"Babam ve Oğlum" İngilizleri de ağlattı

Bu bölümümüzde yerli yabancı tüm filmlerin tanıtım ve duyurularını yapabilir filmler hakkında yorumlarda bulunabilirsiniz..
Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

"Babam ve Oğlum" İngilizleri de ağlattı

Mesaj gönderen Siyah_Beyaz »

Son dönemlerdeki en iyi filmler arasında gösterilen “Babam ve Oğlum” Londra’yı da ağlattı...,

Türkiye'de seyircilerini iki gözü iki çeşme ağlatan 'Babam ve Oğlum' filmi, İngiltere'nin başkenti Londra'da yabancı izleyicilerini de gözyaşlarına boğdu. Londra Türk Film Festivali'nde gösterilen Çağan Irmak'ın ödüllü filmi, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Hackney'deki Rio Sineması'nda seyircilerle buluştu.

Festival kapsamında üç kez beyazperdeye yansıyacak olan film, ilk iki gösteriminde kapalı gişe oynadı. 12 Eylül döneminin yurtdışına savurduğu sığınmacıların da izlediği Babam ve Oğlum, yabancı izleyicilerin büyük beğenisini kazandı. Film sonrasında teyp uzattığımız gözüyaşlı seyircilerin yorumları ise şöyle:

Howard Fisher (İngiliz/Kitap editörü):

Darbecilerle ve generallerle ülke olarak henüz hesaplaşamadığınızı biliyorum. Film, bağırmadan ve küfür etmeden bir anlamda hesap soruyor.
Hikaye çok güçlü.
Yönetmen ve oyuncular uluslararası güçte. Müslüman ve yabancı karşıtlığını körükleyenlerin bu filmi izlemeleri gerektiğini düşünüyorum.
Filmi ırkçılar izlese ırkçılıklarından utanırlar...
Lütfen fotoğrafımı çekmeyin. Kimseye gözü yaşlı görünmek istemem.

Bahadır Musa (Türk kökenli Fransız):

Filmin geçtiği dönemde yaşanan politik olayları bilmiyorum. Bu konuda yorum yapamam. Yönetmenin sinema dilini çok iyi kullandığını söyleyebilirim. Babam ve Oğlum, çok akıcı ve seyirciyi kitleyen başarılı bir film.

Gül Berna Özcan (İngiltere'de Türk öğretim üyesi):

Eşim Jonhathan ve çocuklar filmi yarıda bırakıp sinemadan çıkmak zorunda kaldı. Çocuklar çok üzüldü. Kızım 10, oğlum ise 8 yaşında. Onlar Hollywood filmlerine alışmışlar. Böyle her şey toz pembe... Kahramanlar hemen kurtuyor falan... Bu filmde anlatılan gerçek yaşam zor geldi tabii. Ağlamaya başladılar ve filmin ilk 15-20 dakikasında eşim çocuklarla çıkmak zorunda kaldı.

Stephenie (Fransız):

Bazı ülkelerde demokrat olmak hiç de kolay değilmiş. Film, bir dönemi ansiklopedik bilgilerle bombardıman etmeden insan ilişkileriyle çok iyi anlattı.

Victoria (Alman):

Ben şimdiye kadar böyle hiç ağlamamamıştım. Yorumlar doğruymuş.

Christina Krausd (Alman):

Filmin hikayesi çok iyi. Yönetmen çok başarılı ve oyuncular mükemmel. Şimdiye kadar gördüğüm en iyi film diyebilirim. İnsanlar farklı kültürden de olsa aynı insan.