Pandora'nın Kutusu Efsanesi Nedir?

Gözlerinize inanamayacağınız "nasıl olur ya?" dedirten garip olaylar bu bölümde...
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Dünyada yalnızca erkelerin yaşadığı bir zamanda, tanrıların kralı Zeus, insanoğlunun huzurunu kaçırmak istemiş. Prometeus'un tanrılardan bilgelik ateşini çalıp erdemi dünyaya getirmesinin ardından da çok geçmemiş zaten. Zeus öç almak ve insanlığı cezalandırmak için işe koyulmuş. Oğullarından demirciler tanrısı olan Hephaistos'u, tanrıçalara benzeyen bir kadın yapmakla görevlendirmiş.

Hephaistos, topraktan ve sudan bir genç kız yaratmış. Tanrılar ve tanrıçalar bu kıza güzellik, çekicilik ve tatlı dil vermiş, onu takılar ve çiçeklerle donatmışlar. Tanrıların habercisi, kurnaz ve muzip Hermes, bu güzel kızın kalbini sadakatsizlikle, ağzını da yalanla doldurmuş. Zeus ise bu kıza bir kutu hediye etmiş ve kutuyu kesinlikle açmamasını sıkı sıkı tembihlemiş. Kıza «Tanrıların armağanı» anlamına gelen «Pandora» adı verilmiş.

Tanrılar, Pandora'yı Prometeus'un kardesi olan Epimetheus'a yollamışlar. Prometeus kardesi Epimetheus'a tanrılardan gelen bir hediyeyi kabul etmemesi gerektiğini anlatmış ama Epimethus kardeşinin uyarılarına kulak asmamış. Pandora o kadar güzelmiş ki Epimetheus kısa zamanda ona aşık olmuş; evlenmişler. Her şey yolunda giderken, günün birinde Pandora Zeus'un hediyesi olan kutuyu açıp içinde ne olduğunu görmek istemiş. Zeus'un uyarısını unutan zavallı Pandora kutuyu açtığında ölüm, açlık, öfke, kıskançlık ve o güne kadar yeryüzünde mutlu yaşayan insanoğlunu acıya ve kedere boğacak olan her türlü kötülük dünyaya yayılmış. Şaşırıp kalan ve yaptığından pişman Pandora son bir çabayla kutuyu kapatmak istemiş. Ancak, bir tek şeyin dışında kutunun içindekiler uçup gitmiş bile.

Pandora’nın bu son çabasıyla kutuda kalan şey, insanoğlunu, bütün bu kötülüklere rağmen ayakta tutabilecek bir şeymiş: Umut

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Re: Pandora'nın Kutusu Efsanesi Nedir?

Mesaj gönderen Veda »

Avrupa Yakası'nda Burhan'ın arada bir söylediği cümleydi: "Pandora'nın kutusu açıldı haaaanım!.." diye. Ne anlama geldiğini bilmiyordum ve okuduğum "Pandora" isimli kitaba başladığında kitabın bu konuyla ilgili olduğunu zannetmiştim başta ama onunla alakası yokmuş.

Ama merakım bitmedi ve araştırdım, ilginç geldi bu efsane ve sizlerle paylaşmak istedim arkadaşlar...

Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen GiudiZioSo »

gerçekten ilginçmiş..

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye