İki Arkadaş..

Bu bölümümüzde gülmekten kırılacaksınız...
Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

İki Arkadaş..

Mesaj gönderen GiudiZioSo »

İki yahudi arkadaş, piyasayı araştırmışlar ve o sene hangi renkteki kumaşın moda olacağını öğrenmişlerdi.
Bütün varlıklarını paraya çevirdiler ve piyasadaki bütün haki kumaşlarını satın aldılar.Depoları bu renkteki kumaşlarla doldu, ancak kimsenin bu kumaşlara talip olmadığı görüldü.İki kafadar artık iflasın eşiğine gelmişlerdi.Moiz ve Aron dertli dertli oturuyorlardı.
Artık bıçağın kemiğe dayandığı bir gün kapı çalındı ve içeriye bir albay girdi:
_Sizde haki renkte kumaş var mı?
kulaklarına inanamadılar ve hemen atıldılar:
_Evet albayım var, gösterelim.
Albay dikkatle kumaşları inceledi.
_Çok beğendim bu sene askerlere 200.000, subaylara 50.000 adet haki renkte elbise yaptıracağız.Ancak tabiki benim tek başıma beğenmem yetmez.Generalimin de oluru lazım. Bana bir parça numune verin.Yarın öğlen 12 ye kadar telgraf çekersem iptal ederim.Eğer telgraf gelmezse kumaşları kesip imalata başlayabilirsiniz.
O gece bitmek bilmedi.Kimi zaman ümitlendiler, kimi zaman ´ya iptal olursa´ diye endişelendiler.Ertesi gün saat 11,11.30,11.45, gözleri yolda, korku ile postacıyı beklediler."Gelmesin" diye dua ederek...
12 ye 5 kala postacı sokağın köşesinden gözüktü.
"Belki bize gelmiyordur" diye ümitlendiler.Ancak postacı gelip kapılarını çaldı.Moiz büyük bir kederle koltuğa çöktü.Aron da çaresiz kapıyı açtı.
Postacının elinde bir telgraf vardı.Aron titreyen elleriyle telgrafı açtı, okudu ve sevinçle seslendi:
_Müjde Moiz, baban ölmüş!!.