Kütahya'da okuyacaklar için....

Gezip gördüğünüz yerleri bizimle paylaşmak veya kendi memleketinizi bize tanıtmak mı isityorsunuz?? Daha ne duruyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
reha37
Asi Üye
Asi Üye

Kütahya'da okuyacaklar için....

Mesaj gönderen reha37 »

Kütahya'da okuyacakların bilmesi gereken bilgiler;

1-Kütahya Frigya, Selçuklu Devleti, Osmanlı Devletine ait önemli eserler taşır. Osmanlı Devletinin kurulduğu yer olan Söğüt-Domaniç bölgesinden Domaniç Kütahya'nın ilçesidir... Ayrıca Kurtuluş Savaşımızın en şiddetli savaşları bu bölgede olmuştur....

2-Eskişehir, Bilecik, Uşak Kütahya'dan kopmuş olup, Cumhuriyet kurulduğunda Kütahya çok büyük bir alana sahip vilayet idi...

3-Eskişehir'e 1, İstanbul'a 6, Ankara'ya 5, İzmir'e 5, Bursa'ya 3, Antalya'ya 5, Konya'ya 6 saat uzaktadır.... (otobüs yolculuklarında)

4-Kütahya önemli tren yollarının üzerindedir.... Yolculuk süresi hemen hemen otobüs ile aynıdır....

5-Türkiye'deki en önemli kaplıcalar Kütahya'dadır... Kütahya'ya 16 kilometre uzakta yurt dışından dahi turist çeken Yoncalı ve 52 kilometre uzakta meşhur Ilıca Kaplıcaları bulunmaktadır....

6-Sebze ve meyve yetiştirmede önemli bölgelerdendir... Pazarı çok geniştir...

7-Kütahya'nın ortasındaki Kütahya kalesinin dibi çay bahçesidir ve Kütahya şehrinin tümünü görecek manzaradadır....

8-Başka şehirler ile ün yapmış pek çok şey aslında Kütahya kültürüdür.... Kütahya Osmanlı zamanından kalma kültürünün ismini kaptırmıştır...

9-Çorum ile özdeşleşen LEBLEBİ, İznik ile özdeşkleşen ÇİNİ'nin gerçek merkezi Kütahya'dır... Aslını sorgulayanlar tarih kitaplarına ve Evliya Çelebi seyahatnamelerine bakabilir...

10-Gözleme'nin, Mantı'nın, Cimcik'in, Ev Baklavası'nın vs. hası Kütahya'da yapılır... Heryerden bulmak mümkündür...

11-Çok zengin su kaynakları vardır.... Sokak başı çeşmelerden İNCİK SUYU akar.... Musluk suları dahi lezzetlidir...

12-Küçük bir çarşısı vardır.... En büyük caddesi olan Cumhuriyet Caddesi geçen yıl trafiğe kapatılıp insanların yürüyebileceği SEVGİ YOLU halini almıştır....

13-ÇİNİLİ CAMİ, AİZONAİ, KÜTAHYA KALESİ, FRİG VADİSİ vs. önemli görüşesi mekanlara sahiptir....

14-İnsanları sıcak kanlı Anadolu insanıdır.... Çok fazla gelişmediğinden çok bozulmamış kendi içinde kalmış bir şehirdir....

15-Yazları çok sıcak, kışları çok soğuktur....

16-%46'sı ormanlarla kaplıdır...

17-4 tarafı dağlarla çevrili olduğu için basınçtan dolayı kirli hava dışarı çıkamaz.... Dolayısıyla Türkiye'deki en kirli hava Kütahya'dadır...

18-Kütahya'nın Altıntaş ilçesine HAVAALANI yapılmaktadır....

19-Kütahya'lılar için Kütahya CENNETTİR...
En son reha37 tarafından 04 Eyl 2007 [ 10:49 ] tarihinde düzenlendi, toplamda 5 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
bycarizma
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen bycarizma »

emeğine sağlık ... maalesef öss mağduruyuz ...

Kullanıcı avatarı
reha37
Asi Üye
Asi Üye

Mesaj gönderen reha37 »

Sağlık olsun, teşekkür ederim....

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Vay be Reha, ne anlatmışsın Kütahya'yı helal sana. =D> Konya kadar olmasa da Kütahya'da güzeldir. :D

İşin şakası tabiki daha önce gezme fırsatım olmadı ama mutlaka gelmek istiyorum. Benim babam işi gereği ayda 5-6 kere gidiyor ama ben henüz hiç gitmedim...

Paylaşım için teşekkürler...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
$EI-IZAI)E
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen $EI-IZAI)E »

Merak etme VSaBaH sende gidersin...Bundanda hiç şüphem yok...Nede olsa güzel şehir, görmek lazım güzelliklerini...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

$EI-IZAI)E, ben Kütahya'ya giderim gitmesine de senle bi Bolu turu da yapsak ha ne dersin? :D
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
FB Rh (+)
Forumun Abisi
Forumun  Abisi

Mesaj gönderen FB Rh (+) »

sakaryaya uğramayı unutmayın arkadaşlar :D ;)