Özellikle Alçakgönüllülük...

Güzel sözlerinizle başkalarını etkilemek başkalarının sözlerinden etkilenmek isityorsanız buyrun!!!
Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Özellikle Alçakgönüllülük...

Mesaj gönderen prensess »

Cherokee kabilesinin yaşlılarından biri torunlarına eğitim veriyordu.

Onlara dedi ki: İçimde bir savaş var. Korkunç bir savaş. İki kurt arasında:

Bu kurtlardan birisi; korkuyu, öfkeyi, kıskançlığı, üzüntüyü, pişmanlığı,
açgözlülüğü, kibri, kendine acımayı, suçluluğu, küskünlüğü, aşağılık
duygusunu, yalanları, yapmacık gururu, üstünlük taslamayı ve egoyu temsil
ediyor.

Diğeri ise; zevki, huzuru, sevgiyi, umudu paylaşmayı, cömertliği,
dinginliği, alçakgönüllülüğü, nezaketi, yardımseverliliği, dostluğu,
anlayışı, merhameti ve inancı temsil ediyor.

Aynı savaş sizin içinizde de sürüyor ve diğer tüm insanların içinde.

Çocuklar anlatılanları anlamak için bir dakika düşündüler ve içlerinden biri
büyükbabasına, "Hangi kurt kazanacak?" diye sordu.

Yaşlı Cherokee kısaca cevapladı "BESLEDİĞİNİZ"..........

Ben Özellikle Alçakgönüllülüğün insanlarda bulunmasından yanayım...Alçakgönüllülük kendini yermek demek değildir.Tabiki insan sadece bu özellikle mükemmel olamaz ama benim için mükemmele yakın olan insan alçakgönüllü insandır...Tabiki iyi yaptığınız işte tevazu göstermek biyere kadardır ama insan kendini övmeyi biyere kadar yapmalı sınırını aşmamalıdır...şöyle ki,güzel bir iş yaptınız ve sizin bunun güzelliğini göstermek adına söylediğiniz şeyler alçakgönüllü olmamak gibi bir durum getirmez yani güzel olan birşeyin sadece hakkını vermektir...Alçakgönüllü olmamakla karşılaştırılmamalı bence...Kendini beğenen insan mı bunu yapar?kısmen evet aksi durumlarda var tabiki ama insan kendini beğenme sınırını aştığı sürece alçakgönüllü olmak durumunuda kendinden uzaklaştırıyor bence yineliyorum ki bu değildir ki çok iyi olduğunuz bir konuda GEREKTİĞİ KADAR sınırı aşmadan konuşmayın ya da övmeyin...Bırakın Sizi Siz Değil Başkası Övsün...Siz kendinize biyere kadar objektif bakabilirsiniz sonradan yargılarınız siz söz konusuysanız subjektif bir hal alır.Bu yüzden en iyi yargılamayı size başkası yapar en azından ben buna inanıyorum ...

birkaç güzel söz...

-Övülmek isterseniz,alçak gönüllülüğü yem olarak kullanabilirsiniz.
CHESTERFİELD

-Gerçekten alçak gönüllü olan bir insan, kendisinden hiç söz etmeyen insandır.
LA BRUYERE

-İnsan gururu yüzünden de alçak gönüllü olabilir.
MANTAİGNE

-İnsan yüzü kızaran hayvandır.
MARK TWAİN

-Bir adamın gerçekten büyük olup olmadığını, onun alçak gönüllülüğünden anlayabilirsiniz.

-Senden iyilere yerini vermesini bil.
KEBLE

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Ben Özellikle Alçakgönüllülüğün insanlarda bulunmasından yanayım...Alçakgönüllülük kendini yermek demek değildir.Tabiki insan sadece bu özellikle mükemmel olamaz ama benim için mükemmele yakın olan insan alçakgönüllü insandır...Tabiki iyi yaptığınız işte tevazu göstermek biyere kadardır ama insan kendini övmeyi biyere kadar yapmalı sınırını aşmamalıdır...şöyle ki,güzel bir iş yaptınız ve sizin bunun güzelliğini göstermek adına söylediğiniz şeyler alçakgönüllü olmamak gibi bir durum getirmez yani güzel olan birşeyin sadece hakkını vermektir...Alçakgönüllü olmamakla karşılaştırılmamalı bence...Kendini beğenen insan mı bunu yapar?kısmen evet aksi durumlarda var tabiki ama insan kendini beğenme sınırını aştığı sürece alçakgönüllü olmak durumunuda kendinden uzaklaştırıyor bence yineliyorum ki bu değildir ki çok iyi olduğunuz bir konuda GEREKTİĞİ KADAR sınırı aşmadan konuşmayın ya da övmeyin...Bırakın Sizi Siz Değil Başkası Övsün...Siz kendinize biyere kadar objektif bakabilirsiniz sonradan yargılarınız siz söz konusuysanız subjektif bir hal alır.Bu yüzden en iyi yargılamayı size başkası yapar en azından ben buna inanıyorum ...

prensess, bu senin yorumların mı? Yoksa bir yerden alıntı mı? Eğer senin yorumlarınsa tebrik etmek isterim gerçekten. Böyle güzel çalışılmış bir konuyu daha önce görmediğim için üzgünüm gerçekten. Benden başka cevap yazan olmadığına göre tek üzülecek kişi ben değilim.. :D

Alçak gönüllülük mevzusu gerçekten önemli bir mevzu. Çünkü alçakgönüllülük insanın kalitesini ortaya koyar bir bakıma. Yani yaptıklarınla övünmek yerine, yeni yapacak şeyler aramalısın ki süreki başkaları tarafından takdir edilesin..

Ben bazen konuşmalarımda alçakgönüllülüğü elden bıraktığımı farkediyorum, :oops: neden bilmiyorum ama bir olay üzerinde kendimi örnek göstererek yorum yapmaya çalışıyorum. Farkında olmadan kendimi biraz övdüğümü hissediyorum. :D Bu konuda biraz sıkıntım var ama niyet önemlidir derler ya aynen öyle işte. Ben belkide kendimi övmek istemiyorum orada ama o şekilde anlaşılıyor. Alçakgönüllülük gerçekten her insanda bulunmayan bir karakteristik özellik.

Alçakgönülülük beraberinde başarıyı getirecektir, çünkü alçakgönüllü insan kendini övmek yerine sürekli iyi birşeyler yapıyor olacaktır..

+100 KFL
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Alıntı değil,yorumlar bana ait (pembe olan kısım)beğenmene sevindim VSaBaH kesinlikle önemli olan niyet eminimki çevrendeki insanlar senin niyetini bildikleri için söylediklerinden aleyhine birşey çıkarmıyorlardır...Çevremde kendini çok öven insan bulunduğunu görmemle birlikte bi sinirle yazmış olduğum birşeyler anlık yani o yüzden çok iyi olduğunu düşünmüyorum ama detaya inilmeyi gerektiren bir konu...Kfl için teşekkürler

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Övünen insanın karşısında durmak gayet sıkıcıdır iyi bilirim. Ancak asla karşımdakine bunu hissettirmemeye çalışırım. Eğer övündüğünde kendisini iyi hissediyorsa övünsün yani :D
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

hassas gerçekten çok ince bi konu çok ii zuhur etmişsin tebrik ederim...Ayrıca VSabah gibi yorumuna katılmadan edemeyeceğim ders niteliğinde..ama bu fıtrat dan ibaret bi mevzu gibime geliyor insanın yaşayışından çok yaradılışı bunu belirliyor...Kimse yaşayacağını ve yaşadıklarını seçme hakkına sahip olmuyor ama bunlara yön verebiliyor..Seçtiğimiz alçak gönüllük ise hayatımızı bu portreden dewam ettirebiliyoruz..Övmek karşıdakini soğuk suda boğmakdan başka birşey değildir..dünyanın en önde gelen insanları alçak gönüllülüğün en büyük liyakat olduğunu görmüş insanlardır...Mevlana yunus emre....daha niceleri...böyle büyük bi liyakatı böyle büyük insanlarda görmek bizim aslında ne büyük bi ego ya sahip olduğumuzu gösteriyor...teşekkürler +250 kfl....
En son MTUĞRUL tarafından 01 Kas 2007 [ 07:28 ] tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

ama bu fıtrat dan ibaret bi mevzu gibime
geliyor insanın yaşayışından çok yaradılışı bunu belirliyor...Kimse yaşayacağını ve yaşadıklarını seçme hakkına sahip olmuyor ama bunlara yön verebiliyor..

M.TUĞRUL çok farklı bakmışsın yaradılışla ilgisi olduğuna inanmıyorum evet yaradılışta hepsi aynı seviyede veriyor ama onları siz besleyip büyütüyorsunuz hikayedeki gibi beslediğiniz büyücek içinizde(seçtiğiniz iyi veya kötü)...belirttiğim gibi iyi olan herşeyi tabiki övmeliyiz ama sınırı olmalı ayrıca ben bir Yunus Emre bir Mevlana'nın kendini övdüğünü görmedim ki verdiğin örnekteki kişiler tasavvufi düşünen yazarlardır bu düşünceyi benimseyen diğer pekçok yazar gibi kendini övmek son şeydir tabi sen Mevlana'nın "Hamdım, piştim, yandım" sözünü kendisine yaptığı bir övgü olduğunu düşünüyorsan bu sadece iyi olduğunu kişinin bilmesidir ve bundan daha güzel birşey yoktur ne olduğunuzu bilmelisiniz yineliyorum alçakgönüllük kendini yermek değildir gerektiğinden SINIRI aşmadan övmktir...ben övülen insanların ( ki benim tanıdığım) bi süre sonra başkalarına ihtiyaç olmadan kendilerini övdüklerni gördüm ve üzüldüm meğer övülmeye değer değillermiş...inanın ki övülmeye değer insan o övmeden alçakgönüllülüğünü yitirmez '' Nasıl olur da deniz, köpeğin ağzından pislenir, nasıl olur da güneş üflemekle söner? ''... Kfl için teşekkürler beğenmene sevindim

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Ben prensess'e katılıyorum bu konuda. Çünkü bazı karakteristik özellikler zamanla kaybedilebilir veya kazanılabilir diye düşünüyorum. İnsanın yetişme tarzıyla da şekillenebileceği düşüncesindeyim.

Yani yine insanın kendisinde bitiyor olay!
 !

Resim