23 numara

Bu bölümümüzde yerli yabancı tüm filmlerin tanıtım ve duyurularını yapabilir filmler hakkında yorumlarda bulunabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

23 numara

Mesaj gönderen prensess »

23 sayısını koyu bir saplantı hâline getiren Walter Sparrow, hayatını gerek kendisinin gerekse sevdiklerinin ölümüne yol açabilecek bir psikolojik işkence cehennemine dönüştürür. Walter bir türlü elinden bırakamadığı 23 Numara adlı gizemli romanın etkisiyle, karısı Agatha ve ergenlik çağındaki oğlu Robin’le geleceğine devam edebilmek için geçmişindeki sırların kapısını açmaya mecbur kalır.
Yönetmen:

Joel Schumacher

Senaryo :

Fernley Phillips

Müzik:

Harry Gregson-Williams

Görüntü yönetmeni:

Matthew Libatique

Oyuncular:

Jim Carrey , Virginia Madsen , devamı...

Tür:

Dram, Gerilim, Gizem

Yapım:

ABD 2006 95 dakika (Renkli)

Dil:

İngilizce

Internet adresi:

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Kullanıcı avatarı
ARENA
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ARENA »

Baş rolünde Jım Carrey'in oynadığı, izlemeye doyamadığım, bittiğine üzüldüğüm heyecan dolu mükemmel bir psikolojik gerilim filmi... Kendimin de 37 takıntısı olduğundan dolayı filmi ayrı bir gözle izledim... Tavsiye ederim...

Kullanıcı avatarı
ARENA
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ARENA »

Teşekkürler prensess...

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Resim

23 sayısına duyulan saplantıyı konu alan filmin yapımı sırasında oyuncular ve çekim ekibi kendilerini sayının batıl inancına kaptırmış.

23 sayısını derin bir saplantı hâline getiren Walter Sparrow (Jim Carrey), bir zamanlar ideal olan hayatını gerek kendisinin gerekse sevdiklerinin ölümüne yol açabilecek bir psikolojik işkence cehennemine dönüştürür...

İngiliz senarist Fernley Phillips 23 muammasını ilk olarak bir arkadaşından duydu. Tıpkı 23 Numaranin baş karakteri Walter Sparrow gibi, Phillips de sayının gizemine ve anlamına hemen ilgi duydu. Phillips sayıyla ilgili pek çok yayını ve alt kültürü incelemeye koyuldu ve sonunda bu muammayı tüyler ürpertici bir filmin belkemiği olarak kullanmaya karar verdi.

“23 Numara” sattığı ilk senaryo olan Phillips, “Bir arkadaşım 23 muammasından bahsedince, The Illuminatus Trilogy’yı yazan Robert Anton Wilson gibi yazarları okumaya başladım. Sayısal fenomenleri, bastırılmış hafıza, hipnoz ve telkin gücü gibi konuları araştırmaya koyuldum. Tüm bu olguları tek bir hikayede harmanlamaya karar verdim”.

Phillips’in ilk aklına gelen şey bu fikirleri bir siyasi gerilim senaryosu içinde şekillendirmekti. “Ama ben yapı olarak siyasete yakın değilim. Gerçek olaylar ve gerçek kişilerden keyif alıyorum. Sonra aklıma okuduğu kitapta hayatının yansımasını ve uzakta kalmış görüntü ve olayları bulan bir adamın hikayesini yazmak geldi. O kitaba bir ad bulmam gerekiyordu; ‘23 sayısı’nı hikayeye bu şekilde eklemeye karar verdim. İzleyicinin böyle bir muamma için kendi hayatlarında nasıl bir anlam bulacaklarını düşünmeye başlamalarını istedim” diyor yazar.

Schumacher ve yapımcılar “23 Numara” nın baş karakterini oynaması için, 1994’te “Batman Forever”da birlikte çalıştıkları uluslararası süperstar Jim Carrey’ye teklif götürdüler. Carrey’nin geniş yelpazesi, Walter Sparrow ve Detektif Fingerling’den oluşan ikili rol için mükemmel bir seçim gibi göründü, ama aktörün kendisini komedi kökeninden böylesine uzaklaştıracak bu ikili rolü oynamayı kabul etmesi için ellerinden ümit etmekten başka bir şey gelmiyordu.

Yapımcılar Carrey’nin rolün üstesinden geleceğini biliyorlardı, ama bilmedikleri bir şey vardı: Carrey’nin de 23 sayısıyla kişisel bir bağının olduğu.

Carrey’nin bu konudaki açıklamaları şöyle: “Birkaç yıl önce şirketimin adını JC23 olarak değiştirdim çünkü uzun zamandır bu sayıya bir tür saplantı duyuyorum. Kanada’daki bir arkadaşımda bu takıntı vardı ve bana bunu anlattıktan sonra araba plakaları falan gösterip nasıl 23 sayısına işaret ettiklerini açıkladı. Önce bunun çok saçma olduğunu düşündüm ama sonra her yerde bu sayıyı görmeye başladım. Sonunda kendimce İncil’deki 23. ayetin korkusuz yaşamayı konu aldığı görüşünü benimsedim. O yüzden de şirketimin adında bu sayıyı kullandım”.

Birkaç yıl sonra bu sayı Carrey’nin hayatında tekrar ön plana çıkacaktı.

“Senaryonun bana gelişi tamamen tesadüfiydi” diyen Carrey, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bir arkadaşıma 23 takıntımdan bahsediyordum. Bana çok kısa süre önce ‘The Number 23’ adında bir senaryo okuduğunu söyledi. Ben de okudum ve aklım başımdan gitti: Zorlayıcıydı ve her sayfası beni çok korkuttu. Senaryoyu okuması için bir başka arkadaşıma verdim; bir buçuk saat sonra yanına gittiğimde, tamamını bitirmişti ve 23. sayfaya geri dönmüş her 23. kelimeyi işaretleyip bir bağlantı var mı diye bakıyordu. Bence filmin izleyicide uyandıracağı etki de bu: Sinema salonundan çıktıklarına ‘Bak işte orada!’ diyecekler”.

Carrey, filmde canlandırdığı iki karakter olan Walter Sparrow ve Fingerling’in kişiliklerini irdeledikçe, aralarındaki benzerlik ve farklılıkları net bir biçimde görmeye başladığını söylüyor: “Walter herkes gibi biri; normal bir adam. Ailesine değer veren, işini yapıp iyi bir yaşam sürmek isteyen bir adam. Sorun istemiyor. Ama herkes gibi, içinde kendisinin bile bilmediği bir şeyler olup bitiyor. İşte 23 sayısı bunları bir şekilde yüzeye çıkaran güç oluyor”.

Carrey sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ama Fingerling bir dedektif ve oynaması çok farklı bir karakter, çok daha stresli. Çok öfkeli ve haşin. Onu oynamaktan gerçekten keyif aldım. Kişiliğimin daha karanlık yönlerini ortaya çıkarma imkanı buldum. Bu gerçekten büyük bir fırsat ve benim için farklı bir şey. Fingerling ezip geçen biri. Bela aramıyor, belayı davet ediyor”.

İki karakteri birbirine bağlayan şey 23 sayısı. Joel Schumacher bunu konuda şunları söylüyor: “23 sayısı Walter’ın kabul etmek istemediği bir parçası. Dolayısıyla bu sayı aslında sayıyla ilgisi olmayan bir şeyi temsil ediyor, gerçekten bir tesadüf bu. Bir farkına varış, ve ne olduğunu anlayamadığı için silkinip atamadığı bir saplantı. Yani burada asıl önemli olan sayı değil, saplantılar asla oldukları şey değildirler; onların altında yatan şeydir esas olan”.

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Oyuncuların seçilmesinden sonra, yapımcılar hikayeyi beyaz perdeye tam olarak nasıl aktaracaklarını belirlemeye koyuldular. Fernley Phillips’in senaryosu benzersiz olduğu kadar karmaşıktı da. Perdeye başarıyla aktarılması için biraz düzenlenmesi gerekiyordu.

“Senaryodaki fantezi dünyası daha çok bilgisayar ürünü gibiydi. Fernley karakterleri grimsi, göz çukurları siyah, şekilsiz varlıklar olarak hayal etmişti” diyen Schumacher, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Fernley’ye açıkladığım ilk şey, tüm bir film boyunca bu görünümde olan varlıklarla izleyicinin duygusal olarak özdeşleşmesinin çok zor olacağıydı.

Schumacher filmin görüntüsünün, özellikle de kitap bölümlerindeki görselliğin izleyiciyi karanlık ve gerçeküstü bir dünyaya sürüklemekte çok önemli olduğunun da bilincindeydi. Yönetmen, filmin görüntüsünü hayata geçirmeleri için, görüntü yönetmeni Matthew Libatique (“The Fountain”, “Inside Man”), yapım tasarımcısı Andrew Laws (“The Break-Up”, “Derailed”) ve kostüm tasarımcısı Daniel Orlandi’den (“The Da Vinci Code/Da Vinci Şifresi”, “Cinderella Man”) oluşan bir ekip kurdu. Bu ekip beraberce hem çağdaş bir gerilime yakışacak, hem de 23 Numaranin huzursuz edici ölüler dünyasını başarıyla yansıtacak bir görünüm tasarladı.

23 sayısına duyulan saplantı filmin belkemiğini oluşturduğu için, bu saplantının yapım ekibine yansıması son derece mantıklı görünüyor. Aslında, oyuncular ve çekim ekibi yaptıkları hemen her şeyde 23’ün varlığının farkındaydılar.

“Her gün birileri gelip, ‘Bugün neyin 23 ettiğini duydun mu?’ diye soruyordu” diyen Jim Carrey, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Her zaman bir şeyler vardı; herkes kendini kaptırdı. Umuyorum ki sinema salonundan ayrılırken izleyiciler de böyle hisseder, etraflarına bakıp böyle şeyler bulmaya çalışırlar. Sadece konudan ibaret olmayan filmleri seviyorum. Bir şekilde toplumsal bir olguyu yakalayan, örneğin ‘Jaws’ gibi okyanus korkumuzu, köpekbalığına duyduğumuz gizli korkuyu su yüzüne çıkaran filmleri. Bence bu film de gerçek bir fenomeni yakalıyor. 23 muamması her yerde ve film buna parmak basıyor”. Carrey ve ekibin diğer üyeleri 23 miti hakkında çok şey öğrendiler.

Ama setteki herkes sayının sembolizmine o kadar kolay kapılmadı. Schumacher insanlar keşfeder keşfetmez batıl inançların ipliğini pazara çıkarırken buldu kendini.

“Artık kendimi daha fazla kaptırmamaya çalışıyorum çünkü filmin yapımı sırasında oyuncular ve çekim ekibi sayıyı büyük bir saplantı hâline getirdiler” diyen yönetmen, şöyle devam ediyor: “İnsanların çocuklarıydı, internetti derken, baktık ki gündelik bir şey hâline geldi. Biri tahtaya bakıp, 23. sahnenin 23. kaydını yaptığımızı görüyordu; üstelik günlerden 23 Şubat’tı. O zaman herkes hep bir ağızdan, ‘Olamaz…’ diyordu; zaten bir şey de olmuyordu. 23. kaydı yaparsınız sonra da bir sonrakine geçersiniz. Sonuçta kameralar falan patlamadı; piyangoda milyon dolar kazanmadık. Ayın 23’ünde 23. kayıt olmasının dışında bir özelliği yoktu”.

Schumacher sözlerini sürdürüyor: “Kendi batıl inançlarım vardır, ve filmde de 23’lerle ilgili şeyler oldu. Ama belki ‘Yirmi Sekiz’ diye bir film yapıyor olsak da aynı şeyler olacaktı. Bilemiyorum”.

İnsanların 23 fenomeniyle ilgili hisleri ne olursa olsun, Jim Carrey, tüm bu olgunun çekimleri çok ilginç kıldığına işaret ediyor: “Bu 23 olgusunun gerçekten eğlenceli yanı, insanların sihirli şeylere inanma ihtiyacına parmak basması”.

Sihirli olsun olmasın, 23 muammasının izleyicinin de dikkatini çekeceğine kuşku yok. Ama sonuç olarak, 23 Numara nümerolojiden çok daha fazlasını sunuyor.

“Ben hiçbir gizem hakkında bir şey bilmem. Bir hikaye anlatmak istedim ve bunun da gerçekten anlatmaya değer bir hikaye olduğunu düşündüm” diyen yönetmen, sözlerini şöyle noktalıyor: “Eğer insanlar bu filmi sadece bir gerilim olarak görmeyi istiyorlarsa, benim için mahsuru yok. Ama bence filmde daha pek çok öğe var. Özünde sorumlulukla ilgili bir film, ve ben sorumluluğa çok güçlü biçimde inanıyorum. Yaptığımız her şeyin sorumluluğunu almamız gerektiğine inanıyorum. Bence bundan kaçınıldığında insanın ruhunda adeta fiziksel bir hastalık oluşuyor”.

“23 MUAMMASI”NA 23 ÖRNEK

"23 Muamması" tüm olayların doğrudan 23 sayısıyla, 23’ün permütasyonlarıyla, ya da 23’le ilgili olan bir sayıyla bağlantılı olduğu inancıdır. Aşağıdaki olaylar bu muammanın varlığının birer örneğidir…

1. Her ebeveyn çocuğun DNA’sına 23 kromozom verir.
2. Kanın tüm vücuttaki dolaşımını tamamlaması 23 saniye sürer.
3. İnsanlarda cinsiyeti belirleyen 23. kromozomdur.
4. Latin alfabesinde 23 harf vardır.
5. Julius Caesar suikast sırasında 23 kez bıçaklanmıştır.
6. Dünya’nın ekseni 23.5 derece eğridir.
7. Tapınak Şövalyeleri’nin 23 Büyük Üstadı vardır.
8. William Shakespeare 23 Nisan 1564’te doğmuştur.
9. William Shakespeare 23 Nisan 1616’da ölmüştür.
10. Eski Mısır ve Sümer takvimleri 23 Temmuz’da başlar.
11. Titanic 15 Nisan 1912’de batmıştır (4 + 1 + 5 + 1 + 9 + 1 + 2 = 23).
12. Mayalar dünyanın sonunun 23 Aralık 2012’de (20 + 1 + 2 = 23) geleceğine inanmıştırlar.
13. Jim Carrey’nin yapım şirketinin adı JC23 Entertainment’tır.
14. John Dillinger 26 banka soymuştur ama bunların sadece 23’ünü para için soymuştur.
15. Mars’ın merkezi ile en yakın ayı arasındaki mesafe 23,500 km.dir.
16. TWA Flight 800 kazasında 230 kişi ölmüştür.
17. Kurt Cobain 1967 doğumludur: 1+9+6+7 = 23.
18. Kurt Cobain 1994’te ölmüştür: 1+9+9+4 = 23.
19. 23 Numara 23 Ocak 2006’da çekilmeye başlanmıştır.
20. Joel Schumacher ile Jim Carrey’nin isimlerindeki harf sayısı 23’tür.
21. Virginia Madsen ile Jim Carrey’nin isimlerindeki harf sayısı 23’tür.
22. Charles Manson 12 Kasım doğumludur: 11 + 12 =
23. 23 Numara 23 Şubat 2007’de gösterime girecektir.

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen prensess »

önemli dedğil bende çok beendim bu filmii,jim carreyi hiç böle bi rolde düşünmemişitm, öle takıntısı olan wamıdır hakaten bana yazsn:) ;)

Kullanıcı avatarı
Ak_23
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Ak_23 »

ben 23 sayısını çok seviyomm