Mutluluk

Bu bölümümüzde yerli yabancı tüm filmlerin tanıtım ve duyurularını yapabilir filmler hakkında yorumlarda bulunabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mutluluk

Mesaj gönderen summer »

Marmaris'te Çekiliyor
Zülfü Livaneli’nin Türkiye’de 31 baskı yapan, İsveç, Yunanistan ve Fransa’da da yayımlanan romanı "Mutluluk" sinemaya uyarlanıyor.

Abdullah Oğuz’un yönetmenliği üstlendiği, bir aşk ve töre filmi olan "Mutluluk"un çekimlerine geçtiğimiz hafta Marmaris’te başlandı. Filmde, Talat Bulut, Özgü Namal ve Murat Han başrollerini paylaşıyor. Meryem, Cemal ve İrfan’ın tesadüfler sonucu hayatlarının kesişmesiyle başlayan hikaye, "töre"nin acımasızlığını ve aşkın gücünü konu alıyor. Eser sahibi Zülfü Livaneli’nin müziklerini de hazırlayacağı film, Euroimages destekli. ANS Prodüksiyon ve Yunanistan’dan Highway Productions ortak yapım olarak çekilecek olan "Mutluluk", Mart 2007’de izleyiciyle buluşacak.

Filmin konusu

Van’ın bir köyünde yaşayan 17 yaşındaki Meryem, tecavüze uğrar. Töre gereği Meryem’i öldürme görevi, Gabar Dağları’nda komando olarak askerliğini tamamlayan yakın akrabası Cemal’e (Murat Han) verilir. Çıktıkları ölüm yolculuğunda, Meryem ve Cemal’in yolları, Prof. İrfan Kurudal’la (Talat Bulut) kesişir. Bu karşılaşma üçünün de kaderlerini değiştirecek yeni bir yolculuğun başlangıcı olur.

Kaynak:24.10.2006 tarihli Hürriyet(Kelebek)

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

'Mutluluk'un filmi

Başrolünde Talat Bulut ve Özgü Namal'ın oynadığı Mutluluk isimli sinema filminin çekimleri Karaman'da devam ediyor....

Tıpkı adı gibi...
Bir aşk ve töre filmi olan 'Mutluluk'un çekimleri Karaman'da sürüyor. Talat Bulut, Özgü Namal ve Murat Han'ın başrolde olduğu ve Abdullah Oğuz'un yönettiği filmin Karaman'ın Taşkale ilçesinde devam eden çekimlerinde Namal, "Burası filmin adı gibi mutlu bir set, keyifle çalışıyoruz" dedi.

Tesadüfün oyküsü
Müziklerini Zülfü Livaneli'nin yapacağı 'Mutluluk', 2007'nin Mart ayında izleyiciyle buluşacak. Meryem, Cemal ve İrfan'ın tesadüfler sonucu hayatlarının kesişmesiyle başlayan hikaye, törenin acımasızlığını ve aşkın gücünü çarpıcı bir öyküyle gözler önüne serecek.

Aydın HAMZA

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Zülfü Livaneli'nin 'Mutluluk'u film oluyor

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Zülfü Livaneli'nin dünya çapında ses getiren ve Türkiye'de 31 baskı yapan romanı 'Mutluluk', Abdullah Oğuz'un yönetmenliğinde sinema filmi oluyor! Bir aşk ve töre filmi olan 'Mutluluk'ta başrolleri; Talat Bulut, Özgü Namal ve Murat Han paylaşıyor. Filme konuk oyuncu olarak katılacak sanatçılar ise Yıldız Kenter, Lale Mansur ve Meral Okay. Livaneli'nin müziklerini de hazırlayacağı film, ANS Prodüksiyon ve Yunanistan'dan Highway Productions'ın ortak yapımı olacak. Çekimleri Marmaris, Bodrum, Konya, Karaman ve İstanbul'da yapılan filmde; Meryem, Cemal ve İrfan'ın tesadüf sonucu hayatlarının kesişmesiyle, 'töre'nin acımasızlığı ve aşkın gücü gözler önüne serilecek.

Kaynak:26.10.2006 tarihli Sabah gazetesi

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Bu mutluluğu siz de tadın

Üç farklı insanın kesişen öyküleri üzerinden töreyi, aşkı ve mutluluk arayışını anlatan Zülfü Livaneli imzalı Mutluluk, Abdullah Oğuz tarafından beyazperdeye uyarlandı. Oğuz’un başarılı yönetimi başrollerdeki Özgü Namal, Murat Han ve Talat Bulut’un özenli oyunculuklarıyla birleşince ortaya zevkle izlenen usta işi bir film çıkmış. Türkiye'nin doğusu ve batısını, köylüsü ve entelektüelini bir arada yaşatan Mutluluk’u bulmuşken kaçırmayın.

Mutluluk nedir? Sizi ne mutlu eder?

Yavru bir köpek? Sevdiğinizden gelen bir mesaj? Başarı? Ailenizle birlikte bir akşam yemeği? Güzel bir konser?

Bunların hepsi beni de mutlu eden şeyler tabii.

Ama geçen gün öncelikle müthiş bir manzarayla geldi mutluluk bana. Sonra da baştan sona ilgiyle izlediğim bir filmle, yani bu hafta vizyona giren Mutluluk’la daha da arttı.

Abdullah Oğuz’un Zülfü Livaneli’nin aynı adlı romanından sinemaya uyarladığı Mutluluk, insanda adına uygun duygular uyandıran bir film olmuş.

NAMUSSUZLUĞUN CEZASI ÖLÜM

Sözünü ettiğim müthiş manzara filmin açılış sahnesi. Duru, çarşaf gibi bir gölün kenarında inanılmaz güzellikte şekiller çizen bir koyun sürüsü var. İnsanı alıp başka alemlere götüren rüya gibi bir manzara.

Sonra ise suyun kenarında perişan ve baygın halde yatan Meryem (Özgü Namal) geliyor perdeye.

Neden ve nasıl olduğunu henüz bilmiyoruz ama Meryem’in köy halkının deyimiyle ‘kirlenmiş’ bir kız olduğunu anlamamız uzun sürmüyor.

Anadolu’nun bu köyünde namussuzluğun cezası ölüm. İnfazı gerçekleştirmek üzere seçilen kişi ise askerden yeni gelen Cemal (Murat Han) oluyor. Meryem, geleceğinden umudu kesmiş bir halde uzaktan akrabası olan Cemal Ağabey’i ile İstanbul’un yolunu tutuyor. Bu başı önde ama farklı, sıra dışı kıza bir türlü kıyamıyor Cemal. Ne yapacaklarını bilemeyen gençlerin yolu mutluluk arayışıyla işi gücü bırakıp, teknesinde yaşamaya başlayan Profesör İrfan Kurdal’la (Talat Bulut) kesişiyor.

MUTLULUK’UN YÜZÜ BATIYA DÖNÜK

Romanların, özellikle de çok beğenilmiş romanların sinema uyarlamaları başarılı olmaz diye bilinir. Bunu destekleyen pek çok örnek de vardır. Mutluluk, bu konudaki istisnalara örnek olacak bir film, Abdullah Oğuz bu kez dört dörtlük denebilecek kadar güzel bir işe imza atmış.

Filmin töre konusunu karakterlerin iç dünyalarında ve vicdanlarında halletmesi ve aydınlık bir yüze sahip olması hoşuma gitti. Töre ve bağnazlıkla değil, derin karakter çalışmasıyla öne çıkan, yüzü batıya dönük, modern bir filmle karşı karşıya olmamız gerçekten sevindirici (Mutluluk’un yabancı festivallerdeki şansının yüksek olduğu düşünüldüğünde bu durum daha da önem kazanıyor).

Özgü Namal’ın büyük bir başarıyla canlandırdığı Meryem karakteri filmin başlarında başı öne eğik, sessiz bir kızken zaman içinde çok farklı ve çeşitli boyutlar kazanıyor. Meryem’in renkliliği, farklılığı Prof. İrfan sayesinde su yüzüne çıkıyor ve köylü kızı profesörün üniversitedeki tek tip öğrencilerinden çok daha katmanlı bir karaktere sahip olduğunu ortaya koyuyor.

ÖLDÜRME YETKİSİ VE GÖREVİ

Askerden yeni gelen Cemal’in dünyası da bir başka alem. Komando olarak yaşadıklarının etkisinden daha kurtulamamışken kendisine bir başka ‘öldürme görevi’ yüklenmiş olması onun hem şanssızlığı hem de şansı. Prof. İrfan sayesinde o da daha önce bilmediği yönlerini keşfediyor, iyiyi kötüyü süzgeçten geçirerek gerçek Cemal’i buluyor.

Ve Prof. İrfan. Kendisi filmin bizlere en yakın duran karakteri. Şehrin ve iş hayatının karmaşasından, yapmacıklığından sıkılan, bunalan herkesin aklından geçenleri yapan adam o. Tasını tarağını toplayıp, eşi dostu ardında bırakarak yepyeni bir hayata yelken açıyor ve yelkenli teknesinde mutluluğun peşine düşüyor. Bugüne dek farklı rollerin altından başarıyla kalkmış olan Talat Bulut, bocalamakta olan bu çok boyutlu şehir adamını mükemmel oynuyor ve gerçekçi bir karakter yaratıyor.

Türk izleyicisinin bu filmle keşfedeceği ve eminim çok seveceği isim ise Amerika’da oyunculuk eğitimi gördükten sonra ülkeye dönen Murat Han. Han, dışı sert ama içi yumuşak, kafası karışık Cemal’i sevmemizi sağlıyor ve gerek aksan gerekse de vücut dilini, yüz mimiklerini çok iyi kullanarak inandırıcı bir performans sergiliyor.

bdullah Oğuz’un bu film sayesine, sinemasında uzun süredir aramakta olduğu mutluluğu yakaladığını söyleyebiliriz. Görsellik, anlatım, kurgu ve oyuncu yönetimi konusunda başarıyı yakalayan Oğuz, baştan sona göz kırpmadan, büyük keyifle izlenen, doğusu, batısıyla Türkiye gerçeğini ortaya koyan ve içinde türlü hoşluklar barındıran bir Mutluluk sunuyor bizlere.

Ödüllü kitabın sinema uyarlaması da ileride yönetmenine, oyuncularına pek çok ödül getirecektir kanımca. Bugün sinemaya gidecekseniz izleyeceğiniz film Mutluluk olsun; pişman değil, mutlu olacağınıza emin olabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim