(COLA) KOLA'nın faydaları...!!!

Sağlık ile ilgili tüm bilgileri bu bölümümüzde bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
bekiri
Aktif Üye
Aktif Üye

(COLA) KOLA'nın faydaları...!!!

Mesaj gönderen bekiri »

Büyük olasılıkla az sonra okuyacağınız bir çok şeyi siz zaten daha önceden biliyordunuz (!) ya da bilmeyenler "hadi canım, olmaz öyle şey " diyeceklerdir. Eğer 2. si gibi düşünüyorsanız, denemesi bir cola parasıdır. Yani bir kutu kola yeterli. Gelelim KOLA ile ne gibi pratik işler yapabileceğinize:

1. Bu öneri ev hanımlarına (evde kalan öğrenciler için de olabilir);
100 NUMARA (TUVALET) TEMIZLEMEK IÇIN: Bir kutu kolayı klozetin içine dökünüz. Bir saat kadar bekleyiniz ve sifonu çekiniz. Koladaki asit hela başındaki lekeleri yok edecektir.

2. Bilgimiz arabası olanlar ya da olacaklar için;
KROM TAMPONLARDAKI PAS LEKELERINI YOK ETMEK IÇIN : Arabanın tamponunu kolaya batırılmış bir sigara paketinin içindeki alüminyum folyosuyla iyice ovunuz. Tertemiz olacaktır.

3. Bu bilgi mekanikle ilgili;
PASLANMIŞ BIR CiVATAYI SÖKMEK IÇIN : Kola'ya batırılmış bir bezi bir kaç dakika paslı cıvataya uygulayınız. Bir kaç dakika sonra rahatlıkla dönecek ve çıkacaktır.

4. bilgi bence herkesin bilmesi gereken bir bilgi;
ELBISENIZDEKI YAĞ LEKESINI ÇIKARMAK IÇIN : Bir kutu kolayı lekeli giyeceklerin üstüne boşaltın, deterjanı ekleyin ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayın. Kola yağ lekelerinin yok olmasına yardım edecektir.

Peki bu KOLA neyin nesi ki bu kadar kullanışlı...?
Kola'nın ortalama pH değeri 3.4 tür. Bu asidi de dişleri ve kemikleri eritmek için yeterlidir. Temizliklerde bu kadar etkili olmasının sebebi budur. Aslına bakarsanız kola ile dünyada kimsenin tavsiye edemeyeceği KARBONDİOKSİT içiyoruz.

Bir misal;
2001 yılında Delhi Üniversitesinde "kim daha fazla kola içecek" diye bir yarışma yapıldığında, sekiz litre kola içerek kazanan ve 10 dakika içerisinde herkesin gözü önünde ölen kişinin haberini duymuşsunuzdur . Neden öldü? Çünkü çok fazla karbondioksit almıştı ve kanında yeterli oksijen yoktu. Başka bir örnek: Kırılmış dişinizi bir şişe kolanın içine koyun ve 10 gün sonra bakın... Diş 10 günde büyük oranda erir.Halbuki dişler ve kemikler ölümden sonra bile en fazla dayanabilen organlarımızdır ... Bir şişe kola içerek midenize ve dişlerinize ve bağırsaklarınıza ne yaptığınızı bir düşünün...

Öneri;
Eğer sağlığınıza önem veriyorsanız KOLA içme alışkanlığını birkenara bırakın ve sevdiklerinizi de engelleyin. KOLA içmekle sadece üretici firmalara faydanız olur...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

bekiri,

Cola'dan söz açılmışken ben de bu konu hakkında bi kaç kelam edeyim gıda mühendisi olarak.

Kolanın zararlarını sıralayacak olursak, ilk sıraya içindeki yüksek asit ve şeker oranını koymak gerekir. Çünkü dişlere zarar veren en büyük iki etmen şeker ve asittir ve bu da kolada bolca mevcuttur. Dişler ki vücudun en önemli organlarıdır ve ağız sağlığının bozulması bir çok hastalığa neden olmaktadır. Diğer bir zararı mide sağlığı üzerinedir ki aşırı tüketimi veya aç karnına içildiğinde mide mukozası zarar görür hatta ülsere bile neden olmaktadır. Bu tür asitli içeceklere maden suyu da dahildir.

Asitli içeceklerin bu zararları yanında, kola türü içeceklerinde bir de toplumsal meseleları vardır. Malumunuz Coca Cola denen zıkkımın tek bir formülü var o da Coca Cola içtiğiniz de aldığınız tadın formülüdür. Tüm dünyada tüketilen bir içeceğin gerçek formulünü kimseye verecek kadar saf gözükmüyorlar. Pepsiymiş, ColaTürkaymış, KristalColaymış bunların hepsi de kola benzeri içeceklerdir. Hatta size bir şey diyeyim. %100 Türk yapımı formül olarak piyasaya sürülen ColaTürka eskilerde tanıdığımız bir tat olan Rc colanın formülünün aynısıdır ve Coca Cola tarafından ColaTürka firmasına satılmıştır.

Yeni bir cola hem de %100 Türk bildiğimiz ColaTürka reklamlarında sürekli olarak amerikan rüyası temasını işlemekte, reklamlarının yapımcısı olarak da Ünlü Mason Sertab Erener in kardeşi Serdar Ereneri tercih etmektedir. Amerikalıları Türk adetlerine göre hareket ettirerek, sözde amerikalıları Türkleştirirken! gizli propaganda ile amerikalılara karşı bir sempati uyandırıyor ve bizden biriymiş gibi gösteriyorlar.

Bazı kesimler de başka zaman hor ve hakir gördükleri milliyetçiliği, kola tüketimine gelince en has milliyetçi sözler ederek CocaCola yerine ColaTürka aldıklarından bahsederler. Bu "ColaTürka milliyetçileri" nin Coca Cola düşmanlığını anlamış değilim. Hem Coca Cola nın sahipleriyle kolkola dizdize elele hareket edeceksin- böyle yapınca milliyetçiliğine zeval yok-, hemde Coca cola alınca millete hıyanet etmiş olacaksın. Bu zevattan bir arkadaş ta Coca cola yerine colaTürka almış, bana da "Senin gibi ülkücü birine yakıştıramadım Coca cola almayı" demişti. Ben ColaTürka almama sebeplerini sıralamıştım fakat arkadaş milli hassasiyeti kola bazında olduğu için tesir etmemişti. Sonra bir gün evine gittiğimde CocaCola aldığını gördüm. Yoksa söylediğim sözler etkilemişmiydi bu arkadaşı? Kesinlikle hayır. Onun ColaTürka almayıp Coca Cola almasının sebebi Ülkü Ocaklarının bir afişinde Coca Cola karşıtı yazılar görmüş ve ülkücülere olan rahatsızlığı o kadar kuvvetliymiş ki onun cocacola ya sempati duymasını sağlamış.

Kola yerine maden suyu ve soda içebilirsiniz. Tabi fazla ve aç karnına içilmemesi gerekir. Bizim Kola türü içeceklere zaten ihtiyacımız olmamalı. Çok şükür memleketimizde çay üretiliyor ve en çok tükettiğimiz içeceklerdendir çay. Tabi benim gibi onun da cılkını çıkarmamak gerek. Çay ve sigara ikiyüzlü dostturlar. Gençlikte her an yanında olurlar, dertli anında hüzünlü kederli anında keyifli anlarında.. Fakat yaş ilerledikçe sana yaptığı kahpelikler bir bir çıkar ortaya. Unutmayalım herşeyin fazlası zarardır.
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

:!: :!: :!: KOLA KUTULARINA DİKKAT!!! :!: :!: :!:
Doç.Dr.Osman Genç
Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı - Kınıklı-Denizli
Tip laboratuarı Fordwerke'den tıbbi haber Kısa süre önce bir kadın absurd bir sebepten dolayı ölmüştür. Genfer Gölü'ndeyken bir kutu içeceği (Fanta,Kola v.s.)
Kutusundan içti. Pazartesi günü Lozan'daki CHUV'ye sevk edildi ve Çarşamba günü vefat etti.Otopsi sonucu Leptospiroz fulgurante'den öldüğü anlaşıldı. Tekneye bardak götürmemişti ve içeceği direkt kutudan içmiş. Kutular kontrol edildiğinde, kutularda fare urini (idrarı) bulunduğu, yani Leptospiras ile kirlendiği ortaya cikti. Muhtemelen kadın, kutunun üstünü içmeden önce temizlememişti Fare urini bulaşmış ve kurumuş, ki bu zehirli maddeler içermektedir, bu da Leptosiproz'u ortaya çıkaran Leptospiras içerir. Bu kutular fare bulunan depolarda muhafaza edilir ve temizlenmeden Pazar'a sürülür. Kutular satın alındıktan sonra buzdolabına konulmadan önce bulaşık deterjanı ile özenle temizlenmeli.
Ispanya'da INMETRO tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, kutular tuvaletlerden daha da fazla kirlidir!!!
Bu mesaj olabildiğince çok insana ulaşmalıdır.
Kanton Hastanesi Genf'den Mesaj Ing. Gerhard Hofmann Tip ve Laboratuar Tekniği Merkezi Anichstrasse 35, 6020 Insbruck Tel. 0512/504-8488, Fax 0512/504-6748488
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
MeQueR
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen MeQueR »

yauw şimdi yanlış anlamayın da bunları okuyan var mıdır sizce :-?
cidden meraktan soruyom ????

Kullanıcı avatarı
sıfır
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen sıfır »

walla bn genelde uzun yazılan şeylere okumadım ama saol yazarım mesela aşk ve sevgide ama burda batan 3 5 cümle okuyorum yada ben kopyalayıp bi programım war ona yapıştırıorum o kendi okuo benim için ama nerden bulduğumu hatırlamıom...

Kullanıcı avatarı
MeQueR
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen MeQueR »

o programı bana atarsın ;) valla iyi olur koy yazıları o senin yerine sana ders çalıştırsın :lol:

Kullanıcı avatarı
bekiri
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen bekiri »

Arkadaşlar kısa yazmayı ben de düşünüyorum da bazı şeyleri iyi anlatmak için uzun yazmak gerekiyor. Kusura bakmayın bundan sonra dahada kısa yazmayı denerim.

Kullanıcı avatarı
MeQueR
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen MeQueR »

yauw ben sana kısa yaz demedim ki sadece bunu okuyan varmıdır diye merak ettim :lol: senin çalışmalarını ailecek beğenerek okuyoruz ;-)

Kullanıcı avatarı
sıfır
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen sıfır »

eğitim şart... :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
MeQueR
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen MeQueR »

abi okudum cidden güsel bi çalışma :lol: cidden okumadan anlaşılmıyo eğitim şart :lol: