Karabasan Gerçeği!!!

Gözlerinize inanamayacağınız "nasıl olur ya?" dedirten garip olaylar bu bölümde...
Kullanıcı avatarı
GS Rh (+)
Forumun Ablası
Forumun Ablası

Karabasan Gerçeği!!!

Mesaj gönderen GS Rh (+) »

Uyandiginiz halde yataktan kalkamamaniz bir guc tarafindan hareketlerinizin engellenmesi kipirdayamamaniz yada konusamamaniz bagirmaya calistiginiz halde sesinizin tum cabalamalariniza ragmen cikmamasi bu sure zarfinda cesitli sesler ve halusunasyonlar gormeniz yani halk arasinda Karabasan diye tabir edilen olay.

19 yasindaydim. O zamana kadar karabasanin ne adini ne sanini duymustum. Ilk yillar sesli ve goruntulu yogun bir sekilde yasadim. Ailecek panik icerisindeydik. Caresizlikten herkezin verdigi akli uygulamaya koyulduk.Bu arada cok komik olaylar da yasadim. Dortyol agizlarina sekerli sular doktum yatagimin altinda kuranla uyudum o olmadi bicakla uyudum o olmadi makasla uyudum o da olmadi hocaya gittik bana muska yazdi. O olaydan sonra yogunluk azaldiysa da tam olarak kesilmedi.Cahil insanlar da degiliz ama nedense o zamanlar hic aklimiza bir psikologa danismak gelmedi . Cunku birazdan anlatacagim seyler cok mistik doga ustu olaylardi.

19 yasima gelene kadar Karabasan'in ne adini ne de sanini duymustum. Taki o geceye kadar... Gece uzerimde hissettigim iki elin baskisiyla uyanmistim.O iki el beni yatakta hafifce saga sola salliyordu. .Duvara dogru donuk yan yatmis vaziyette oldugum icin arkamdakinin kim oldugunu anlayamadim. Arkama donmek istedigimde kipirdayamadigimi farkettim.Hareket edemiyordum.Cok uykum oldugu icin fazla ustunde durmadim gelenin annem oldugunu zannedip uykuma devam ettim.O gun ilk karabasan deneyimimi yasamistim.

ONA DOKUNDUM

Ertesi gun gece bir durtuyle uyandim ve gordugum manzara karsisinda dehsete dustum. Kapkaranlik odanin icerisinde bir cift korkunc goz bana bakiyordu.Yerimden firlayip isigi acmak icin davrandim ama kipirdayamadigimi hissettim.Ne kadar cabalarsam cabalayim bir guc beni tutuyordu.Ciglik atmaya calistim nafile sesim solugum cikmiyordu.Sadece gozlerimi oynatabiliyordum ve o seyle goz goze gelmemek icin baska yerlere bakiyor bir yandan da yataktan kalkmak icin ugrasiyordum.Bir muddet sonra cozuldugumu hissedip yataktan firladim.Annem yanima geldiginde agliyordum.Beraber yattik.Ben kolumu yataktan disari cikacak sekilde basimdan yukari dogru atip yatttim.Birden avucuma yumusak bis sey degmeye basladi.Sanki satene benzer yumusak bir kumasti.Giderek agirlasmaya agirligin etkisiyle de kolum yavas yavas assagi cekilmeye basladi. Kolumu hemen geri cekmek istedim ama o anda yine kipirdayamadigimi farkettim .Ama korkmuyordum ne de olsa yanimda annem vardi.Icimden ufak capli bir kufur ettim.Iste o anda hayatimin hatasini yapmistim.Korku filmlerindeki tarzdan bir gurultu kulaklarimda yankilanmaya ve cinlamaya basladi neye ugradigimi sasirmistim ayni zamanda beni yatagin icinde bir saga bir de sola hizli hizli salliyordu..Yatagin icindeki sallantimdan annem uyanip beni tuttu ve o anda kendime gelebildim.Resmen carpilmistim..

Kullanıcı avatarı
GS Rh (+)
Forumun Ablası
Forumun Ablası

Re: Karabasan Gerçeği!!!

Buna benzer bırcok hıkaye var arkadaslar ve hepsı gercek..
Bende cok mucadeleler verdım..Asla sırtustu yatamam unutkanımdır herseyı unuturum bırtek sırtustu yatmamam gerektıgını unutmam...
Bırcok kez denedım raslantıdır dedım fakat degıl herdefasındada ona yenık dustum..Allahım bırdaha gostermesın...
:(( :(( :((

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen swashbuckler »

Karabasan (Sleep Paralaysis): Uyku felcidir. Derin uyku ve uyku uyuşukluğunun anormal bir şekli... İnsanlar, rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Hasta, birkaç dakika hareket edemez. Umumiyetle uykuya dalarken veya uykudan kalkarken bu uykulu hali ile birtakım sesler duyduğunu veya şekiller gördüğünü sanır. Kestirme yaparken veya uykuya başlarken. Bu durum, başka sebeplerle de ortaya çıkabilir. Ses duyma ve şekil gormeler, aynı anda olabilir.

Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz.

Bunu herkes, hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır. Çok basit açıklamak gerekirse 'Uykudan uyandığın anda beyin uyanıyor; ama vücut uyanmıyor.' İkisi arasında bir bağlantı var. Vücut, bu sinyali alıp gerçekleştiremiyor hemen. Bu, genelde stresten, yorgunluktan vs.olarak açıklanıyor.

Fizyolojik olarak, REM atonia olarak da bilinen, REM uykusu sırasında oluşan normal felç ile yakından ilgilidir. Buna göre bazı bilim adamları ve fizikçiler bunun uyku döngüsünün "doğal" bir etkisi olduğuna inanır. Uyku felci beyin REM durumundan tamamen uyanık duruma geçse de beden felcinin devam etmesi durumunda oluşur. Bu durum, kişinin bilincinin tamamen açık olmasına rağmen hareket edememesine sebep olur. Ayrıca bu durum ile birlikte hypnagogic halüsinasyonlar olabilir.

Rüyada gördüğümüz aktivitelerin fizyolojik etkisi, tıpkı günlük hayatta açık bilinçle yaşadıklarımızın aynısıdır. Rüyamızda, koşmak, şarkı söylemek, kaçmak aktivitelerinde bulunuyorsak beyinden kaslara bu fonksiyonlar için emirler gider. REM uykusu sırasında oluşan bu hareket emirlerini ‘’Locus Coeruleus’’ noktası durdurur. Bu nedenle, kişi hareket etmek istediği halde hareket edemez. Uyku esnasında kişileri korumaya yönelik oluşmuş bu güvenlik sistemi, özellikle heyecanlı rüyalarda kişiye felç olmuşluk duygusu verir. İnsan rüyasında da kaçmak istediği halde kaçamadığı, koşmak istediği halde koşamadığı rüyalar görür. Bu felç olmuşluk hissi, korkunç rüyalarda kabusa dönüşür ve abartılı korku tepkileri (hızlı kalp çarpıntısı, ter içinde kalmak, ağız kuruluğu v.b) hissederek uyanan kabus sahipleri KARABASAN sanrısı ile kalkarlar.

Çoğu zaman, uyku felcine uğraya kişi tarafından, bunun bir rüya sebebiyle oluştuğuna inanılır. Bu yüzden, insanların hareket etmek istese de hareket edemediği rüya sayısı bu kadar fazladır. Uyku felcinin sebep olduğu halüsinasyonlar bazen durumun normal bir rüya olarak algılanmasına, bazen de oda içerisinde hayali şeyler görülmesine sebep olur .

Karabasanın, insanın uyanışı esnasında fiziksel,eterik ve astral bedeninin aynı zamanda bir araya gelmediklerini ve birinin dışardayken (tam olarak bedene girmemiş halde) diğerinin bedene dönmüş olduğunu biliyorum. Odayı hisseder, görürsünüz, hatta dokunduğunuzu da hissedersiniz, yatakta olduğunuzu da... Fakat bağırsanız sesiniz çıkmaz,çünkü astral bedeninizle bağırıyorsunuz,fiziksel bedeninize aynı uyarıyı gönderemiyorsunuz. Aynı şekilde bu sebepten ötürü fiziksel bedeninizi hareket ettiremezsiniz.

Karabasanın iki temel nedeni var:

1-Kan dolaşımındaki düzensizsizlikler

2-Psikolojik gerginlikler.

Eski bir Avrupa şampiyonu güreşçi, bu durumun sebebini şöyle açıklıyor: "İnsanın gece yatış pozisyonu önemli. Sırtüstü yatarsan, vücuttaki kan dolaşımı çok kısa süren bir an, ayni seviyede kalir veya durur. Bu anda vücut, bahsedilen sıkıntıları yaşar. Ama sen bu durumdayken, ufak bir hareket yapsan -bir parmak bile oynatsan mesela- kan, yeniden vücutta dolaşmaya başlar ve sıkıntı dağılır. "

Bu anlattığımız olayın bilimsel adı, Rapid Eye Movement'tir (REM). Insanın uykusu, birkaç evreden olusur. REM döneminde, hızlı göz hareketleri vardır ve beyin aktivasyonu durur. Ama bazı insanlarda beyin aktivasyonu, zaman zaman ya da sürekli durmaz. Vücudu kontrol edemezsiniz; ama bilinçli ya da bilinçsiz çevreyi görebilirsiniz. Bu korkutucu bir durum. Çocukluktan beri "karabasan, karabasan" diye anlaıilan hikâyeler, bilinçaltında daha da büyük korkular yaratıyor. Bir daha yaşarsanız, bilinciniz yerinizde ise bu bir sağlık problemi ve uyanmalıyım diye düşünün ve odaklanın. Uyanacaksınız.

Belirtileri

Uyku felcinin başlıca belirtisi uyanma öncesi veya uyuma öncesi görülen kısmı veya geçici iskelet kası felcidir. Diğer bir deyişle, bir kişinin uykuya dalarken veya uyanırken hareket edememesi veya konuşamaması hissidir. Uyku felci ile birlikte hypnagogic halüsinasyonlar olabilir. Bu halüsinasyonlar işitsel, dokunsal ve/veya görsel olabilir. Uyku felci kişi tekrar REM uykusuna dönmeden önce veya tamamen uyanmadan önce birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir. Çok uç durumlarda, 4-5 saat sürdüğü de bilinmektedir

Olası Sebepleri

Uyku felci, rüya gören bir kişinin rüyasında yaptığı hareketleri aynen yapmasını engellemek için REM uykusu süresince oluşur. Uyku felcinin fizyolojisi hakkında çok az şey bilinir. Bununla birlikte, uyku felcinin beynin pons bölgesindeki motor nöronların post-sinaptik inhibisyonu ile bağlantılı olduğu önerilmektedir. Özellikle, düşük seviye melatonin kasların uyarılmasını engelleyecek şekilde sinirlerdeki depolarizasyon akımı durdurabilir, ve rüyada yaşanan fiilin gerçekte yaşanmamasını sağlayabilir (mesela, rüyasında koştuğunu gören bir kişinin gerçekte koşmasını engellemek gibi).

Ayrıca, bu düzensizliği yaşayanlar ve narkolepsiden muzdarip olanlar arasında belirgin bir ilişki vardır. Fakar, değişik çalışmalar çoğu insanın hayatlarında en az bir kez uyku felci yaşadığını göstermektedir.

Bazıları, değişik faktörlerin uyku felci ve halüsansyonların yaşanma olasılığını arttırdığını rapor etmişlerdir. Bunlar:

* Sırt üstü yatmak
* Düzensiz uyuma saatleri; şekerlemeler, çok veya az uyumak
* Fazla stres
* Ani çevre/yaşam tarzı değişiklikleri
* Olaydan hemen önce görülen berrak rüya. Ayrıca berrak rüya durumuna girebilmek için kullanılan bilinçli indüksiyon yaygın bir yöntemdir. WILD[1] olarak da bilinir.
* Yapay uyku yardımcıları ve antihistaminler.

---------------alıntıdır...
Bilimsel açıklamasının faydalı olmasını dilerim.Aynı mesele benim de başıma geldimişti geçen yıl,haftada 2-3 gece uyuyabildiğim,ciddi sorunlar yaşadığım bir dönemdi.Psikolojik destek almak bu gibi durumlarda en sağlam çözümdür.

Kullanıcı avatarı
GS Rh (+)
Forumun Ablası
Forumun Ablası

Paylasımın ıcın tesekkurler...Evet bunların hepsı olabılır ama gercekten tam bır kabus...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

GS Rh (+) yazdı:Buna benzer bırcok hıkaye var arkadaslar ve hepsı gercek..
Bende cok mucadeleler verdım..Asla sırtustu yatamam unutkanımdır herseyı unuturum bırtek sırtustu yatmamam gerektıgını unutmam...
Bırcok kez denedım raslantıdır dedım fakat degıl herdefasındada ona yenık dustum..Allahım bırdaha gostermesın...
:(( :(( :((

Karabasan tamamen gerçektir. Yani bunu bizzat yaşamadım ama sözüne çok güvendiğim kişilerden ve akrabalarımdan duydum bunu.

Başıma hiç gelmemesinin sebebini şunlara bağlıyorum;

Birincisi gündüzleri asla uyumam, bu yüzden gece uykum yoğundur. Kafamı yastığa koyduktan 3 dk. sonrasını hatırlamam. (gayet ciddiyim) Deliksiz uyumamın ve yatarken bu tür şeyler düşünmemenin daha önce hiç karşılamamamla alakası olduğunu düşünüyorum. Yani yatarken çok şey düşünmemeye çalışın. Hele onu hiç düşünmeyin.

İkincisi; DUA. Yani insanlığın dua ile ayakta kaldığına sonuna kadar inanan birisiyim. Yatarken dua okurum. Öyle özel dualar da değil. Mesela Nâs ve Felâk duaları felaketten ve cin vb. kötülüklerden insanı korur.
Bu iki duadan sonra sünnet olarak Kâfirûn'ü okurum. Bunu peygamber efendimiz önermiştir ve kendisine yatarken hangi duayı okumalıyız gibi bir soru geldiğinde Kâfirûn'ünü okuyun çünkü o sizi Allah'a şirk koşmaktan uzak tutar demiştir.

Bunlara ek olarak Âyet-el Kürsî biliyorsanız onu da okuyabilirsiniz. Tüm bu duaları okumak 3 dk. alır ve okuduktan sonra hemen uykuya dalarsınız. :) Sabah da aynı gayet rahat ve dinlenmiş olarak uyanırsınız.

Bi denemek de fayda var bence. Ne kaybedersiniz ki :)

Son olarak şunu eklemeliyim. Ben rüya bile görmem o derece. Yani belki görüyorumdur ama hatırlamıyorum hiç. Zaten kabus görmek gibi birşeyle de hiç karşılaşmadım bu yüzden.
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
GS Rh (+)
Forumun Ablası
Forumun Ablası

Cok haklısın volkan..
Bende her gece okuyarak yatarım o oyle bırsey kı anlam veremıyorum..
Ancak o geldıgı sırada okumaya tekrar baslıyorum yarım hafıza ve acayıp bır korkuyla ılk baslarda dılım donmuyor fakat bıraz mucadeleden sonra kurtulabılıyorum.. :huh:

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

GS Rh (+) yazdı:Cok haklısın volkan..
Ancak o geldıgı sırada okumaya tekrar baslıyorum yarım hafıza ve acayıp bır korkuyla ılk baslarda dılım donmuyor fakat bıraz mucadeleden sonra kurtulabılıyorum.. :huh:

Yani başıma gelmediği için rahat konuşuyorum tabi ama yine de bilinç altının bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Rahat olmaya çalışın. Bu tür şeyler korktukça daha da basar insanı.

Yani ti ye alın bir bakıma... Bu gece karabasan gelse de pişti atsak deyin. Ne biliyim karabasan gelse de şu bulaşıkları yıkatsam deyin. :D Korkmayın yani.
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
GS Rh (+)
Forumun Ablası
Forumun Ablası

VSaBaH yazdı:
GS Rh (+) yazdı:Cok haklısın volkan..

Yani başıma gelmediği için rahat konuşuyorum tabi ama yine de bilinç altının bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Rahat olmaya çalışın. Bu tür şeyler korktukça daha da basar insanı.

Yani ti ye alın bir bakıma... Bu gece karabasan gelse de pişti atsak deyin. Ne biliyim karabasan gelse de şu bulaşıkları yıkatsam deyin. :D Korkmayın yani.

Ayy o tıye alıncak bısey degıl pıstı yapmak bulasık yıkatmak guzelde...
YATIYA KALIRSA YANDIIK... :heh:
Saka bır yana aman gelmesın basınada..
Benım ıcın caresı var gercı sırt ustu yatmadıgım surece sorun yok unuttum mu 3 dk gecmıyor o yuzden herseyı unuturum ama asla sırt ustu yatmam... :lutfen:

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

GS Rh (+) yazdı: Ayy o tıye alıncak bısey degıl pıstı yapmak bulasık yıkatmak guzelde...
YATIYA KALIRSA YANDIIK... :heh:
Saka bır yana aman gelmesın basınada..
Benım ıcın caresı var gercı sırt ustu yatmadıgım surece sorun yok unuttum mu 3 dk gecmıyor o yuzden herseyı unuturum ama asla sırt ustu yatmam... :lutfen:

Haklısınız :D

Bu arada sağ kolun üzerine yatılması sünnettir. Her sünnetin yararı olduğu gibi bunun da bir yararı olsa gerek ki Peygamber efendimiz önermiş olsun.

Hatta bir yararını biliyorum. Kalp bildiğiniz üzere soldadır ve sol kolunuzun üzerine yattığınız takdirde kalbiniz uykuda sıkışacak ve vucüt kan pompalamada zorluk çekecektir. Bu da türlü türlü olumsuzluklara yol açacaktır. Belki de kabusların ve karabasanların sebebi vücudun zorlanmasıdır. Yüzüstü yatılması da pek hoş karşılanmaz. O zaman en iyisi sağ kolun üzerine yatılması.

Belki bunun karabasana da olumlu etkisi olabilir. Yani gelmemesi açısından. :D
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
GS Rh (+)
Forumun Ablası
Forumun Ablası

Daha once emınım bu kadar onemseyıp arastırmamıssındır...
Denıcem volkan cok tesekkur ederım.. =D>