7. Sınıf Sosyal Bilgiler 7.Konu 'Osmanlı'da Yenileşme'

Ödevler için artık tek bir adres var aktuelbilgi.net...
Kullanıcı avatarı
sanxx
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen sanxx »

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anıttepe Yayıncılık Osmanlı’da Yenileşme Ünite içi Soru ve cevapları
7.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anıttepe Yayıncılık 3.Ünite: Türk Tarihinde Yolculuk Osmanlı’da Yenileşme konusu sayfa 102-103-104-105 Ünite içi Soru ve cevapları
1-) Osmanlı Devleti’nde 17 ve 18.yüzyılda ıslahat hareketleriyle ortaya çıkan kurumları araştırınız?
Mühendishane-i Berr-i Hümayun Sürat Topçu Ocağı Deniz Mühendishanesi İstihkam Okulu itfaiye örgütü Nizam-ı Cedit İrad-ı Cedit gibi kurumlar kurulmuştur.

2-) Osmanlı Devleti sizce neden yenilik yapma gereği duymuş olabilir?
17 ve 18. yüzyıllarda Avrupa’ya birçok öğrenci gitmiş Avrupa’da önce geçici sonra sürekli elçilikler kurulmuştu.Avrupa’dan geri kalındığı anlaşıldığı için Osmanlı Devleti yenilik yapma gereği duymuştur.

3-) Matbaanın,Türkler tarafından kullanımı sizce niçin gecikmiş olabilir?
Bazı çevrelerden tepki almamak için gecikmiş olabilir.Özellikle hattatların tepkisini çekmiştir.
4-) Sizce Osmanlı Devleti’nin gerilemesiyle eğitim kurumları arasında nasıl bir ilişki olabilir?
Modern tarzda eğitim veren okullar olmadığı için devleti yönetecek üst kademede görev yapacak aydın kişiler yetişmemiştir.Avrupanında gerisinde kalınmış ve çağdaş eğitim kurumları kurulamadığı için Osmanlı devleti gerilemiştir.

5-) Osmanlı Devleti’nin yenileşme hareketinin bir sonucu olarak kurulan eğitim kurumlarından günümüzde de varlığını sürdürenleri araştırarak örnekler veriniz?
Bunlara Erkan-ı harbiye ( Harp Akademisi) ve Mekteb-i Sultani ( Galatasaray Lisesi)’ ni örnek olarak verebiliriz.

6-) Osmanlı Devleti’nde Türk ve Müslümanların banka kurmama nedenleri sizce neler olabilir?
Osmanlı devleti Müslüman bir devletti.Faiz günah ve haram olduğu için o dönemde banka açılmamış olabilir.

7-) Osmanlı Dönemi’nde kurulan bankalardan günümüzde de faaliyetlerine devam edenlere örnekler veriniz
Bunlara Osmanlı Bankası ve Ziraat Bankası’nı örnek olarak verebil

Google'den Gelenler:
osmanlı devletinde türk ve müslümanların banka kurmama nedenleri ne olabilir
osmanlı devletinin yenileşme hareketlerinin bir sonucu olarak kurulan eğitim kurumlarından günümüzdede varlığını sürdürenler
osmanlı devletinin yenileşme hareketlerinin bir sonucu olarak kurulan eğitim kurumlarının günümüzde varlığını sürdürenler
osmanlı devletinin eğitim kurumlarından günümüze varlığını sürdürenler
osmanlı devletinde türklerin banka kurmama sebepleri
osmanlı döneminden banka ve eğitim kurumlarından şu anda devam edenler hangileridir
osmanlı döneminde kurulan bankalardan günümüzde faaliyetine devam edenlere örnek
osmanlı döneminde kurulan bankalardan günümüzde de faaliyetlerine devam edenlere örnek
osmanlı devletinin yenileşme hareketlerinin bir sonucu olarak kurulan egtim kurumlarından günümüzde de varlıgını sürdürenleri araştırarak örnek veriniz
osmanlı devletinin yenileşme hareketlerinin bir sonucu olarak kurulan eğitim kurumlarından günümüzde de varlığını sürdürenleri araştırınız