Temiz Türkçe Oyunu [Türkiye'de Bir İlk!]

Buraya forum içinde oynanabilecek küçük oyunlar,zeka bulmacaları vb. oyunları koyabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Serpil Ablam ne der bilmiyorum ama bunu yazmak zorunda hissediyorum kendimi. Forumumuz Türkçeyi seven, kullanımına son derece dikkat eden, özen gösteren bir site olduğu için bu yanlışları artık daha fazla görmezden gelemiyorum. Yanlışlıklar almış başını gidiyor. Lütfen burada devam edelim, çünkü de, ki gibi bağlaçlar yanlış kullanılmakta, yazım yanlışları da hoş durmamaktadır. Büyük-küçük harfler de yersiz şekilde kullanılmaktadır. Nerede kaldı bizim Türkçe sevdamız?!!

Ben gördüğüm son yanlışı burada söylüyorum; inşaallah bir daha bu başlıpa girmek zorunda kalmayız diye ümit ediyorum...

tarla__kusu93 yazdı:Bencede hayırlısı olsun.
Dünyadaki hiçbir sistem bütün insanları memnun edemez.Sistem ne kadar mükmemmel olursa olsun herkesi memnun edemez.Bu sene değişecek ama yine sonuç aynı olacak.

Enes'in yazığı bir cevapta "de" bağlaç olarak değil bulunma hal eki olarak kullanılmış. "Bencede" derken. Doğrusu "bence de" olmalıydı. Altta da açıklamasını ekliyorum;

Bağlaç Olan da, de’nin Yazılışı

Bağlaç olan da, de ayrı yazılır. Kendisinden önceki kelimenin son ünlüsüne bağlı olarak ünlü uyumlarına uyar: Kızı da geldi gelini de. Durumu oğluna da bildirdi. Sen de mi kardeşim? Güç de olsa. Konuşur da konuşur.

UYARI : Ayrı yazılan da, de hiçbir zaman ta, te biçiminde yazılmaz.

UYARI : Ya sözüyle birlikte kullanılan da mutlaka ayrı yazılır: ya da.

UYARI : Da, de bağlacını kendisinden önceki kelimeden kesme ile ayırmak yanlıştır: Ayşe de geldi (Ayşe'de geldi değil).

UYARI : Da, de bağlacının bulunma durumu eki olan -da, -de, -ta, -te ile hiçbir ilgisi yoktur. Bulunma durumu eki getirildiği kelimeye bitişik yazılır: devede (deve-de) kulak, evde (ev-de) kalmak, yolda (yol-da) kalmak, ayakta (ayak-ta) durmak, çantada (çanta-da) kek­lik. İkide (iki-de) bir aynı sözü söyleyip durma.

Yurtta sulh, cihanda sulh. (Mustafa Kemal Atatürk)

Bunu sırf Enes yaptı diye göstermiyorum, hepimiz yapıyoruz bu hataları. Amacımız daha güzel ve doğru bir Türkçe kullanmak, hem de kendimize bir şeyler katmak, bu siteden dolu dolu bir şeyler öğrenmektir. Bunu lütfen göz ardı etmeyelim...

Kullanıcı avatarı
anamenia
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen anamenia »

Evet bence de bunu göz ardı etmeyelim.Ben de artık olabildiğince dikkat etmeye çalışacağım.Zaten yalnış yazı yazanlara kıl olurum ama mesela bir kitap tanıtımı falan yaparkan yalnış yazılana.gerçekten güzel bir şey olacağa benziyor. :haha: =D>

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

:D :D :D

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Benim de hoşuma gitmiyor.
Ağustos ayından sonra yanlışı bulan üyeye, yanlış yapan üye 20 kfl versin :D nasıl olur?