Böbrek sağlığı için idrar tutulmamalı

Sağlık ile ilgili tüm bilgileri bu bölümümüzde bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Böbrek sağlığı için idrar tutulmamalı

Mesaj gönderen Fatma Anne »

Resim

SAMSUN (İHA) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kenan Bek, "Özellikle daha çok kız çocuklarında görülen idrarı tutma, bekletme, sıkıştırma ve kasma ileride böbrek sorunlarına yol açabilir" dedi.

OMÜ Şehir Polikliniği'nin Hasta Eğitim Seminerleri'ne konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Kenan Bek, "Çocuklarda Böbrek ve İdrar Yolu Hastalıkları" konulu sunum yaptı. İdrar üretemeyen böbreğin diğer fonksiyonlarını da yerine getirememesi sonucunun ya diyaliz makinesi ya da böbrek nakli olduğunu belirten Kenan Bek, bu aşamaya gelen bir insanda toksin, sıvı, tuz gibi minerallerin ölüme kadar götürebilir bulgulara rastlanabileceğini söyledi.

"Çocuklarda görülen her türlü hastalık veya böbreği ilgilendiren her şikayette böbreğin hasar görme riski var" diyen Bek, "Korumak ve kötüleşmesini engellemek. Neden enfeksiyon geçirdiğini araştırmak ve önlemini almak gerekli. Böbrek hastalıklarında oluşan hasarlardan dönüş yoktur. Bunun için iyi bir tespit ve tedavi uygulanması gerekmektedir. İdrar yollarında enfeksiyon varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Enfeksiyon teşhisi idrar ve kültür tahliliye yapıyoruz. Enfeksiyon şikayet varsa standart 10 gün, idrarda kaçak varsa enfeksiyon tedavi edersin tekrar etmemesi için düşük tozda koruyucu antibiyotikler verilir. Bu tedavi süreci yıllar alabilir. Biz buna gece tedavisi diyoruz. Günde bir adet koruyucu antibiyotik tedavisi. Ama hasta eczaneye gider kalfa veya eczacı üzerine vazife olmayan bir şekilde bu kadar uzun kullanılır mı? Böbreğe zararlı der halbuki enfeksiyon içindir. Bunun için doktor ilgili doktorun tedavi şekli uygulanmalıdır. Koruyu tedavi keser arada enfeksiyon geçirirse böbreğin bir bölümünü daha kaybeder" diye konuştu.

Hastalıkların birçoğunun genetik olduğunun dile getirildiğini, böbrek hastalarının ve çocuklarının gerekli kontrollerini yaptırması gerektiğini ifade eden Bek, "Herkesin böbreğini koruması gerekli. Lüzumsuz ilaç kullanmayacak, tuzu kısıtlayacak, antibiyotik kullanımın da böbreğe daha az etkisi olan ilaçları tercih edecek ve bol sıvı alacak. Böbreğe idrar tutmanın da büyük sakıncaları vardır. Küçük yaşlarda bu durum sık görülür. Özellikle kız çocuklarında görülen idrarı tutma, bekletme, sıkıştırma, tuvalete gitmeye direnme, çeşitli vücut hareketleriyle idrarı geri itmeye çalışma ve kasma ileride böbrek sorunlarına yol açabilir. Tıbbı olarak biz buna kötü işeme alışkanlığı diyoruz. Kasma olduğu için idrarın geri kaçması böbrek hasarı riski vardır. Bu durum çeşitli ilaç veya cerrahi müdahalelerle önlenebilir" şeklinde konuştu.

OMÜ Şehir Polikliniği Hasta Eğitim Seminerleri Koordinatörü Dr. Demet Karadenizli, eğitim seminerlerinin devam edeceğini, halkın hastalıklar konusunda bilgilendirilmesi için poliklinik olarak her türlü çalışmayı yaptıklarını, vatandaşların ilgisinin ise yoğun olduğunu kaydetti.