Yeşil Bölge / Green Zone [2009-2010]

Bu bölümümüzde yerli yabancı tüm filmlerin tanıtım ve duyurularını yapabilir filmler hakkında yorumlarda bulunabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Resim

Yapım: 2009, 2010 ~ ABD, Fransa, İngiltere, İspanya
Tür: Aksiyon, Dram, Savaş
Yönetmen: Paul Greengrass
Senaryo: Brian Helgeland, Rajiv Chandrasekaran
Senaryo (Kitap): Rajiv Chandrasekaran
Yapımcı: Tim Bevan, Eric Fellner, Lloyd Levin
Görüntü Yönetmeni: Barry Ackroyd
Müzik: John Powell
Filmin Web Sitesi: LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!
Süre: 1 saat 55 dk
Gösterim Tarihi: 30 Nisan 2010 (Türkiye)
Oyuncular: Matt Damon, Greg Kinnear, Jason Isaacs, Brendan Gleeson, Amy Ryan

Çavuş Roy Miller ve ekibi, Irak çölünde depolandığından kuşkulanılan kitle imha silâhlarını bulmak üzere görevlendirilir ve ölümcül kimyevi maddelerin peşine düşerler. Ancak bunun yerine, görevlerinin amacını taban tabana değiştirecek bir örtbas olayı ile karşılaşırlar. Farklı amaçları olan ajanlarca çevrilmiş olan Miller, bölgede savaşı tırmandıracak yanıtlara ulaşmak zorundadır.

Taraf'ın Film Hakkındaki Haberi:
Amerika'nın kirli yalanları

Ünlü yönetmen Paul Greengrass ile Matt Damon’ı yeniden biraraya getiren ‘Yeşil Bölge’, ABD’nin Irak işgalinin arkasındaki bilindik yalanları anlatıyor.

Bilardo oyunu ile uluslararası olaylar arasında ilginç bir benzerlik vardır. Bilardoda bir topun hareketiyle masada başlayan devinimin nasıl sonuçlanacağı çoğunlukla bilinmez. Tıpkı uluslararası bir olayın bir diğerini nasıl etkileyeceğinin bilinememesi gibi...

ABD, Rusya’nın Afganistan’ı işgali sırasında desteklediği mücahitlerin yıllar sonra düşmanı olacağını o zamanlar bilemezdi. 11 Eylül saldırılarının ardından ABD’nin zamanında destekleyip yardım ettiği, hatta Rambo’nun üçüncü filminde birlikte çarpıştığı adamlar çıkınca pek çok Amerikalı oldukça şaşırmıştı.

ABD yönetimi 11 Eylül’ün ardından saldırının faili El Kaide’ye ve elinde kitle imha silahları bulunduğunu iddia ettiği Irak’a savaş açtı. Paul Greengrass’ın yönettiği Yeşil Bölge/Green Zone, bu silahları arayan ekiplerden birinin lideri olan kıdemli çavuş Roy Miller’ın (Matt Damon) Irak’ta gerçeği arayışını konu ediniyor. Kendisine verilen istihbarat doğrultusunda hareket eden Miller ve ekibi operasyonlardan her seferinde elleri boş döner. Miller’ı en çok şüphelendiren ise istihbarat kaynaklarının anonim olmasıdır.

Bu sırada Pentagon’un üst düzey yöneticilerinden Clark Poundstone (Greg Kinnear), Irak’ta çalışan Wall Street Journal yazarı Lawrie Dayne’in (Amy Ryan) kitle imha silahlarıyla ilgili sorularını cevapsız bırakır. Poundstone, Dayne’in işgal öncesi ABD’ye bilgi veren, “Macellan” kod adlı Iraklı üst düzey yetkilinin kim olduğuyla ilgili sorularını da geçiştirir.

Bir gün kendini Freddie (Khalid Abdalla) olarak tanıtan Iraklı’nın verdiği bilgiler doğrultusunda bir eve baskın düzenleyen Miller ve ekibi, Saddam Hüseyin’in üst düzey generallerinden Al- Ravi’yi (Yigal Naor) son saniyede ellerinden kaçırır, ama Ravi’nin yanında bulunan başka birini tutuklarlar. Bu noktadan sonra işler Miller’ın umduğundan çok farklı bir şekilde gelişir. CIA ile Pentagon arasında kalan ve halkına söylenen yalanları öğrenen Miller, artık Poundstone tarafından bir tehdit olarak görülmektedir.

Bourne serisi ile seyirciyi kendilerine bağlayan, Greengrass ve Damon ikilisi Yeşil Bölge’de bir kez daha biraraya gelirken ABD halkına söylenen yalanların peşine düşüyor. Bourne filmlerini hatırlatan takip ve çatışma sahnelerinin yer aldığı filmde ABD’nin Irak’ta haksız yere bulunmasına üstünkörü değinilirken, Freddie karakterinin “Sizin ülkemde olmanızı en çok ben istiyorum” ve Saddam Hüseyin ve adamlarını kast ederek “Siz, onların bu ülkeye neler yaptığını bilmiyorsunuz” sözleriyle varlıklarını meşrulaştırmaya çalışıyorlar.

Yeşil, Bölge yöneticilerin halkı nasıl uyuttuklarını ve istediklerini nasıl yaptıklarını anlatıyor. Filmin geniş kesimlere ulaşacağı düşünülünce Irak gerçeğinin olaydan habersiz kitlelere ulaşacağı düşüncesi insanı umutlandırıyor.

Uluslararası olaylarda çok ilginç etkilenmeler olur. Dikkatle bakıldığında insanı şaşkına çevirecek etkilenmeler. Fransa ile İngiltere’nin Korsika Adası için yaptığı mücadelenin etkilerinin ABD’nin bağımsızlığını ilan etmesine ve Fransa’da devrime yol açacağı kimin aklına gelirdi düşünsenize...

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

İzlemedim ama en kısa izlemek istiyorum. Bu filmi nasıldır bilmiyorum ama genelde Matt Damon filmlerini severim. Aksiyon sevenlere tavsiye ederim.