Yalnızken kalp krizi geçirirsek ne yapmalıyız?

Sağlık ile ilgili tüm bilgileri bu bölümümüzde bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
HeRa
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen HeRa »

Diyelim ki saat 18:15 ve zorlu bir iş gününden sonra arabanızla (yalnız başınıza) eve donuyorsunuz. Gerçekten yorulduğunuz, sıkıldığınız ve çileden çıktığınız bir gününüzdesiniz. Birden göğsünüzde başlayıp, kolunuza ve çenenize doğru ilerleyen şiddetli bir ağrı. Evinize en yakın hastaneden sadece 10km uzaklıktasınız, fakat o mesafeye bile ulaşıp ulaşamayacağınızdan emin değilsiniz. Ne yapabilirsiniz?

Kalp masajı konusunda belki eğitim de almıştınız ama size öğreten şahıs, muhtemelen bu masajı kendi kendinize nasıl yapabileceğinizi öğretmedi...

Son zamanlarda bir sürü insan kalp krizine yalnız başınayken yakalanmaktadır.
Yardım olmaksızın, normal kalp atışı bozkardeş ve baygınlık hisseden bir insanin bilincini yitirmeden önce sadece 10 saniyesi vardır.
Bu durumda kalan şahıslar kendilerine, devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek yardımcı olabilirler.

Her öksürükten önce derin bir nefes alınmalı ve öksürük sanki göğüs derinliğinden balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun olmalıdır. Derin nefes alma ve öksürük, yardım gelene ya da kalp normal ritmine geri dönene kadar, durmaksızın her iki saniyede bir olacak şekilde devam etmelidir.

Derin nefes alma akciğerlere oksijen ulaştırırken, öksürük hareketi kalbi sıkıştırarak kanın dolaşımını sürdürür. Kalp üzerindeki sıkıştırma hareketi aynı zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardımcı olur. Bu şekilde, kalp krizine maruz kalan kişi, kendisini bir hastaneye ulaştırabilir.

Kullanıcı avatarı
caribbean
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen caribbean »

ßence en iyisi: Eşhedü en la ilahe illAllah ve eşhedü enne Muhammeden abduhü ve rasûluh demek :heh:

Kullanıcı avatarı
muzzy__pepe
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen muzzy__pepe »

caribbean yazdı:ßence en iyisi: Eşhedü en la ilahe illAllah ve eşhedü enne Muhammeden abduhü ve rasûluh demek :heh:
iyi demişsin doğru ama sonrasında heranın söylediklerini yapmak en mantıklısı paylaşım için teşekkürler

Kullanıcı avatarı
HeRa
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen HeRa »

caribbean yazdı:ßence en iyisi: Eşhedü en la ilahe illAllah ve eşhedü enne Muhammeden abduhü ve rasûluh demek :heh:

en iyisini elbette sen bilirsin senin hayatın söz konusu ama bence önce yasamak için çaba sarfet sonrasını Allaha(c.c) bırak...

muzzypepe sende yorumun için saol;)

Kullanıcı avatarı
drowningpool
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen drowningpool »

teşekkürler

inşallah böyle şeylere kimsenin ihtiyacı olmaz :(

Kullanıcı avatarı
FB Rh (+)
Forumun Abisi
Forumun  Abisi