ARKDAŞLAR ÇK RCA EDYORUM Bİ OKYUN İBRETALALM.N.M.TÜRKÜM....

Gözlerinize inanamayacağınız "nasıl olur ya?" dedirten garip olaylar bu bölümde...
Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

ARKDAŞLAR ÇK RCA EDYORUM Bİ OKYUN İBRETALALM.N.M.TÜRKÜM....

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

EFE'NİN HİKÂYESİ>> > >>> > > > >Hikaye bu ya;>> > >>> > > > >Vaktiyle Ege`nin bir yöresinde tüm çevreyi titreten, astığı>> > >>> > >astık, >kestiği>> > >>> > > > >kestik bir efe varmış. Boylu, poslu ve çok da yakışıklıymış ama>> > >>> > >hiçbir>> > >>> > > >kıza>> > >>> > > > >gönül vermediği gibi kızlara bağlanırım diye mümkün mertebe>> > >>> > >soygunlar dışında köylerden de uzak durmaya çalışıyormuş.>> > >>> > > > >Gel zaman git zaman, bizim efe şeytana uymuş ve gece şehre>> > >yalnız>> > >>> > >inmiş. Şehrin ileri gelen zenginlerinden bir Rum, efe` yi korkudan >>evinde>> > >>> > >ağırlamış..>> > >>> > > > >Zengin Rum`un güzel ve işveli kızını gören bizim efe de kıza>> > >deli>> > >>> > >gibi tutulmuş.>> > >>> > > > >Sabah dağa dönen efenin günleri, artık hep kızı hayal etmekle>> > >>> > >geçiyormuş. Adamları ile eskisi kadar ilgilenmediği gibi artık >>soygunlara>> > >>> > >da pek iştahlı katılmaz olmuş. Dağda otoritesinin azalacağından korkan>> > >>> > >efe, kızı babasından istemeye karar vermiş. Öyle ya; Kızın babası>> > >zengin..>> > >>> > >Evlenip şehre yerleşirse hayatı da kurtulacak ve dağda ihtiyarlamak>> > >>> > >zorunda kalmayacak.>> > >>> > > > >Kızı babasından ister ama kız, ailenin tek kızıdır ve babasının>> > >>> > >şartları vardır. Kızın babası "İlk şartım; Madem benim damadım >>olacaksın.>> > >>> > >O zaman bizim gibi kültürlü, medeni olmalısın. Önce bıyıklarını>> > >keseceksin>> > >>> > >ve>> > >>> > > >dağda>> > >>> > > > >bir ay öyle Efelik yapacaksın. Sonra diğer iki şartımı da yerine>> > >>> > > >getirirsen>> > >>> > > > >kız senin!" diye şart koşar. Bizim efe celallenir "Bıyıksız efe>> > >>> > >mi olur lan?!">> > >>> > > > >diye bağırır, kızar ama adam Nuh der peygamber demez.>> > >>> > > > >Kaçıracak ama kız da babasının sözünden çıkmamaktadır.>> > >>> > > > >Efe ne yapsın? Tek çare babayı memnun etmekten geçiyor.>> > >>> > > > >Güç de olsa bıyıkları keser. Ama bu kez dağda otoritesi>> > >>> > >sarsılmaya >başlar..>> > >>> > > > >Adamları " Efem bu ne iştir?" derler. Efe de bir kıza>> > >tutulduğunu>> > >>> > >ama babasının bu şartı öne sürdüğünü söylese de adamları inanmazlar. >>Bir>> > >>> > >ay sonra kızın babasına gider ve ilk şartı yerine getirdiğini söyler.>> > >>> > >Kızın babası, bu kez; " Senin niyetinin ciddi olduğunu anladım. Benim>> > >>> > > >kızım>> > >>> > > > >için çeyiz dizmek gerek. Dağdaki tüm altınlarını bana>> > >>> > >getireceksin. Nasıl olsa kızımı aldığında benim mallarımın tamamı >>senin>> > >>> > >olacak.">> > >>> > > > >Efe çaresiz dağa çıkar, adamlarının hisselerine düşen altınları>> > >>> > >da borç olarak alır.>> > >>> > > > >Sözünde duracağının nişanesi olarak da tüfeğini arkadaşlarına>> > >>> > >verir, tabancası ile şehre gelir. Kızın babasına paranın tamamını >>verir.>> > >>> > >Kızın babası da " Nikah yapılmadan evimde oturamazsın.>> > >>> > > > >Söz yüzüğü takma törenine kadar benim bahçıvanım Yorgo ile>> > >>> > >kulübesinde kalırsınız." diyerek efe`yi Yorgo`nun kulübesine gönderir.>> > >>> > > > >Yorgo da çam yarması gibi bir heriftir ama efe`den çekinir. >>> > >>> > > >Yorgo ile efe bir müddet aynı kulübede yaşarlar.>> > >>> > > > >Aradan bir süre geçtikten sonra efe kızın babasının karşısına>> > >>> > >dikilerek; Söz takma töreninin hala niye yapılmadığını sorar. Kızın>> > >babası>> > >>> > >da "Yarın bir ziyafet veriyorum. Şehrin tüm ileri gelenleri >>katılacaklar.>> > >>> > >Sen de o toplantıya katılacaksın ve herkesin önünde benden kızımı>> > >>> > >istersin. Ben de herkesin şahitliğinde kızı sana veririm. Kimse bana>> > >>> > >kızını korkudan verdi demez." der ve efe de kabullenir ama arkadan >>üçüncü>> > >>> > >şart gelir; "Sen>> > >>> > > >dağda>> > >>> > > > >yaşamaktan insan içine pek çıkmamışsın. Böyle kaba konuşma ve>> > >>> > >yürüme ile olmaz. Benim kız sana yürümeyi ve kibar konuşmayı öğretsin >>de;>> > >>> > >bizi>> > >>> > > >törende>> > >>> > > > >mahcup etme!" der.>> > >>> > > > >Efe için son şart çok ağır gelmiştir ama kızı almak için tek yol>> > >>> > >bu kalmıştır. Kızdan vazgeçse dahi, artık dağa da çıkamayacaktır.>> > >>> > > >Dağdakiler,>> > >>> > > > >alacaklarını isteyeceklerdir. Çaresiz, son şartı da kabul eder>> > >ve>> > >>> > >ne >kadar>> > >>> > > > >ağır gelse de kızdan yürüme, kibar konuşma derslerini alır..>> > > >>> > >>> > > >Akşam konakta büyük bir ziyafet vardır.. Şehrin tüm ileri gelenleri>> > >>> > >ile efenin dağdan gelen arkadaşları toplanmışlardır. Bizim efe de>> > >>> > >şehirliler gibi giyinir ama görünüşü, duruşu, konuşması itibariyle >>artık>> > >>> > >eski efe değildir.>> > >>> > > > >Yemekte herkes gözlerine inanamamaktadır. Efe yemek esnasında>> > >>> > >"Kuşum >Aydın>> > >>> > > > >" gibi yürüyerek kızın babasının önüne gelir ve "Ben efe olarak,>> > >>> > >herkesin şahitliğinde kızınıza talibim." der.>> > >>> > > > >Kızın babası ise>> > >>> > > > >" BENİM İ...NE` YE VERİLECEK KIZIM YOK ! ">> > >>> > > > >diye kestirip atar.>> > >>> > > > >* * *>> > >>> > > > >Galiba AB yolunda Efe(!) gibi olacağız.>> > >>> > > > >* " Terörle mücadele yasasını değiştirin. " dediler. Yasayı>> > >>> > >değiştirdik, terörle mücadele edemez hale geldik. Artık teröristler,>> > >>> > >İstanbul`da, Mersinde, İzmir`de kısacası her yerde yürüyüş yapar hale>> > >>> > >geldiler. ( Şu anda, ABD de veya AB de El kaide yandaşları Usame Bin>> > >Ladin>> > >>> > > >resimleri>> > >>> > > > >ile gösteri yürüyüşü yapabilir mi? ) Oysa biz, hala da şehitler>> > >>> > > >veriyoruz.>> > >>> > > > >* " 48 saatlik gözaltı süreniz uzun kısaltın." dediler. 24 saate>> > >>> > > >düşürdük.>> > >>> > > > >Kendileri ise Londra Metro saldırılarından sonra 28 güne>> > >>> > >çıkardılar. * " İfade özgürlüğünü genişletin ." dediler. Atalarımıza>> > >>> > >sövenleri yargılayamazken ( O. PAMUK `un davasının hangi kanuna >>dayanarak>> > >>> > >düştüğünü açıklayabilecek hukukçu var mı? ) Kendileri Ermeni soykırımı>> > >>> > >olmamıştır diyenleri yargılayabiliyorlar.>> > >>> > > > >* " Dil özgürlüğünü genişletin." dediler. Genişlettik, Kürtçe,>> > >>> > >Zazaca kursları açtık. Kendileri (Hollanda) sokakta başka dillerin>> > >>> > >konuşulmasını yasaklamaya çalışıyorlar.>> > >>> > > > >* " Her türlü şartı yerine getirseniz dahi, sizin ülkeniz ve>> > >>> > >nüfusunuz>> > >>> > > >çok>> > >>> > > > >büyük olduğundan son kararda AB nin hazmetme kapasitesine (>> > >>> > >İngilizcesi>> > >>> > > >tam>> > >>> > > > >bu anlamı vermiyor ama gazetelerde bu şekilde tercüme ediliyor.)>> > >>> > >göre>> > >>> > > >sizi>> > >>> > > > >alıp almayacağımıza karar vereceğiz." diyorlar. Kahin değilim>> > >ama>> > >>> > >yaptıkları çalışmalara göre, Türkiye AB` nin tahmini müzakere süreci>> > >>> > >sonunda küçülmüş iki Devlet veya Federasyon olacaktır. İnanmayan Sayın>> > >>> > >Osman DİYADİN` in Ben şehit miyim, Hain mi?.. adlı kitabını ve bu>> > >>> > > >haftanın>> > >>> > > > >(3 Şubat 2006) TEMPO dergisini okusun. Adamlar Diyarbakır>> > >>> > >Kürtlerin başkentidir diyebiliyorlar. Artık hangisini >>hazmedebilirlerse>> > >>> > >onu>> > >>> > > >alırlar.>> > >>> > > > >(Peki bu kadar verdiğimiz sivil - asker şehitlerimiz mi? diye>> > >>> > >sormayın nasıl olsa onlar Türk` tü (!) )>> > >>> > > > >* "Güney Kıbrıs Rum Kesimi için; Kıbrıs Cumhuriyeti olarak>> > >>> > >tanıyın, yoksa giremezsiniz! " diyorlar. Bizimkiler yakında>> > >>> > >tanıyacaktırlar. Daha>> > >>> > > >doğrusu>> > >>> > > > >tanımak zorundadırlar. Tanıdığımızda ise; KKTC`den vazgeçtiğimiz>> > >>> > >gibi, bağımsız bir ülkenin toprağını da silah zoru ile 33 sene işgal>> > >>> > >altında tutmuş olacağımızdan(!) 33 yıllık işgal tazminatı ödeyeceğiz. >>(>> > >>> > >Louzidiu davası benzeri) Yetmedi; 1973 Barış harekatında ölen Rum>> > >>> > >askerleri için dahi tazminat ödeyeceğiz. Tüm bu tazminatları >>ödeyebilmek>> > >>> > >için herhalde Trakya`yı versek yine ödeyemeyiz. (Ya bizim >>şehitlerimiz?>> > >>> > >diye sormayın nasıl olsa onlar Türk` tü (!) )>> > >>> > > > >* " Ermeni soykırımını biz tanıdık. Siz de tanıyın, yoksa>> > >>> > >giremezsiniz!" diyorlar. Haklı olmamız veya bizim insanlarımızın>> > >soykırıma>> > >>> > >uğramış>> > >>> > > >olması>> > >>> > > > >önemli değil. Önemli olan onların tanımış olmaları. Yoksa, "Sizi>> > >>> > >aramıza almayız." diyorlar. Diyelim ki tanıdık; bu kez haksız yere >>katil>> > >>> > >millet olarak damgalanacak ve korkunç tazminatlar ödeyeceğiz.>> > >>> > >Tazminatların peşinden toprak talebi de gelecek. (Ermenilerce şehit>> > >edilen>> > >>> > >atalarımız>> > >>> > > >mı?>> > >>> > > > >nasıl olsa onlar Türk` tü (!) )>> > >>> > > > >* " Azınlıklar ve Din özgürlüğünde adım atmalısınız! " dediler.>> > >>> > >Henüz biz adım atmadan Misyoner radyolarını kurdular (İstanbul`dan>> > >>> > >dinlenebilen>> > >>> > > >Müjde>> > >>> > > > >FM), her gün 24 saat Hıristiyanlık propagandası yapılıyor. Aynı>> > >>> > >derginin (TEMPO) 51. sayfasında da Watch Tower İncil ve Dua Örgütünün>> > >>> > >verilerine dayanarak Türkiye`de 1679 Protestan misyonerin görev>> > >yaptığını,>> > >>> > >243 kişinin Hıristiyanlaştırılıp vaftiz edildiği belirtiliyor.>> > >>> > > > >Hepimiz bir gecede hıristiyanlaşsak bile bizi aralarına kabul>> > >>> > >etmezler. * " Özelleştirmeleri hızlandırın." dediler.>> > >>> > > > >Biz kıçımızdaki donumuzu bile satmaya kalkışıyoruz.>> > >>> > > > >(Atatürk Samsun`a çıktığında Madenler yabancılarda idi, Şehir>> > >>> > >hatları yabancılarda idi, Demiryolları, sanayii yabancılarda idi. >>(Hatta>> > >>> > >T.>> > >>> > > >ÖZAKMAN>> > >>> > > > >Şu Çılgın Türkler kitabında Konya`dan askeri birliği taşıyan>> > >>> > >trenin makinistinin Rum olduğunu, Türklere bu işin öğretilmediğini>> > >yazar.)>> > >>> > >Artık kesinlikle eminim ki, biz de Efe`nin akıbetine uğrayacağız..