alo 110

Bu bölümümüzde gülmekten kırılacaksınız...
Kullanıcı avatarı
kostepekim
Aktif Üye
Aktif Üye

alo 110

Mesaj gönderen kostepekim »

110'a gelen komik telefonlar
Bugün, 13:21
Konya'da itfaiyeyi arayan, çoğunluğunu çocukların oluşturduğu kişilerden bazıları annesinin nerede olduğunu, telefon numaralarının gözüküp gözükmediğini ve saatin kaç olduğunu soruyor.
AA-Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici, yaklaşık 2 yıl önce asılsız ihbarların önüne geçilebilmesi için seslerin kayıt edilmesini sağlayan ses kayıt sistemine geçtiklerini söyledi.
Asılsız ihbarların önüne geçebilmek için ellerinden geleni yapmaya
çalıştıklarını belirten İşbitirici, '' Geçen yıl ortalama 77 bin yangın ihbarı
aldık. Bunlardan 40 bini asılsızdı. 2007 yılının ilk beş ayında ise gelen yangın ihbarlarının yüzde 60'ı asılsız çıktı'' dedi.
Asılsız ihbarların yaz aylarında arttığını vurgulayan İşbitirici, şunları
kaydetti:
''110'nu gereksiz yere meşgul edenlerin yüzde 75'ini çocuklar, yüzde 25'ini ise psikolojik sorunları olanlar oluşuyor. Yaz aylarında gelen asılsız ihbar sayısı çocukların tatile girmesiyle birlikte artış gösteriyor. Bu durum bizi çok üzüyor. Çünkü yaz aylarında yangın olaylarında çok büyük artış var. Biz bu asılsız ihbarlar yüzünden vakit kaybediyoruz. Unutulmamalı ki, insanların boş vakitleri bizim için çok değerli olabiliyor. 38 kez telefon hattını meşgul eden bir kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Dava halen sürüyor.''
İşbitirici, 110'u arayan ancak yangın ihbarı yerine başka konularda konuşan kişilerden de şikayetçi olduklarını belirterek, bazı kişilerin 110'u arayarak annesinin nerede olduğunu, saatin kaç olduğunu sorduğunu; telefon numarasını unutanların bile itfaiyeyi arayabildiğini kaydetti.
GÜLDÜREN KONUŞMALAR
Konya'da itfaiyeyi arayanlarla görevli arasındaki diyaloglardan bazıları
şöyle:
''Görevli: Alo itfaiye
Arayan kişi: Ağabey saat kaç?
Görevli: Saat 3
Arayan kişi: Sağol ağabey.
Görevli: Alo itfaiye.
Arayan kişi: Ağabey iyi akşamlar.
Görevli: İyi akşamlar.
Arayan kişi: Ağabey bir şey söylemek istiyorum. Yanlış anlama. Şaka maka yapmıyorum. Benim numaram görünüyor mu?
Görevli: Evet
Arayan kişi: Telefon numaramı unuttum sizden öğrenebilir miyim?
Görevli: 0542.........
Görevli: İtfaiye buyurun.
Arayan kişi: Annem var mı?
Görevli: Kapat gülüm, babana ceza gelir
Arayan kişi: Annem nerede?
Görevli: Bakkala gitti.
Arayan kişi: Ne zaman gelir?
Görevli: Bir saat sonra gelir.
Arayan kişi: Ne zaman gelir?
Görevli: Saymayı biliyor musun?
Arayan kişi: Evet.
Görevli: Beş yüze kadar say o zaman gelir.
Arayan kişi: 1,2,3....
Görevli: İtfaiye buyurun.
Arayan kişi: Selamlar.
Görevli: Selam.
Arayan kişi: Abi ben kan vermeyi düşünüyorum. Kan gurubum değişir mi?
Görevli: Sen ver hemşehrim ver değişmez.
Arayan kişi: Sağol ağabey.''