Slumdog Millionaire

Bu bölümümüzde yerli yabancı tüm filmlerin tanıtım ve duyurularını yapabilir filmler hakkında yorumlarda bulunabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Slumdog Millionaire

Mesaj gönderen summer »

Oskarlı "Milyoner" Bu Hafta Vizyonda...

Resim

8 Oscar birden kazanan, İngiliz yönetmen Danny Boyle'un yönettiği 'Slumdog Millionaire' (MİLYONER) filmi bu hafta vizyonda. En iyi yönetmen, en iyi film, en iyi uyarlama senaryo, en iyi görüntü, en iyi kurgu, en iyi ses miksajı, en iyi film müziği ve en iyi orijinal şarkı dallarında Oscar'a layık görülen film, herkesin gözünün Hindistan'daki varoşlara çevrilmesine neden oldu.

ABD, İngiltere ve Hindistan ortak yapımı olan "MİLYONER"'in yönetmen koltuğunda Danny Boyle, Loveleen Tandan'ı görüyoruz. Senaryosunu Simon Beaufoy ve Vikas Swarup'ın yazdığı filmde Dev Patel, Anil Kapoor, Saurabh Shukla, Rajendranath Zutshi ve Jeneva Talwar başrollleri paylaşmış.

Hindistan'ın en kalabalık şehri olan Mumbai varoşlarında çekilen film, sefilliğin ve fakirliğin diz boyu olduğu varoşlarda halkın günlük yaşamını ve zorluklarını anlatıyor. Filmde, Jamal Malik isimli 18 yaşında, Mumbai'nin gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan bir yetim gencin, Hindistan'da katıldığı “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında 20 milyon rupi kazanmasına sadece bir adım kala tutuklanmasıyla meydana gelen olaylar anlatıyor.

Bir sokak çocuğunun bu kadar büyük başarıyı ancak hile yaparak yakalayabileceğinden şüphelenilip tutuklanan ve suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışan Jamal, kardeşiyle birlikte kenar mahallede geçen yaşamını, mahalle çeteleriyle olan ilişkilerini ve tek aşkı Latika’yı yeniden bulma çabasını anlatmaya başlar.

Mumbai gibi Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki varoşlar da 'Slumdog Millionaire'in başarısından sonra büyük ilgi görmeye başladı. Tüm dünya basının akın ettiği bölgelere, dış temsilcilikler, yabancı ziyaretçiler ve sivil toplum örgütleri büyük ilgi gösteriyor. Bu ilgiden Yeni Delhi'nin güneyindeki Sanjay Colony varoşlarında yaşayan halk da nasibini aldı. Yoksulluk ve sefalet içinde yaşayan halk, bu filmin kendi hikâyeleri olduğunu söylüyor. Filmin simgesi olan ve en iyi film müziği Oscarını alan "Jai Ho" şarkısı da buradaki herkesin dilinde dolaşıyor.

Vikas Swarup’ın yazdığı Q&A isimli kitaptan uyarlanan filmde fakirin aşılması zor tüm güçlükleri aşması ve zengin olması gibi masalsı bir hikâye anlatılmak istenmiş. Ve görüldüğü üzere de başarılı olunmuş. Filme derinlemesine bakıldığında ise asıl anlatılmak istenenin o bölgede yaşayan insanların yaşadığı sefalet olduğu açıkça görülüyor.

Filmin başarısıyla yeniden umutlanan bölge halkı gelen ziyaretçileri filmin müziği ile karşılıyor. Büyük sefalet herkesin dikkatini çekse de burada yaşayan halkın özellikle de çocukların yardıma ihtiyaçları var.

Film gerçekten çok büyük bir zafer kazanmış olsa da tüm dünyanın oradaki insanlara yardım elini uzatması gerekir. Zenginin daha zengin, fakirin gün geçtikçe daha fakir olduğu bölgede umut yaratan film, umarız varoşlarda yaşayan çocukların geleceğinin değişmesine katkıda bulunur.

Gerçekten gerek konusuyla, gerek otantik ruhu ile gerekse müziği ile seyredilmesi gereken bir film. İyi seyirler...

Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Slumdog Millionaire

Mesaj gönderen GiudiZioSo »

Oskar gecesini izledikten sonra bu filmi çok merak etmeye başladım..

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Slumdog Millionaire

Mesaj gönderen Veda »

Hangi yarışma programı bu filmdeydi?

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Slumdog Millionaire

Mesaj gönderen summer »

Kim 500 milyar ister vardı. Bende çok merak ediyorum. Eve gidince en kısa zamanda izliycem.

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Slumdog Millionaire

Mesaj gönderen Veda »

Çok güzel bir filmdi.
Bizim buraya sinemaya yeni gelmişti, sağolsun hocamız derste izletti bize.

Bayağı eğlendik ama.
Tavsiye ederim...

Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Slumdog Millionaire

Mesaj gönderen GiudiZioSo »

güzel film..