HAZIR GIDALARIN İÇİNDEKİLER

Sağlık ile ilgili tüm bilgileri bu bölümümüzde bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Mesaj gönderen Fatma Anne »

Küçük kızımın sınıf toplantısında da konuşulmuştu.Öğretmen, çocukların okula getirdikleri meyve suları büyük oranda kansorojen madde içeriyor.Bunları alırken katkısız olanlarını almaya dikkat edelim demişti.Bugün sabahleyin 1 ekim 2006 gününün takvimini kopardığımda, bir yazı dikkatimi çekti.
Gıda mühendislerimizden daha fazla bilgi alabilirim bu konuyu açarlar düşüncesiyle sizlerle paylaşmak istedim.
Yazı aynen şöyle:
Bir paket ''hazır tavuk suyu çorbası'' nın içindeki katkı maddeleri:
-Nişasta
-Kuru glukoz şurubu
-Bitkisel yağ
-Şeker
-Lezzetlendiriciler; monosodyum glutamat 621,sodyum 5 ribonucleotide 635,tuz, kurululmuş tavuk, soğan tozu,
-Asit düzenleyici: E340, baharatlar,
-Emülgatörler; E471, E472
-Boyalar: E150, E102
-Antioksidanlar: E320, E321.
Başta Avrupa ve ABD olmak üzere İsveç, Norveç, Finlandiya ve İsviçre'de yasaklanan
100'ün üzerindeki katkı maddesi, maalesef ülkemizde hala kullanılmaya devam ediyor. Mesela hazır çorbalarda, et ürünlerinde, et ve tavuk suyu tabletlerinde kullanılan ''MONO SODYUM GLUTAMAT'', çocuklarda zeka geriliğine neden olduğu için ABD ve Avrupa'da yasaklanmıştır. Hatta bebek bekleyen annelerin yemesi bebeğin beyninde tahribat yapacağından oldukça sakıncalıdır.
ERKAM TAKVİMİ
Lütfen bu konularda bizi bilgilendirirseniz sevinirim. (Ayrıca E330 hakkında da)

SAYGILARIMLA

Kullanıcı avatarı
meyra
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen meyra »

Bütün gıdacılara duyurulur :!: :D

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Öncelikle böyle önemli bir konuda duyarlı olduğunuz için teşekkür ederim.. Ben size şöyle söyleyim..Biz hepimiz şu an Gıda Müh. 2. sınıf öğrencisiyiz..Henüz Müh. adına tam yeterli olduğumuz söylenemez ama ben sizin için elimden geldiğince açıklamaya çalışıyım...

:!: Söylediğiniz gibi besinlerimizi içinde bu tür Gıda katkı maddeleri mevcut. Bu maddelerin bazıları gıda ürünün vitamin seviyesini artırmak için kullanılan ürünlerdir..Ancak kullanılan diğer kısım katkı maddeleri ise gıdalarımızın hem daha uzun ömürlü olması hem de görünüş bakımından tüketiciyi etkilemesi açısından kullanılma zorunluluğu hissedilmektedir.. Özellkle Gıdaları renklendirmek ve kokulandırmak için kullanılan bu maddelerin BAZILIARININ özellikle de çocuklar üzerinde çok önemli yan etkilerde bulunabiliyor...

:arrow: Bahsettiğiniz ''MONO SODYUM GLUTAMAT'' adlı madde pekmezin mayalanmasından elde edilen tat arttırıcı, tuz maddesidir. Uzak doğu yemeklerinde çokça görülür. Günümüzde Türkiye'ye kadar ulaşan bu katkı maddesi artık evlerimizin içine kadar ulaşmıştır..Bu madde besinlere tatlandırıcı ve lezzet arttırıcı olarak kullanılır.. Aslında TGK (Türk Gıda Kodeksi)'ya de uygun bir Gıda Maddesidir ve gerekli oranlarda kullanıldığında vücut tarafından pasif hale getirilebilmektedir..

Günümüzde Gıda Maddelerini renklendirmedeki çılgınlık bu maddenin insan vücüdunun pasifleyemeyeceği düzeylerde kullanılmsına yol açmaktadır...Besinler bir o kadar renkli olmakta ancak vücut bir o kadar zarar görmektedir.. :evil:

:idea: Günümüzde özellikle çocuklar tarafından tercih edilen cipsler, krakerler ve dondurulmuş gıdalarda bu MSG adlı madde bolca bulunmaktadır..O yüzden çocuklar için kesinlikle TAVSİYE EDİLMEZ..

:!: :!: :!: Çocuklarda aşırı MSG yüklenilmesi durumunda baş ağrısı, bulantı, ishal, terleme, göğüste sıkışma, boyun arkasında yanma gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır..

O yüzden BU MADDEYİ İÇEREN GIDALARI ALMAMANIZI öneririm. Zaten birçok kailteli marka artık bu tehlikenin farkında ancak ucuz diye aldığımız çoğu Gıda Maddesi bu katkı maddesini içeriyor..

E300
E300 'e gelince o da yukarıda anlattığım gibi besinlerin uzun ömürlü olması için kullanılır. Özellikle meyvelerin renginin kahverengine dönüşmesini geciktirir ve şeker içeren gıdalarda şekerlenmeyi önler.

E330 'un zararlı olduğunu sanmıyorum. Çünkü vücudumzdaki bütün hücreler belirli oranlarda sitrik asit (E330) içerir.. Yani eğer bu kanserojen bir madde olsaydı. Vücudumzda kanserli hücreler dolaşırdı diye düşünüyorum.. E330 çoğu gıda maddesinde kullanılmaktadır. Ancak yine de bu katkı maddesinin üretimizde yanlış ortamlar kullanılırsa yan etki gösterebilir. YOKSA E330'UN İNSAN VÜCUDUNA HİÇBİR YAN ETKİSİ YOKTUR!!!

İnşallah gerekli açıklamayı yapabilmiş ve kafanızdaki soru işaretlerini giderebilmişimdir efendim..Bu anlattıklarımda bazı kaynaklardan da yararlandım. Yalnız metin tamamiyle bana aittir..O yüzden içiniz rahat olsun. Yani ilerde size daha deatylı bir açıklama da yapabilirim...

DUYARLILIĞINIZ İÇİN TEKRAR TEŞEKKÜRLER... ;-)
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Açıklayıcı bilgilendirmenden dolayı çok teşekkür ederim . Çocukların en sevdiği ürünleri zararlı üretmemenin bir yolu yok mu?
Dondurma acaba bu katagoriler arasında mı? :?: :idea:

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

KUSURA BAKMAYIN CEVAP BİRAZ GECİKTİ EFENDİM...

koala yazdı:Açıklayıcı bilgilendirmenden dolayı çok teşekkür ederim . Çocukların en sevdiği ürünleri zararlı üretmemenin bir yolu yok mu?
Dondurma acaba bu katagoriler arasında mı? :?: :idea:

Yani şimdi çocukların en çok sevdiği yiyecekler genellikle besin değeri düşük yiyecekler.. Fast- Food tarzı bu yiyecekler sürekli yenmesi durumunda genellikle çocukarın dengesiz beslenmesine ve dolayısıyla da dengesiz kilo proplemlerine yol açıyor..

:arrow: Yani eğer aşırıya kaçılmaz ve alınan Gıda Maddelerinin kalitesine dikkat edilirse çocuklar açısından hiçbir sorun olacağını sanmıyorum.. Unutmayın Kalitesiz mallarda defolu ve besin değeri düşük malzemeler kullanıldığından, kaliteli malların izlenimini vermek için birçok katkı maddesi katılıyor.. :evil: Bu da çocuklarımızın gelişimini engelliyor..

Dondurma meselesine gelince ben bunu birkaç yerde de gördüm ve duydum.. Sağlıklı üretilmiş ve sağlıklı koşullarda saklanan bir dondurmanın çocuklar açısından hiçbir zararı yoktur.. Aksine kaliteli dondurmalarda protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A, B, C, D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de bulunuyor.

:!: :!: 2-3 yaşını geçen her çocuğa, yine tekrar ediyim aşırıya kaçılmadığı ve kaliteli ürünler verildiği takdirde dondurma verilmesinde sakınca yoktur.. :!: :!:

:idea: Ancak, özellikle küçük çocuklar için, dondurma oda sıcaklığına yakın bir ısıda verilmelidir. Bekletilen bir dondurma tekrar soğutulmamalıdır. Bunun dışında dondurmanın zararı yoktur..

UMARIM YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Çok teşekkürler. Ellerine sağlık.Sayende merak ettiklerimi öğrenmiş oldum.Allah(cc.) senden razı olsun. :D

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

koala yazdı:Çok teşekkürler. Ellerine sağlık.Sayende merak ettiklerimi öğrenmiş oldum.Allah(cc.) senden razı olsun. :D

İnşallah eksiklerimi giderip daha da bilgi sahibi olunca sizi daha detaylı da bilgilendireceğim... Ama yine de bu söylediklerimde de asla kuşkunuz olmasın. Tamamen doğru ve destekli bilgilerdir bunlar..

Yardımcı olabildiğime sevindim... :-)
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
Mac45
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen Mac45 »

TESEKKURLER

Kullanıcı avatarı
Mac45
Acemi Üye
Acemi Üye