Güz Sancısı

Bu bölümümüzde yerli yabancı tüm filmlerin tanıtım ve duyurularını yapabilir filmler hakkında yorumlarda bulunabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Güz Sancısı

Mesaj gönderen summer »

Güz Sancısı

Güz Sancısı’nı çekecek...

Yönetmen-yapımcı Tomris Giritlioğlu, yine bir dönem filmiyle izleyiciyi buluşturacak. Hatırla Sevgili dizisinin yapımcısı Giritlioğlu’nun yeni projelerinden birisi de 6-7 Eylül olaylarının anlatıldığı bir film.

SİS Yapım’ı kurarak kendi projelerine yapımcılık yapmaya başlayan yönetmen Tomris Giritlioğlu, Hatırla Sevgili, Karayılan ve Salkım Hanım’ın Taneleri gibi bir çok dönem projesine bir yenisini daha ekleme hazırlığında.

SKYTURK’te Cengiz Semercioğlu’nun Full Ekran programına konuk olan Giritlioğlu, bu kez Yılmaz Karakoyunlu’nun ’Güz Sancısı’ kitabından uyarlanacak olan bir film çekecek. Filmin isminin de Güz Sancısı ya da Sancı olacağını söyleyen Giritlioğlu, filmde oynaması kesinleşen oyuncular arasında Beren Saat, Belçim Erdoğan, Murat Yıldırım, Okan Yalabık ve Tuba Büyüküstün’ün de olduğunu söyledi. Senaryonun yeniden yazıldığını anlatan Tomris Giritlioğlu, yaptığı dizileri çekmesinin de en büyük nedeninin 5 yıldır üzerinde çalıştığı bu projeyi hayata geçirebilmek olduğunu vurguladı.

Filmde, tarihe ’6-7 Eylül Olayları’ olarak geçen ve 1955 yılında "Atatürk’ün evine bomba atıldı" yalanıyla kışkırtılanlar tarafından İstanbul’da bulunan azınlıkların ev, işyeri ve ibadethanelerinin yağmalanması anlatılacak. Yaz aylarında çekilmesi planlanan filmin bütçesinin de son derece büyük bir meblağ olduğu konuşulmakta.

KAYNAK: TELEVİZYONGAZETESİ

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Re: Güz Sancısı

Mesaj gönderen summer »

Bu ‘Güz Sancısı’nı herkes hissedecek

Yönetmen Tomris Giritlioğlu, İstanbullu azınlıkların hayatını altüst eden 6-7 Eylül Olayları’nı ‘Güz Sancısı’nda anlatacak

Varlık Vergisi’nin yol açtığı toplumsal yıkımı anlatan “Salkım Hanım’ın Taneleri” adlı filmiyle Altın Portakal kazanan yönetmen Tomris Giritlioğlu, yakın tarihin bir başka karanlık sayfasını açmaya hazırlanıyor. 4 yıldır, 6-7 Eylül 1955 tarihinde yaşanan ve İstanbul’daki azınlık kültürünün yok olmasına yol açan olayları anlatan bir proje üzerinde çalışan yönetmen, ‘Güz Sancısı’ adlı filmi için mayıs ayında motor diyecek. Giritlioğlu’nun ‘Yeditepe İstanbul’, ‘Çemberimde Gül Oya’, ‘Kırık Kanatlar’, ‘Kurşun Yarası’, ‘Ihlamurlar Altında’ ve ‘Sultan Makamı’ gibi birçok başarılı projede imzası var.

Altın Portakallı yönetmen 1999’da Altın Portakal’a layık görülen Tomris Giritlioğlu, TRT ekolünden yetişti. Giritlioğlu, ‘Güz Sancısı’, ‘Suyun Öte Yanı’ ve ‘Yaz Yağmuru’ gibi filmlere imza attı.

Erçin DAĞ

Aksam Gazetesi

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

İzlemek istiyorum. Çoğunluklu Hatırla Sevgili dizisinin oyuncuları ve tema da aynı sanırım.

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Yarın izleyeceğim bunu. Umarım değer.
Paylaşırım sizlerle yorumlarımı. :huh:

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Dediğim gibi izledim bu filmi arkadaşımla.
Açıkçası ben daha farklı bekliyordum. Gerçi daha önce 50'li yıllara dair bir film izlememiştim ama konusu yoğun olarak "aşk"a kaçmış. Sağcılar-solcular biraz daha arka plandaydı sanki.
En hoşuma giden sokaklardı. Harika bir tarihilik söz konusuydu. Mekanı iyi seçmişler.
Komünist genci döve döve öldürdükleri sahne inanılmaz korkunçtu, gerçekti resmen.

Müzikleri güzeldi ayrıca filmin. Özellikle sonundaki. Film bitince gösterilen resimlere bakmadan çıkmamak lazım bence.