Çağan Irmak

Bu bölümümüzde yerli yabancı tüm filmlerin tanıtım ve duyurularını yapabilir filmler hakkında yorumlarda bulunabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Çağan Irmak

Mesaj gönderen summer »

Resim

Bu hafta size dvd tavsiyede bulunacağım.. İkisi de Türk sinemasının son yıllardaki en kaliteli yapımlarına imza atan Çağan Irmak eseri. Bildiğiniz gibi Babam ve Oğlum başyapıtının ardından herkesin kafasında şimdi ne yapacak acaba soruları uyandıran Irmak, bu soruların cevabını büyük bir risk alarak verdi. Kroku filmleri çekmek gerçekten de sinemanın en zor işlerinden biridir. Kötü bir komedi filmi çekseniz dahi birileri filminize bakıp gülebilir ya da aksiyon filmini bir şekilde örtbas edebilirsiniz ama konu korku filmi olunca işler değişir. İyi bir korku filmi asla unutulmazken, kötü korku filmleri ise tamamen komediye dönüşür. Türk sineması yakın dönemde Büyü ve Dabbe gibi denemelerle korku filmi sektörüne hızlı bir bakış attı. Ancak bir grup beğenirken benim de içinde bulunduğum çoğunluk bu yapımlara bir türlü ısınamadı.
İşte bu önyargılı bakış açısıyla yaklaştığım Çağan Irmak korku filmleri dizisinin ilk iki ürünü Takip ve Son Dans geçtiğimiz günlerde 14.99 YTL'lik fiyatları ile piyasaya sürüldü. 5.1 ve 2.0 Türkçe Dublaj seçeneklerini içinde barından setler çok hoş bir kutu dizaynı ile arşivlerimize girdi. Alır almaz hemen izlemeye başladım. Evet Takip filminde Kurt Adam efektleri biraz daha etkili olabilirdi ancak filmi gerilerek izlememe hiç etki etmedi bu durum. Her dakika acaba ne olacak diye beklerken, Çağan Irmak'ın inanılmaz kalem gücü ile mükemmel metinler filmi daha da güzel yaptı. Tam bitti derken sürpriz bir iki manevra ile akılda soru işaretlerini de bıraktı. Takip bana göre kusursuz bir başyapıttı. Acaba Son Dans'da ne olacak diye düşünürken, o beni daha da önemli noktalara götürdü. Çağan Irmak bu filmde ise ölüme farklı bir açıdan yaklaşıp yine benim ağzımı açık bırakmayı başardı.
Daha önce de dediğim gibi efektler daha iyi olabilirdi, ancak konusu, dialogları, anlatım tarzı, müzikleri, ışık kullanımı, oyunculukları ile her biri başyapıt olan bu iki ürünü gözüm kapalı tavsiye ediyorum. Tebrikler Çağan Irmak...
-