Cep telefonunun tespit edilen zararları

Sağlık ile ilgili tüm bilgileri bu bölümümüzde bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
BHR
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen BHR »

ÇOCUKLARI CEPTEN UZAK TUTUN

Doç. Dr. Elmacı’nın anlattığı bir ayrıntı, aynı zamanda biraz ürkütücü. Beynimiz yaratılıştan koruma altında. ‘Kan beyin bariyeri’ sayesinde her mikrop beyne geçemiyor. Bazı deney hayvanları üzerinde bu nüans irdelenmiş. Fareler bir hafta boyunca günde ikişer saat elektromanyetik alana bırakıldığında, koruyucu bariyerin bozulduğu; durumun, hayvanlarda baş ağrısı ve ateşlenme yaptığı belirlenmiş. Elmacı, araştırmaların, “cep telefonu sigaradan daha tehlikedir”, “çocuk elindeki cep telefonunu hemen bırak” netliği kazandığını söylüyor. Niçin çocuklar? Cevabı, Hayykitap’ın yayınladığı ‘Tehlikeli Oyuncak’ adlı eserin yazarlarından Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Şeker’den öğreniyoruz. Cep görüşmesinde radyasyonun yüzde 40-50’si kulak bölgesiyle kafatasını çevreliyor. Artanı geriye dönüyor. Ama çocukların kafatasları yetişkinlere nazaran bir hayli ince. Radyasyon çocuktaki beynin tümünü etkiliyor. Öte yandan gelişim çağındayken, vücuttaki her mekanizma etkilenmeye müsait. Şeker, “Fizikte rezonans denen bir olay vardır. Çocukların ölçüleri ile cep telefonu dalgaları birbirine çok yakındır. O nedenle çocuklar büyüklerden çok daha fazla enerjiye maruz kalırlar.” diyor. Medya çalışanları ve havaalanı radar görevlilerinin sık sık baş ağrısından yakınmalarının ardındaki gerçek de, elektromanyetik ortam imiş

KISA VADELİ: Geçici işitme aksaklıkları, Gözlerde kararma, sulanma ve yanma, Kalp ritminde bozukluk, Kalp pilinin arızalanma riski, Yoğun stres ve yorgunluk hâli, Konsantrasyon ve dikkat dağılması, Baş ağrısı ve sersemleme, Unutkanlık, refleks zafiyeti, Kulakta çınlama ve ısınma, Görüş alanında daralma, Gözlerin çapaklanması.

UZUN VADELİ: Beyin tümörü, işitme siniri kökenli tümörler, Lenfoma (beyaz kan hücresi) kanseri, Cilt kanseri, Yüksek tansiyon, Görme bozukluğu, Kan hücrelerinin deformasyonu, Kan beyin bariyerinin zedelenmesi, Kalıcı işitme kayıpları, Kalp hastalıkları, Hafızada zayıflama, Embriyo gelişiminin zarara uğraması, Düşük ihtimalinde artış, Sperm sayısının azalması, Bağışıklık sisteminde arızalar.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Cep telefonlarının zararları arttıkça ters orantılı olarak kullananların sayılarının azalması gerekir ama alakası yok maalesef.

Bırakın azalmayı millet artık 2'şer hatta 3'er telefonla gezmeye başladı. Ben de eskiden 2 telefonla geziyordum ama çift hatlı aldım da kurtuldum :)

Teşekkürler bu yararlı bilgi için Bahar ;)
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Şükür bi köşede duruyor sesini bile zor duyuyorum.
Bi gün tv izlerken çalıyordu ben diziden geliyor ses sandım önce ne biçim senaryo niye açmıyorlar bu telefonu dedim :D
Sonra anladım ki benim ki çalıyormuş :heh:

Kullanıcı avatarı
BHR
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen BHR »

Telefonu çok kullanan bir insan değilim çünkü ne kadar zararlı olduğunu biliyorum.Zaten 2 hattan teke bu yüzden düştüm.İsraf zaten ya teki neyime yetmiyor ki :D

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

BHR yazdı:Telefonu çok kullanan bir insan değilim çünkü ne kadar zararlı olduğunu biliyorum.Zaten 2 hattan teke bu yüzden düştüm.İsraf zaten ya teki neyime yetmiyor ki :D

Aslında haklısın ama bazen insanlar zorda kalıp hat alabiliyorlar tıpkı benim gibi. Bende ilk başlarda sadece Avea vardı ve ailemin tamamı da avea. Ama Avea Samsun'da bazı yerlerde çok kötü çekiyordu hatta bazen çekmiyordu. O yüzden arkadaşlarımı ararken falan zorlanıyordum. Gittim bi telsim aldım :D

Şuan aveayı hala beğenmiyorum. Okul bittiğine ve memleketime döneceğime göre. Avea hattımı Turkcell'e geçirmeyi düşünüyorum. Kapatmayı düşünmüyorum çünkü birçok kişi de numaram var.

Uzun lafın kısası insanlar bazen çift hat kullanmak zorunda kalabiliyorlar. :D
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
BHR
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen BHR »

Sanırım ne demek istediğimi anlatamadım.2 hattan teke düştüm derken telefon sayısını azalttığımı söylemek istemiştim :D Yoksa 2 hat taşımak pek de kötü değil aslında.Ama ben senin kadar iyi çözüm bulamamıştım çift hatlı telefon gibi
=D>
Ayrıca Aveada aynı problemi bende yaşıyorum.Ama arkadaşlarımın çoğu Avea o yüzden gittim telsimi kapattırdım.