1000'e ulaşsaydı yaşarmıydı?

Gözlerinize inanamayacağınız "nasıl olur ya?" dedirten garip olaylar bu bölümde...
Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

1000'e ulaşsaydı yaşarmıydı?

Mesaj gönderen prensess »

Japonya'ya atom bombasi atildiginda 2 yasinda olan bir kiz, 12 yasina geldiginde maruz kaldigi radyasyon nedeniyle kansere yakalanmis.
Savasta oksuz ve yetim kalan zavallicik hastaneye yatirilmis. Ama durumu umitsizmis.
Hastanedeki tum doktorlar, kucuk kizin olumu icin gun sayarken, kucuk Japon kizi hayat doluymus. Koridorlarda kosuyor, oynuyor ve diger hastalara yardim ediyormus. Hastalarin arasinda en sevdigi kisi ise 80 yaslarinda, kendisi gibi kanser olan yasli bir kadinmis. Kucuk Japon kizi, olum dosegindeki bu yasli kadini hic yalniz birakmamis. Kadin olmeden hemen once "Benim icin cok gec ama, bizim inanisimiza gore; eger bir kisi kagittan 1000 tane turna kusu yaparsa, her istedigi kabul oluyor. Ben yapamadim, sen yap ve kurtul" demis ve son nefesini vermis.
Kucuk Japon kizi cok uzulmus ama hayatta kalma arzusuyla geleneksel Japon sanati olan origamiyle kagitan turna kuslari yapmaya baslamis.
Nese icinde calistigindan ilk baslarda cok hizli yapiyormus. 1000 tane turna kusu yapmasi isten bile degilmis. Ama sagligi da hizla bozuluyormus. Bu hazin oyku once yerel, sonra da uluslararasi basinda yer almis. Dunyanin dort bir yanindan insanlar kiza, binlerce turna kusu gondermeye baslamis.
Ama kucuk Japon kizi, haberler basinda ciktiginda elini kipirdatamaz hale gelmismis. Hayatta son saatlerini 637. kusu yaparak gecirmis.
Kusu bitirmis, gozleri kapanirken hemsireler ve hastabakicilar, postadan cikan yuzlerce origami kusuyla odasina girmisler. Ama kucuk Japon kizi yuzunde bir tebessum yataginda cansiz yatiyormus.
Postacilar aylarca kagittan turna kusu tasimislar hastaneye.

Sayisi milyonlara ulasan turna kuslari Japonya'da bir muzede sergileniyor. ..

Belki batıl inanç diyebilirsiniz inanıyor yada inanmiyor olabilirsiniz ama o minik kız 1000'E ulaşsaydı yaşarmıydı?
:arrow: bence çok saçma tamam inanan olabilir saygı duyarım ama yaşamak yaşamınızı kurtarmak bu kadar kolay olamaz Allah(c.c) ölmemize karar verdiyse yani ecelimiz geldiyse bizi ne origami nede ninelerden kalan batıl inançlar kurtarır.Bence o minik kız origami yapmak yerine o zamanını hayatı boyunca yaptıklarını düşünebilir yada başka bir şekilde değerlendirebilirdi.Gidipte Dua etseydi diyemem japon kardeşimize(inanç farklılığı bakımından) ama gerçekten ben çok üüzldüm bu hikayeyi okuyunca umarım beğenirsiniz..

Kullanıcı avatarı
feraze_622
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen feraze_622 »

evet gerçekten güzel bi hikaye ben okumuştum bu hikayeyi.gerçketn saçma olabilir yapılan ama insanların birşeyler yapma arzusu çok güzel.yani hala insanlar birşeylerin farkındalar bazı duygularını kaybetmediklerini görmek insanı mutlu ediyor.
: paylaşım için teşekürler melda

Kullanıcı avatarı
iSaR
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen iSaR »

feraze_622 yazdı:evet gerçekten güzel bi hikaye ben okumuştum bu hikayeyi.gerçketn saçma olabilir yapılan ama insanların birşeyler yapma arzusu çok güzel.yani hala insanlar birşeylerin farkındalar bazı duygularını kaybetmediklerini görmek insanı mutlu ediyor.
: paylaşım için teşekürler melda

Tamamen katılıyorum...
Sağol Melda... =D> =D> =D>

Kullanıcı avatarı
smile07
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen smile07 »

çok etkileyici bir olay arkadaşın gerçekten ama bizim inancımızda şöle bişi var.yani o kız 1000 tanesinide yapmış olsayı ne yine de ölürdü diyebiliriz nede yaşardı diyebiliriz. yani geleceği bilemeyiz bunun ikisinden birisini bile sölemek bizleri çok kötü konumlara sokabilir inanç bakımından. yani kısa olarak yapmış olsa bile o kızın ölüp ölmeyeceğini bilemezdik..la yaglemul gaybe illallah..! bunun için size birde örnek verebilirdim ama şimdilik uzatmanın gereği yok.özetini verdim zaten...

Kullanıcı avatarı
pitys
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen pitys »

teşekkürler

Kullanıcı avatarı
reha37
Asi Üye
Asi Üye

Mesaj gönderen reha37 »

"Sadako ve Kağıttan bin turna kuşu" isimli kitabı okumanızı tavsiye ederim...

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

tşkler paylaşım için......

Kullanıcı avatarı
sıfır
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen sıfır »

bu hikayeyi hiroşimaya atılan atom bombasının yıl dönümünde okulda ingilizce öğretmenim tarafından dinlemiştm o hafta bayaa etkinlik olmuştu

o kuşun yapılışını getirmişlerdi ve bizdende yapmamızı istemişlerdi zordu ama zevkliydi acayip acayip şeyler çıktı kimi yapabildi kimi beceremedi hepsini sergilediler ama güzel bi gündü

ama bizler bu konu üzerinde eylenirken insanlar kanser denilen şey yüzünden acı çekiyordu