle anlattık. Geçen yıl tutmadılar. İstanbulspor’dayken Saido’ya tutmamasının daha iyi olacağını söyledik. O da bize Kamerun’da 40 derecede oruç tuttup futbol oynadığını, eğer oruç tutmazsa kendisinden verim alamayacağımızı söyledi. Sonuçta tuttu ama kendisinden verim alamadık. Şimdi ‘Kalli serbest bıraktı, Ziya hoca yasak koydu’ diye çifte standart yapılıyor. Biz oyunculara mantıklı izah edeceğiz. Bolu’da rehabilitasyon merkezine gittik. Oyuncular çok etkiledi. Trabzon’da Trabzonspor olarak hayır binası yapalım dediler. Ama bunlar yazılmıyor. Biz neler yapmamız gerektiğini biliyoruz.