Ramazan'da Maden Suyu tasviyesi

Sağlık ile ilgili tüm bilgileri bu bölümümüzde bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Ramazan`da maden suyu tavsiyesi

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Uluslararası Tıbbi Klimatoloji Birliği Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, Ramazan ayında, özellikle oruç tutanların bol suyun yanı sıra maden suyu tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.

Karagülle,yaptığı açıklamada, terleme ile vücuttan atılan su ve mineral kaybına karşı maden suyunun vazgeçilmez olduğunu söyledi.

Terleme ile özellikle bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum minerallerinin vücuttan atıldığını anlatan Karagülle, bunun geri kazanımında maden suyunun çok faydalı olduğunu belirtti.

Maden suyunun vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri doğal olarak içerdiğine işaret eden Karagülle, normal bir yetişkinin günlük su ihtiyacının 2,5 litre olduğunu ifade etti.

Bu miktarın 1 litresinin ise maden suyu olarak alınmasını önerdiklerini anlatan Karagülle, Ramazan ayında ise maden suyun öneminin bir kat daha arttığını söyledi.

Maden suyunun oruç tutanların sindirim sistemini dengelemede önemli bir faktör olduğunu bildiren Karagülle, ``Özellikle oruç tutanların bol suyun yanı sıra maden suyu tüketmelerini öneriyoruz. Maden suyu terleme ile vücuttan atılan su ve mineral kaybını desteklerken, uzun süre aç kalan midenin, yoğun yemek yenen bir iftardan sonra rahatlamasına yardımcı olur`` diye konuştu.

İçimi ile sağlanan yararların yanı sıra dışarıdan cilde sürüldüğünde de maden suyunun cildi canlandırıcı ve gençleştirici etkisi olduğunu belirten Karagülle, maden suyunun kalp sağlığından güçlü kemik yapısı oluşumuna kadar vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesinde sayısız faydaları olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başına yılda ortalama 150 litre maden suyu tüketildiğine dikkati çeken Karagülle, Türkiye`de kişi başına tüketimin ancak 6 litreyi bulduğunu belirtti.

-MADEN SUYUNUN FAYDALARI-

Her yaştaki bireylerin günlük kalsiyum gereksinimlerinin karşılanmasında takviye olan maden suyu, güçlü kemik yapısının oluşması ve korunmasınısağlıyor.

Büyüme çağında, hamilelikte ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacının (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılanmasında faydalı olan maden suyu, içerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekliyor.

Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlanmasında yardımcı olan maden suyu, solunum, idrar, her türlü spor aktivitesinde ve özellikle yaz aylarında terleme ile oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında etkili.

Maden suyunun bikarbonat içeriğinin yüksek olması nedeniyle de asit fazlalığı, yanma ve ekşime ile seyreden mide hastalıklarında mide asidi fazlalılığını baskılayıcı özelliği bulunuyor.

dikenüstünde:O avrupalılar kadar içerim ben de :hıh: :heh:

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

Ben günde 1 şişe içerim.Ama bu yararları görmek isteyen varsa bence sade içsin.Diğerleri sade maden suyu kadar faydalı olmadığını duydum.

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Evet öyle. Ben de meyveli içemiyorum zaten =)
En güzeli sade.