Radyasyona Çözümm ...

Bilim&Teknik ile ilgili aradıklarınız....
Kullanıcı avatarı
süpürgesiz_cadı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Radyasyona Çözümm ...

Mesaj gönderen süpürgesiz_cadı »

Van Özel Serhat Lisesi öğrencisi Yunus Sarıca, yaptığı araştırmada kaktüsün radyasyonu absorbe ettiğini tespit ettiğini belirterek, araştırmasını TUBİTAK'a sunduğunu söyledi.

Okul öğrencilerinden Yunus Sarıca, biyoloji dalında hazırladığı 'Kurak İklim Bitkisi Olan Kaktüsün Elektronik Cihazlardan Yayılan Radyasyonun Zararlı Etkilerini Azaltması Projesi'yle katıldı. Projesi hakkında bilgi veren Sarıca, günümüzde radyasyonun insan hayatında önemli sorunlar oluşturduğunu ifade ederek, her türlü elektronik cihazdan radyasyonun yayıldığını söyledi. Her insanın radyasyon tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının mümkün olduğunu anlatan Sarıca, insan fark etmezse dahi elektromanyetik radyasyon yayan cihazlardan olumsuz etkilendiğini vurguladı. Radyasyonun etkilerinin Hiroşima'dan beri görüldüğünü ifade eden Sarıca, bununla birlikte uzun zaman boyunca bilgisayar, televizyon ve tomografi gibi elektromanyetik cihazlar karşısında kalan insanlarda kanser, katarakt ve hücre bölünmesi gibi bazı hastalıkların görülmesinin olağan olduğunu kaydetti.
Sarıca, insanlara büyük zarar veren radyasyonun etkilerini azaltmak için kurak iklim bitkisi olan kaktüsün bu radyasyonu absorbe ederek bünyesine alması yönünde araştırmalar yapıp radyasyonu ortadan kaldırmayı amaçladığını söyledi. Sarıca, bunun için kaktüs bitkisini bilgisayar ve tomografi cihazının bulunduğu ortamda 1 ay beklettiğini söyledi. Radyasyonlu ve radyasyonsuz ortama bıraktığı kaktüslerin radyasyonu ne kadar absorbe ettiğini ölçmeye çalıştığını ifade eden Sarıca, bunun için radyasyonu ölçen Alfa-Beta adı verilen sayım cihazı kullandığını kaydetti.
Sarıca, "İlk olarak kaktüs adı verilen bitkiyi etüv adı verilen fırınlarda 105 derecede kuruttum. Ardından kaktüs bitkilerin küllerini alfa-beta cihazlarının detektörlerine koydum. 600 dakika içinde kaktüslerin radyasyon oranını ölçtüm. Bu uygulamayı hem radyasyona maruz kalan kaktüslerde hem de maruz kalmayan kaktüsler üzerinde denedim. Sonuç olarak alfa-beta cihazından yayılan ışınların kaktüs bitkileri tarafından absorbe edildiği sonucuna ulaştım. Zaman içinde bu tür araştırmaların desteklenerek farklı özellikler için kullanılabileceğini, radyasyonun tamamen zararsız hale getirilebileceğini düşünüyorum" dedi.

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Radyasyona Çözümm ...

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Çok uğraşmış ama kesin kanıtlanmış mı yani?

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Radyasyona Çözümm ...

Mesaj gönderen swashbuckler »

Bilinen bir olaydı sanırım bu,ametist taşı da aynı etkiyi gösteriyordu.

Kullanıcı avatarı
süpürgesiz_cadı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Radyasyona Çözümm ...

evet canım kanıtlanmış haberlerde bile göstermişlerdi (:

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Radyasyona Çözümm ...

Tez bana kaktüs hediye edilee =)

Kullanıcı avatarı
süpürgesiz_cadı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Radyasyona Çözümm ...

bendeki büyüsün birazda sana veriyim bi parçasını sende büyüt :)

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Radyasyona Çözümm ...

Tamam evde 3 tane boş saksı var =)