Frontpage'de kalabalık bir resimde mouse ile gezilinc isimle

Tasarımla ilgili her türlü program için yardımlaşma forumu.
Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Frontpage'de kalabalık bir resimde mouse ile gezilinc isimle

Mesaj gönderen Fatma Anne »

Frontpage'de kalabalık bir resmin üzerinde mouse ile gezilirken resimde kimlerin olduğu isimler nasıl beliriyor yani yazılıyor?

Bu özellik Facebook' ta var Frontpage'de nasıl yapılıyor?

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Re: Frontpage'de kalabalık bir resimde mouse ile gezilinc is

Mesaj gönderen VSaBaH »

Fatma Anne yazdı:Frontpage'de kalabalık bir resmin üzerinde mouse ile gezilirken resimde kimlerin olduğu isimler nasıl beliriyor yani yazılıyor?

Bu özellik Facebook' ta var Frontpage'de nasıl yapılıyor?

Tag'lama özelliğinden bahsediyorsunuz sanırım...

Biraz argoca kaçabilir ama maruz görün. Ama Frontpage'in çapı yetmez onu yapmaya :) Tam bir bilgim olduğu söylenemez ama Flash destekli olduğunu söyleyebilirim bahsettiğiniz özelliğin...

Çünkü fotoğrafın piksellerine göre tanım çıkartıyor ve fotoğraflar arası geçişte Flash Logosu çıkıyor...

Ne için kullanacaktınız acaba?
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Teşekkürler Volkan; Aslında ben biliyorum bunu fakat forumda başka bilen varmı diye merak etmiştim. Sizin gibi usta webtasarımcıların yanında benim anlatmam olmaz diye düşünmüştüm. Fakat İzin verirsen bunu sizlerle paylaşmak isterim.

Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Fronpage boş sayfa iken farklı kaydedip sayfa ismini verelim. Kaydet diyelim.

Düzenleyeceğimiz resmi ekleyelim.

Resim

Resimlerin üzerinde mouse ile dolaşılınca ismleri okuyabilmek için ilk önce araç çubuğuna bu işlemi yapacağımız komutları yerleştirelim.

Resim

Araç çubuğuna gelip boş biryerde sağ tıkladıktan sonra açılan pencerede, özellikler tıklayalım.

Resim

YUkarıda numaralandırdığım gibi aynen devam edelim. Yalnız 3. numarada belirttiğim noktaları sürükleyip araç çubuğuna bırakalım.

Resim

1. Numarada anlattığım dikdörtgen etkin nokta simgesine tıkladığımzda mouse kalem şeklini alır, bununla istediğimiz resimde istediğimiz kişiye gelip, üzerinde resimdeki gibi bir kare çizelim.

Resim

Yukarıdaki resimde ki numaralandırmaları aynen uygulayalım ( tabii siz ki resminizdeki kişinin adını yazacaksınız ).

Resim

Resmin açılacağı sayfayı numaralardaki gibi aynen yapalım.

Resim

Yukarıda daha önceden bu sayfa için verdiğimiz isme tıklayalım. Adres kısmında sayfa için verdiğimiz isim görünüyorsa tamam' a tıklayalım.

Resim

Önizleme yapıp mouse ile ismini yazdığımız kişinin üzerine gelelim sonucu görelim.

Resim

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Hmm... Haklısınız... Çok güzel anlatım olmuş ;)

İnceleme fırsatım olmamıştı sadece tahmin yoluyla söyledim flash gibi görünüyordu ama Javascript tabanlı bir uygulamaymış...

Bahsettiğiniz şeyi FrontPage ile değilde Macromedia ile bir kere denemiştim. Yalnız yine de Facebook'takinin Flash olduğunu düşünüyordum. Çünkü etiketlerin üzerine gelindiğinde Fotoğrafın üzerinde kare çıkıyor ve fotoğrafdaki kişinin yüzünü kare içine alıyordu.

Meğer bizim kullandığımız javascipt'in daha gelişmiş bir versiyonuymuş...

İşte Facebook'ta kullanılan JavaScript;
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Fatma Anne yazdı:Teşekkürler Volkan; Aslında ben biliyorum bunu fakat forumda başka bilen varmı diye merak etmiştim. Sizin gibi usta webtasarımcıların yanında benim anlatmam olmaz diye düşünmüştüm. Fakat İzin verirsen bunu sizlerle paylaşmak isterim.

Efendim estağfurullah ben kendime tam anlamıyla tasarımcı diyemem. Yani eksiklerim çok fazla. Daha profesyonel ünvanı aldığımı sanmıyorum ama yinede görüşleriniz için sağolun...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
reha37
Asi Üye
Asi Üye

Mesaj gönderen reha37 »

Ne demek Frontpage'nin çapı yetmez, birazdan cevaplıyorum bu soruyu

Kullanıcı avatarı
reha37
Asi Üye
Asi Üye

Mesaj gönderen reha37 »

1-Frontpage'ye girip, boş alana sağ tıklayıp "Resimler" toolbar'ını açıyoruz...

Resim

2-Sonra resim ekleme bölümünden ekleyeceğimiz resmi seçiyoruz..

Resim

3-Resim toolbarında işaretle gösterilen düğmeler yardımcı oluyor...

Resim

4-Tüm yerleri işaretleyip kapalı bir şekil oluşturuyoruz, bir pencere açılıyor...

Resim

Ek yorum : "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın"

5-Adres bölümüne gideceği adresi, Ekran ipucuna da ismi yazıyoruz...

Resim

6-İşlemimiz tamam... Resmi üzerine gelindiğinde Ekran ipucu, tıklandığında ise adrese gidiyor...

Resim

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Yahu bunu bende biliyorum... Hatta TRT2'de İnternet TV'de izlemiştim ve denemiştim...

Yalnız Facebook'taki diyince öyle dedim... Tamam benzer şeyler ama Facebook'taki çok daha güzel görünüyor. Ve Facebook'taki o eklentinin Frontpage ile elde edilebileceğini hiç sanmıyorum... Özellikle de isimlerin üzerine gelince kişinin kare içinde gösterilmesi özelliği Frontpage'de nasıl yapılacak ki???

Resim

Benzeri tamam ama aynısı olmadığı için öyle dedim...

Bu arada zahmet etmişsin aynısını Forum Annemiz yapmıştı :)
 !

Resim