Son Osmanlı - Yandım Ali

Bu bölümümüzde yerli yabancı tüm filmlerin tanıtım ve duyurularını yapabilir filmler hakkında yorumlarda bulunabilirsiniz..
Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

Son Osmanlı - Yandım Ali

Mesaj gönderen Siyah_Beyaz »

Resim
Orjinal Adı : Son Osmanlı Yandım Ali
Gösterim Tarihi : 19.01.2007
Yönetmen : Mustafa Şevki Doğan
Görüntü Yönetmeni : Zekeriya Kurtuluş
Senaryo : Mehmet Soyarslan-Baykut Badem-Suat Yalaz
Müzik : Kalan Müzik - Hasan Saltık
Yapımcı : Mehmet Soyarslan
Yapım : 2006, Türkiye

Tarih 13 Kasım 1918… Düşman donanması Boğaziçi’ ne demirlemiş… Manzara Vahim… İstanbul İşgal Altında!

Aynı gün Haydarpaşa Garı’ nda, trenden genç bir Paşa iner. Suriye cephesinden dönüyordur… Boğazı geçerken vahim manzarayı yani düşman gemilerini görür. Herkes çaresizlik içindedir. İstanbul’ un üzerinde kara bulutlar geziyordur ama o, “Geldikleri gibi giderler” der!

Çünkü O, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa’ dan başkası değildir.

Aynı tarihlerde, İstanbul sokaklarında, donanmadan terhis edilen bir bahriye çavuşu vardır. O’ da Tahtacızade’ lerin Yandım Ali’ sidir.

Yandım Ali Bahriye Mektebinden kaçak, donanmadan terhis, yıllarca cephelerde savaşmış ve memleketin kurtuluşundan ümidi kesmiş bir külhan beyidir.. Evli bir sevgilisi vardır. Tek hayali biraz para kazanıp sevgilisini kaçırmak ve Viyana’ ya gitmektir. Ancak…

Yandım Ali’ nin yolu bir gün Mustafa Kemal’ le kesişir. Ve o anda fikri değişir.

Sokaklarında düşman zulmünün kol gezdiği öyle bir ihanet içindedir ki memleket, kimin kimi sırtından vurduğu belli değildir. İhanet doğan güneş gibi sessiz ve batan gün gibi çabuktur artık.
İşte bu ihanetler içinde Yandım Ali, vatanın kurtuluşunun elzem olduğunun farkına varır…

SAYILARLA YANDIM ALİ

Yandım Ali’nin çekimleri İstanbul’un çeşitli semtlerindeki tarihi dokusu korunmuş mekanların yanı sıra İstanbul’da kurulacak setlerde gerçekleştirilecek.

Filmin dekor kostüm aksesuarlarının yanı sıra ışık ve ses malzemelerinin taşınabilmesi için 7 kamyondan yararlanılacak.

Çekimlerde yaklaşık 2000 figüran görev alacak.

Yandım Ali filminde kağnı arabaları ve atlarda kullanılacak.

Film için 800 ün üzerinde kostüm hazırlanıyor.

50 çift döneme özgü kadın ayakkabısı ve erkek ayakkabı çizmesi hazırlanmakta.

Yandım Ali filmi için 30 civarında dönemi yansıtan İstanbul kayığı(kancabaş) yapılacak

1919 yıllarına ait 2 kamyon bir askeri ambulans ve 10-15 civarında eski araba kullanılacak.

İ Ü. Orman Fakültesi’ne ait bir arazi üzerine Atatürk’ün Şişli Köşkünün ön cephesi ve bulunduğu sokak inşa edilecek.

Dekor üretimi için kurulan ekipte 30’a yakın heykeltıraş,marangoz ve demir ustaları çalışıyor

Filmde 500’e yakın silah kullanılıyor.

1919 yılına ait çeşitli aksesuarlarda Yandım Ali filmi için yeniden üretiliyor.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Dün bizim tayfa gitmiş... İnşallah bende giderim.. Çok beğenmişler. Ne de olsa konusu tarihimiz.. Bğenilmez mi??
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

hem konusu tarih hemde kenan imirzalıoğlı oynuyo gidilir ama ben herşekilde gidemiyorum burda sinema yok yaf

Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

Mutlaka izlenmesi gereken bir film, şiddetle tavsiye ederim, son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden biriydi, hatta en iyisiydi desem yalan olmaz.

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Kurtlar Vadisi Irak'a rakip olacak
Türk sinema tarihinin en çok izlenen filmi "Kurtlar Vadisi Irak" filmine bir rakip geliyor.

Mustafa Şevki Doğan'ın yönetmenliğini yaptığı Suat Yalaz'ın aynı adlı çizgi romanından sinemaya uyarlanan ve başrolünde Kenan İmirzalıoğlu'nun oynadığı "Son Osmanlı - Yandım Ali" filmi, 19 Ocak'ta vizyona giriyor. Gerek kurgusu, gerek öyküsü, efektleri ve oyuncuların performansıyla son derece iyi hazırlanmış olan "Son Osmanlı - Yandım Ali" filmi, milyonları tekrar sinema salonlarına çekecek.

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Son Osmanlı…
Tarih 13 Kasım 1918… Düşman donanması Boğaziçi’ ne demirlemiş… Manzara Vahim… İstanbul İşgal Altında!

Aynı gün Haydarpaşa Garı’ nda, trenden genç bir Paşa iner. Suriye cephesinden dönüyordur… Boğazı geçerken vahim manzarayı yani düşman gemilerini görür. Herkes çaresizlik içindedir. İstanbul’ un üzerinde kara bulutlar geziyordur ama o, “Geldikleri gibi giderler” der!

Çünkü O, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa’ dan başkası değildir.
Aynı tarihlerde, İstanbul sokaklarında, donanmadan terhis edilen bir bahriye çavuşu vardır. O’ da Tahtacızade’ lerin Yandım Ali’ sidir.

Yandım Ali Bahriye Mektebinden kaçak, donanmadan terhis, yıllarca cephelerde savaşmış ve memleketin kurtuluşundan ümidi kesmiş bir külhan beyidir.. Evli bir sevgilisi vardır. Tek hayali biraz para kazanıp sevgilisini kaçırmak ve Viyana’ ya gitmektir. Ancak…

Yandım Ali’ nin yolu bir gün Mustafa Kemal’ le kesişir. Ve o anda fikri değişir.
Sokaklarında düşman zulmünün kol gezdiği öyle bir ihanet içindedir ki memleket, kimin kimi sırtından vurduğu belli değildir. İhanet doğan güneş gibi sessiz ve batan gün gibi çabuktur artık.

İşte bu ihanetler içinde Yandım Ali, vatanın kurtuluşunun elzem olduğunun farkına varır…

SAYILARLA YANDIM ALİ
* Yandım Ali’nin çekimleri İstanbul’un çeşitli semtlerindeki tarihi dokusu korunmuş mekanların yanı sıra İstanbul’da kurulan setlerle gerçekleşti.
* Filmin dekor kostüm aksesuarlarının yanı sıra ışık ve ses malzemelerinin taşınabilmesi için 7 kamyondan yararlanıldı.
* Çekimlerde yaklaşık 2000 figüran görev aldı.
* Yandım Ali filminde kağnı arabaları ve atlarda kullanıldı.
* Film için 800 ün üzerinde kostüm hazırlandı.
* 50 çift döneme özgü kadın ayakkabısı ve erkek ayakkabı çizmesi hazırlandı.
* Yandım Ali filmi için 30 civarında dönemi yansıtan İstanbul kayığı(kancabaş) yapıldı.
* 1919 yıllarına ait 2 kamyon bir askeri ambulans ve 10-15 civarında eski araba kullanıldı.
* İ Ü. Orman Fakültesi’ne ait bir arazi üzerine Atatürk’ün Şişli Köşkünün ön cephesi ve bulunduğu sokak inşa edildi.
* Dekor üretimi için kurulan ekipte 30’a yakın heykeltıraş,marangoz ve demir ustaları çalıştı.
* Filmde 500’e yakın silah kullanıldı.
* 1919 yılına ait çeşitli aksesuarlarda Yandım Ali filmi için yeniden üretildi.

* * * * * * * * *

KÜNYE:
Yandım Ali: Kenan İmirzalıoğlu
Defne: Cansu Dere
Çukurçeşmeli Osman: Engin Şenkan
Guro: Emin Boztepe
Jerar: Öner Erkan
Scott: Levent Öktem
Nadya: Anna Babkova (Ukrayna Güzellik Kraliçesi 2004)
Kara Necati: Hasan Yalnızoğlu
Dimitri: John Baker
Yorgo: İlker Ayrık
İskelet: Murat Tayyar
Kelle: Baykut Badem
Çopur Talat: Engin Yüksel
Rum Niko: Doğan Tank
Aleko: Akın Erozan
Çengel: Murat Kılıç
Rum meyhaneci: Hakan Dündar
Türk Çavuş: Latif Akgedik
Doktor Şakir: İstemi Betil
Tedor: Selim Mizrahi
Maria: Uğur Demirpehlivan
Burgazlı Abdullah: Cem Cücenoğlu
Kaymakam: Kaya Gürel
Andon: Atilla Karagöz
Ebe Müzeyyen: Mutlu Polat
Gazeteci Çocuk: Baran Akgedik
Vatman: Ramiz Yalçın
Arap Kadri: Bülent Özkaya
Tercüman Mişon: Fatih Doğan
Miralay: Fırat Demirağ
İngiliz Amiral: Charles Carroll
Alidis: Ahmet Bilgin
Topal Osman: Güray Kip
Hariciye Nazırı: Nami Esatgil
Gazeteci Çocuk: Ayberk Koşar
Rum şarkıcı: Ziynet Sali
Türk şarkıcı: İsmail Hakkı Demircioğlu
Recep Yüzbaşı: Ragıp Savaş
Kolet: Kim Feenstra
Ve Ahmet İzzet Paşa: Mehmet Soyarslan
Ve Mustafa Kemal: Alican Yücesoy

Kullanıcı avatarı
mekanogeveze
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen mekanogeveze »

walla biz gittik çok beğendik hatta ikinci kez gitmeyi bile düşündük..
tavsiye ederim..

Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

mekanogeveze yazdı:walla biz gittik çok beğendik hatta ikinci kez gitmeyi bile düşündük..
tavsiye ederim..
ne ikincisi 3-4 yapıcaktık, ama 2007 model Atatürk çok iyiydi, o ufak ayrıntıyı özellikle mi yapmışlar yoksa dikkatlerinden mi kaçmış anlayamadım.

Kullanıcı avatarı
feraze_622
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen feraze_622 »

ya bende gittim bu filme ama öyle çok beğenmedim tarihi falan çok güzel işlemişler insanın türklük damarı kaynıyo gidip savaşası geliyor ama bazı sahneleri abartmışlar.hani şu sahilde silahları kaçıracaktı ya orada yabancı askerler saldırıyo o kadar silahtan biri isabet etmiyo kurtuluyor yani bizim türkler biraz daha gerçekci yapmalı bu işleri.ama yinede tavsiye ederim.