sigara ve derimiz

Sağlık ile ilgili tüm bilgileri bu bölümümüzde bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
aybik
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

sigara ve derimiz

Mesaj gönderen aybik »

Sigaranın bu etkisi, özellikle bayanlarda daha sık görülür ve deri yaşlanması belirtilerinden en önemlisi olduğu için, sigara bıraktırma konusunda sigaranın ölümcül sonuçlarına göre daha etkili olmaktadır. Sigara tiryakilerinde hiç içmeyenlere göre 5 kat fazla kırışıklık olduğu saptanmıştır. Hatta bazı çalışmalarda sigaranın güneş ışınlarından bile etkili olduğu bildirilmiştir.

Soluk, kirli beyaz-gri renkli ve kırışık deri �sigara tiryakisi derisi� olarak tanımlanmaktadır. Sigara içenlerin %79�unda bu görünüm mevcuttur. �Sigara tiryakisi yüzü�nün özellikleri şunlardır:

1- Kalıcı çizgi veya kırışıklıklar,
2- Alttaki kemik çıkıntılarının belirginleşmesi sonucu çökmüş yüz ifadesi,
3- Deride incelme, hafif gri görünüm,
4- Derinin hafif turuncu-mor-kırmızı renk alması.

�Sigara tiryakisi yüzü� 70 yaşın üzerindeki kadınların yüz yapısı ile aynıdır. Sigara içenlerde kırışıklığın erken yaşta başlaması dikkate değerdir

Kırışıklık oluşumu bir yılda içilen sigara miktarı ile doğru orantılıdır. Sigaranın kırışıklık yapıcı etkisine kadınlar daha fazla duyarlıdırlar.

Nikotin ve sinir sisteminin uyarılması sonucu gelişen damarlardaki daralma, dokuların oksijenlenmesinde azalma, pıhtılaşmada artış, kollajen depolanmasında azalma, kırışıklık oluşumunu kolaylaştıran etkenlerdir. Sigaranın deri üzerindeki etkilerini açıklayan faktörler şu şekilde özetlenebilir.

1- Direk toksik etki: Sigara içenlerde derinin neminin azalmış olması, onun toksik etkisine bağlıdır.

2- Mekanik faktörler: Kırışıklığın şeklini belirlemede önemli role sahiptir. Sigara içerken kullanılan yüz kaslarıyla ilgili olarak dudak çevresinde; tek taraflı içenlerde aynı tarafta kırışıklık görülmesi veya kazayağı kırışıklıkları gibi özel görünümler ortaya çıkar.

3- Genetik faktörler: Bütün sigara içenlerde �sigara tiryakisi yüzü� görünümü olmadığı için genetik faktörlerin rolü de düşünülmektedir.

4- Sigara içenlerde vücudun güneş görmeyen yerlerinde derideki elastik tabakanın , sigara içmeyen aynı yaş grubundakilere göre daha kalın ve parçalı olduğu gösterilmiştir. Derideki kronik oksijenlenmenin azalması, kollajen sentezini düşürerek belirgin kırışıklığa neden olmaktadır.

5- Sigara damarlardaki daraltıcı etkisiyle deride gri-esmer renklenmeye neden olur.

6- Sigaranın kısırlık, erken menapoz, adet düzensizlikleri gibi anti-östrojenik etkileri bilinmektedir. Östrojenin deri üzerindeki fizyolojik etkileri menapoz sonrası dönemde açıkça görülmektedir. Sigara içen kadınlarda göreceli bir hipoöstrojenik durum meydana gelmekte ve bu da deri kuruluğu ve kırışıklığa neden olmaktadır.

7- Sigara A vitamini seviyesini azaltır, dolayısıyla hücrenin bir numaralı düşmanı olan serbest radikallere karşı korunmayı azaltarak, kırışıklıkların oluşumunu kolaylaştırır.

Sigara içen beyaz veya gri saçlı kişilerde katrana bağlı olarak sarımsı bir saç rengi ortaya çıkar.Sigara içerken sigaranın tutulduğu parmaklar ve tırnaklarında sarı-kahverengi renklenme ortaya çıkar. Bu bulguya �nikotin belirtisi� denir. Sigara içenlerde ağız içi daha koyudur. Hatta yanak iç yüzlerinde inatçı, sert, düzensiz beyaz tabakalar oluşabilir. Sigara damarlardaki daraltıcı etkisi ile kan akımını bozarak, yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Tek bir sigara içiminin 90 dakika süren bir damarlarda daralmaya yol açabileceği gösterilmiştir. Sigara dumanında 4000 den fazla kimyasal madde bulunur ancak kan akımı azalmasından en çok nikotin sorumlu tutulmaktadır.

Kullanıcı avatarı
feraze_622
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen feraze_622 »

Kullanmıyorum iyi ki de kullanmıyorum inşallah da kullanmam.umuyorumki yani inşllh kullananlarda bırakır.Her yerde zararları anlatılıyor ama yine içmeyenler ilgileniyor.Bu kadar zararı varken bir de üstüne para verip kendinizi zehirlemek niye :?:
çok güzel bir paylaşım teşekürler ..

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Sigara kullanmıyorum. İnşallah Allah kullandırmayı da nasip etmez. Ben başlarda insan para vererek kendini nasıl zehirler, neden bırakmaz kimse bu sigarayı diyordum. Kendimi biraz olsun onların yerine koyunca hak verdim.

Sigaraya başlamamak çok önemli, çünkü başladıktan sonra bırakmak bir hayli zor oluyor.

Zoru başaranlara ne mutlu!
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

bende kullanmıyorum ve Allah bana da kullanmayı nasip etmesin, inş. kullananlarda bırakırlar, Allah yardımcıları olsun,,,

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen prensess »

Kullanmıyorum,Kullanmayıda asla düşünmem benim nedenlerim daha yüzeysel çok iğrenç kokuyor yani giysilerine siniyor ve o sigara içindeki maddeler dişlere o kadar zararlı ki sarartıyor iğrenç bir görüntü aynı zamanda sigara kullandığınız eliniz bir süre sonra o zararlı maddelerle rengi değişiyor ve kokuyor buda iğrenç birşey annemle babam kullanıyor .Hani derler ya evde ailesinden biri sigara içiyorsa o kişi daha yatkın olur diye saçmalık şu var ki 2 tane çocuk var bunlar büyüyorlar sokaklarda falan babası hapishanede annesi dışarda esrar satıyor ama bu çocuklardan biri büyük bir şirketin patronu,diğeriyse hapishane kaçağı oluyor.Bunlarla birgün röportaj yapıyorlar önce hapishanedekine soruyorlar:'neden buradasınız?' hapishanedeki :'Napabilirdim ki?Babam kaçakçılıktan hapishanede ,annemse esrar satıyordu..' bu seferde büyük bir şirkette müdür olana soruyorlar:'Neden buradasınız? ' O ise :'Napabilirdim ki?Babam kaçakçılıktan hapishanede ,annemse esrar satıyordu..' demiş işte herşeyede bu gözle bakmak gerek umarım anlaşlır bir örnek olmuştur bende 2.yi seçtim ve olumlu baktım yani sigara içenle içmek yerine içenin durumndan kendime birşeyler çıkarıp kendime asla içmem kararını aldım
En son prensess tarafından 30 Kas 2007 [ 18:54 ] tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

öğrneğin yeterince anlaşılırdı prensess ;)

Kullanıcı avatarı
angel_19
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen angel_19 »

tşkrler hayır kullanmıyorum :D

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Re: sigara ve derimiz

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

kullanmıyorum allaha şükür ama ablam gibi kullananlar var onlara allah akıl fikir... versin