Bi Küçük Eylül Meselesi filminin sonunu anlamayanlara...

Hayatımızın eğlenceleri Sinema ve Televizyon ilgili aradıklarınız...
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Bi Küçük Eylül Meselesi filminin sonunu anlamayanlara...

Mesaj gönderen VSaBaH »

Resim

Öncelikle filmin konusu hakkında bilgi verelim;

>
FİLMİN KONUSU;
Her şeyin yolunda gittiği bir hayata sahip olan Eylül, talihsiz bir olay sonrasında yaşamının son bir ayını unutur. Çevresindeki herkes, tüm arkadaşları ve ailesi ona hiçbir sorun olmadığını söylemesine rağmen Eylül bir şeylerin yolunda gitmediğinden şüphelenir. Tamamen bilinçsizce, sadece içgüdülerini dinleyerek Bozcaada'ya gider ve orada tesadüf eseri hiç tanımadığı tuhaf bir adamla karşılaşır. Bu gizemli yabancı ise kendinden emin bir şekilde Eylül'e kendisini hatırlaması gerektiğini, aşık olduğu adam olduğunu söyler.

Bi Küçük Eylül Meselesi filmi Türk Sinema tarihinin önemli yapıtlarından biridir. Ancak filmin sonunu anlamayan insanların çoğunluğu araştırmalarım sonucunda dikkatimi çekti ve filmin sonunu anlamayanlar için burada açıklıyorum;

Öncelikle filmin sonunun tam anlamıyla netleşmediği bir gerçek ve devamı gelebilir ancak mevcut haliyle Final söyledir;

!
Eylül ile Tek'in arasında yaşananlar aynen hayaldeki gibidir ve doğrudur. Eylül, Tek'i terkettikten sonra gazete de Tekin Bulut yani Tek'in vefat ilanını görünce panik yapar ve kaza yaparlar. Şimdi gelelim kafa karıştıran mevzuya. Burada durum şudur. Eylül gittikten sonra Tek durumu kaldıramayıp aynen hayaldeki gibi intihar eder. Ve kazadan sonra da Eylül yine aynı adaya olanları hatırlamak için gittiğinde olanlar gerçek ancak Tek hayaldir çünkü ölmüştür. Eylül'ün kazadan sonraki bir rahatsızlığı buna onları yaşatmakta yani Tek'i hayallemektedir. Ve anıları da yaşayınca filmin sonunda Tek'in öldüğünü ve yaşananların hayal olduğunu farkeder.

Kafanızı karıştırabilecekler;
?
:arrow: Peki Tek öldüyse arkadaşları Eylül'ün Tek'e ulaşmasını neden engellemeye çalışıyorlar?
Çünkü arkadaşları Tek'in öldüğünü bilmiyorlar. Zaten Eylül'de gazetede görmüştü ve Tekin Bulut olarak görmüştü. Yani Tek'in Tekin Bulut olduğunu Eylül'den başka bilen yok. Ve zamanında Eylül'ün ona kötü şeyler yaptığını ve yine görüştüğünü sanıp engelliyorlar.

:arrow: Arkadaşları Tek'in Eylül'e kötü bir şey yaptığını nerden çıkardılar?
Çünkü Eylül arkadaşlarını ağlayarak arayıp "gelin beni alın" demişti. Ancak olanları arkadaşlarına izah etmemişti çünkü Tek'e aşık olduğunu itiraf etmek ona acı gelmişti. Arkadaşları da Tek'in ona kötü birşey yaptığını bu yüzden Eylül'ün anlatamadığını düşündüler ve üzerine gitmediler...

>
NASIL? SİZCE DE EŞSİZ BİR ŞAHESER DEĞİL Mİ? BENCE ÖYLE :022-thumbsup:

<DERLEMEDİR>

Anahtar Kelimeler: Bi Küçük Eylül Meselesi sonunu anlamadım, Bi Küçük Eylül Meselesi finalini anlamadım, Bi Küçük Eylül Meselesi finali yorumları, Bi Küçük Eylül Meselesi finali analizleri, Bi Küçük Eylül Meselesi son sahnesinde ne oldu, Bi Küçük Eylül Meselesi sonu nasıl bitiyor, Bi Küçük Eylül Meselesi sonununu anlamadım

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Re: Bi Küçük Eylül Meselesi filminin sonunu anlamayanlara...

Mesaj gönderen VSaBaH »

Bu arada arkadaşlar yakalayamadığım veya yanlış düşündüğüm noktalar varsa, ekleme çıkarma yapabilirseniz sevinirim :022-thumbsup:
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
CrnOktyOfficial
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen CrnOktyOfficial »

Volkan abi Ceren Oktay ben. Forumdaki eski hesap bilgilerimi hatırlayamadığım için yeniden kayıt oldum. Star TV'de yanlış hatırlamıyorsam filme denk geldim, biraz izledim. Sonunda Cenk'in ölüp ölmediğini merak etmiş ve araştırma yaparken siteye denk geldim. Yazdıklarını okudum. İyi oldu doğrusu bunları belirtmen. Kafamdaki soru işaretlerini gidermiş oldum :)

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

CrnOktyOfficial yazdı:Volkan abi Ceren Oktay ben. Forumdaki eski hesap bilgilerimi hatırlayamadığım için yeniden kayıt oldum. Star TV'de yanlış hatırlamıyorsam filme denk geldim, biraz izledim. Sonunda Cenk'in ölüp ölmediğini merak etmiş ve araştırma yaparken siteye denk geldim. Yazdıklarını okudum. İyi oldu doğrusu bunları belirtmen. Kafamdaki soru işaretlerini gidermiş oldum :)

Ceren merhaba,

Seni tekrar buralarda görmek ne güzel... Aynen son bikaç gündür forumun hitlerinde inanılmaz artış var ve ben farketmiştim;
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Yıllar önce yazdığım bir yazı şuan hit oldu. Forum böyle bir şey işte :)

Analizim hakkında ne düşünüyorsun? Sence doğru analiz etmiş miyim? Ama itiraf edeyim biraz araştırdım ve o şekilde derledim. Kendi yorumlarımla da zenginleştirdim.
 !

Resim