Arama motoru Optimasyonu /Makale/

Tasarımcılar için her türlü bilgiyi bulabileceğiniz bölümümüz...
Kullanıcı avatarı
Erhanbay
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Arama motoru Optimasyonu /Makale/

Mesaj gönderen Erhanbay »

Birçok yeni webmaster arkadaşın yapmadığı direk olarak aceleci davranmaması gereken konuları sıralayacağım...

İlk webmasterlığa başlayan bir arkadaş çok bilmiş gibi hemen sitesi toplistler ekler ancak bu sandboxa düşmek demektir..

Peki sandbox nedir?

Cevap: Google SandBox, Google tarafından yeni web sitelerine uygulandığı düşünülen bir çeşit filtreleme sistemidir. Bu filtrelemenin bir sonucu olarak söz konusu site, içeriğindeki en önemli anahtar kelimeler için yapılan aramalarda dahi, sonuçlarda gerilerde kalır. Bir site çok iyi bir içeriğe, iyi bir PageRank’a ve siteye diğer sitelerden yönlendirilmiş birçok bağlantıya sahip olsa bile SandBox etkisinde kalabilir.

Google, site içeriklerinin ve arama sonuçlarının değerlendirilmesi için kullandığı algoritmalar hakkında detaylı bilgi vermediği için SandBox filtresinin nasıl çalıştığı (ya da gerçekte var olup olmadığı) hakkında da resmi bir bilgi yoktur. Ama sistemin yeni web siteleri için bir deneme süresi gibi çalıştığı düşünülmektedir. Bunun amacı spam oluşturarak üst sıralara tırmanmaya çalışan sitelere engel olmak ve sonuçların tutarlılığını korumaktır. Tahmin edersiniz ki eğer siteniz Google tarafından yasaklanmışsa içeriğini yeni bir alan adına kaydırmanız çok da uzun sürmez. Aynı gün içinde alınmış bir alan adı altında birden bire oluşturulmuş yüzlerce sayfalık içerik ve para karşılığı kolaylıkla elde edilebilen yönlendirilirmiş bağlantılar da dolaysı ile Google tarafından güvenilir olarak kabul edilmemektedir.

Google tarafından arama sonuçları değerlendirilirken önemli kriterlerden birisinin de içeriğin web üzerindeki yaşı olduğu düşünülünce bu tür bir filtreleme yapıyor olmaları şaşırtıcı değildir. SandBox’ta kalma süresinin 3 ay ile 6 ay arasında değiştiği varsayılmaktadır.

Peki sandboxa düşmemek için neler yapılmalı:

Sitemizi toplistlere eklemeden önce ilk yapılması gereken sitemizin içeriğini belirlemek...sade bir içerik her zaman kazanandır...örneğin çok konunun olduğu bir forumla sadece komik içerik arasında dağlar gibi farklar vardır...çok içerik demek çok ziyaretçi demek olduğu düşünülür aslında işin mantığı buradan geçmemektedir..işin özü backlink dedir..Backlink aramamotorlarında üst sıralara çıkmamızı sağlar...backlink teki amaç örneğin forum sitesiyseniz forum sitelerinde link almaktır..Tabiki pagerankı sizinkinden yüksek olanlardan..Ancak yeni arkadaşları hemen backlink alması hiç doğru değildr.bu da sandbox sebebidir..1 yıl geçtkten sonra siteye backlink kasmak yapılabilir...

Diğer bir şeyde bildiğiniz üzere artık forumlar çalıntı bilgilerle dolmakta..Örneğin bir sitede kayspersky downlandı varsa bu yazı aynen kendi forumlara aktarılmakta...Bu da googlein en seçiçi olduğu alanlardır...alıntıyı google hiç sevmez..onun için klavyede biraz elinizi yormanız gerekmektedir...sağ tuş koppyalaya gerek yok

Not: Zamanında bende kostebekforumdan alıntılar yaptım google pek sevmedi beni.. :D

şimdilik bu kadar arkadaşlar makale bana aittir...sadece sandbox nedir sorusunu alıntı yaptım onuda zaten alıntı için de belirttim...

Eğer farda gördüyseniz bir teşekkürü hak ettim demektir...