Tablodaki Gözün Takip Etmesi

Gözlerinize inanamayacağınız "nasıl olur ya?" dedirten garip olaylar bu bölümde...
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Bir sergiye gittiğinizde bazı insan resimlerindeki gözler sizin gözlerinizin içine bakıyormuş gibi dururlar. Biraz yana çekilseniz, hatta bir köşeye gitseniz bile sanki resimdeki kişi gözlerini dikmiş hala size bakıyordur. Aynı şeyi evdeki resimlerde de hissedersiniz. Resimdeki dedeniz, odada nereye giderseniz gidin, "gözlerim üzerinde" dercesine sizi takip eder durur.

Gözün bakış açısı göz merceğinin konumu ile ilgilidir. Bir gözü tam karşıdan görüyorsanız ve göz bebeği de size göre ortada ise o göz de size bakıyordur. Göz merceği biraz kaçıksa yani tam dairesel görünmüyorsa o zaman göz başka tarafa bakıyor demektir.

Eğer bir ressam gözün tam karşıdan görünüşünü, göz bebeği de tam ortada veya yuvarlak resimlemişse veya fotoğraf tam karşıdan göz objektife bakar şekilde çekilmişse hangi açıdan bakarsanız bakın, gözün o şeklini görürsünüz.

Resim iki boyutlu olduğundan, yani derinliği olmadığından yanından dolaşıp yandan görünüşünü görme olanağınız yoktur. Nereden, hangi açıdan bakarsanız bakın gözü tam karşıdan bakıyormuşsunuz gibi görürsünüz. Kendi gözleriniz de olayı üç boyutlu algıladığından tablodaki göz sürekli size bakıyormuş gibi görünür.

Kullanıcı avatarı
özkan67
Aktif Üye
Aktif Üye

Re: Tablodaki Gözün Takip Etmesi

Mesaj gönderen özkan67 »

wowww

Kullanıcı avatarı
lich
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen lich »

ilginç :D

Kullanıcı avatarı
Chadf
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen Chadf »

Başında ürktüm gerçektenn :neee:
Ama sonunu okuyunca rahatladım :D

Kullanıcı avatarı
anamenia
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen anamenia »

Zaten biliyordum 4.sınıftayken aynısı başıma gelmişti bir müzeye gitmiştik sınıfça, çok ilginç gelmişti (Çok korkmuştum diye itiraf etmek istemiyorum :oops: )ben de araştırmıştım ama bilgilerim tazelendi :D Benim gibi korkanlar için iyi bir bilgi :D =D>