Uzayda Elmas Gezegeni

Gözlerinize inanamayacağınız "nasıl olur ya?" dedirten garip olaylar bu bölümde...
Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Uzayda Elmas Gezegeni

Mesaj gönderen GiudiZioSo »

Resim

Uzaybilimciler 10 milyar trilyon trilyon karatlık bir elmas gezegen keşfetti. Centaurus takımyıldızının bir üyesi olan ve dünyamızdan 50 ışık yılı uzaklıkta bulunan BPM 37093 adlı gezegen kristalize karbondan oluşuyor. Gezegene Beatles’ın “Lucy in the Sky with Diamonds” (Gökyüzünde Elmaslarla Lucy) adlı şarkısından esinlenilerek Lucy adı verildi.
1500 km genişliğindeki elmas gezegenin aslında kristalize olmuş bir beyaz cüce, yani nükleer enerjisini tüketip sönen bir yıldızın çekirdeği olduğu açıklandı. “Lucy”, Afrika Yıldızı adındaki 530 karatlık dünyanın en büyük elmasından daha yüksek kalitede. Afrika Yıldızı 3100 karatlık bir elmas parçasından kesilmişti ve şu anda İngiltere’deki kraliyet taçlarından birinin üzerinde bulunuyor.

Harvard Smithson Astrofizik Merkezi’nden uzaybilimci Travis Metcalfe “Bu beyaz cücenin içindeki karbonun katılaşarak galaksideki en büyük elmas olduğunu anladık” dedi.
Uzaybilimciler Güneş’in de 5 milyar yıl sonra sönüp bir beyaz cüce olacağını söylüyor. Ondan iki milyar yıl sonra ise Güneş’in kor halindeki çekirdeği de kristalize olacak ve Güneş Sistemi’nin ortasında dev bir elmasa dönüşecek.

Kullanıcı avatarı
sato54
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Uzayda Elmas Gezegeni

Mesaj gönderen sato54 »

vaybe ben bunu sadece çizgifilmlerde gördüm gerçek diğil derdim ama gerçekmiş elmas bir gezegen :yuh: