Avrupa Yakası

Burada en sevdiğiniz dizileri ve çok izlediğiniz programları bizimle paylaşabilir yorumlarda bulunabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Avrupa Yakası

Mesaj gönderen summer »

Avrupa Yakası
Resim
Oyuncular:
Gülse Birsel, Gazanfer Özcan, Hümeyra, Levent Üzümcü, Tolga Çevik, Hasibe Eren, , Sarp Apak, Şenay Gürler, Hale Caneroğlu, Engin Günaydın, Veysel Diker, Yavuz Seçkin, Vural Çelik, Suna Keskin, Rutkay Aziz, Yıldırım Öcek

Yapım:
Plato - Sinan Çetin

Yönetmen:
Jale Atabey Özberk

Senaryo:
Gülse Birsel

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Re: Avrupa Yakası

Mesaj gönderen summer »

Ata Avrupa Yakası'na dönüyor!
Resim
Avrupa Yakası’nın ilk dönemlerinde yer alan ve askere gittiği ifadesi ile zaman zaman anılan Ata Demirer, diziye dönüş kararı aldı

Avrupa Yakası’nın yeni bölümlerinde rol alacak olan Ata Demirer’in Hümeyra’nın ayrılmasından sonra dönüş kararı alması dikkat çekti.

Çekimler sırasında ekip gülme krizine tutulurken Hümeyra, Ata Demirer’i herkesin içinde azarlamıştı. Hümeyra, "Çünkü sette üç duble viski içtikten sonra gülme krizine tutulmuştu. Hepimiz profesyoneliz. Orada dakikalar bile çok önemli. Buna en sert şekilde tepki gösterdim" diyerek kendisini savunmuş, Ata Demirer ise diziden ayrılmıştı.

Dizinin senaristi Gülse Birsel, Ata Demirer’in ayrılmasından sonra ’Volkan, askere gitti’ diyerek ve zaman zaman da onu anarak diziden tamamen kopartmamıştı.

Kaynak:vatanim.com.tr

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Tahsin’le bozuşan İfo kardeşine taşınıyor !
Resim

Gülse Birsel, Hümeyra’nın “Avrupa Yakası”ndan ayrılmasıyla senaryoda şöyle bir değişikliğe gitmiş: “İfo, Tahsin Bey’le hayatının kavgasını yapıp Bursa’ya kız kardeşinin yanına taşınıyor”

O, “Avrupa Yakası” gibi sevilen bir komedi dizisinin yaratıcısı... Aynı zamanda yazdığı dizinin de başrol oyuncusu. Gazeteci olarak başladığı meslek hayatını köşe yazarı ve senarist olarak sürdüren Gülse Birsel, aynı zamanda bir reklam yıldızı. Birsel, bugünlerde “Avrupa Yakası”nın senaryosunu yazmakla meşgul, ama bu kez işi daha zor. Çünkü son günlerde kadrodan ayrılanları ve katılanlarıyla gündem oluşturan dizide taşları yerine oturtmaya çalışıyor.

Birsel’e ‘İfo’nun durumunu sorduk. “Tahsin Bey’le Ayvalık’taki yazlıkta hayatının kavgasını yapıp Bursa’ya kız kardeşine taşınıyor” yanıtını aldık.

En çok Hümeyra’nın gidişi üzdü beni

Hümeyra’nın “Ata gelsin karşılıklı oynayalım, bu profesyonelliktir” dediğini söyleyen Gülse Birsel’e göre Ata ile Hümeyra birlikte oynasa tadından yenmezdi

O, “Avrupa Yakası” gibi sevilen bir komedi dizisinin yaratıcısı... O, aynı zamanda yazdığı dizinin de başrol oyuncusu. O, sadece bir köşe yazarı değil, aynı zamanda reklam yıldızı.

Gülse Birsel şu günlerde “Avrupa Yakası”nın yeni bölümlerini yazmakla meşgul, ama geçen sezona oranla bu kez işi daha zor. Çünkü son günlerde kadrodan ayrılanları ve katılanlarıyla gündem oluşturan “Avrupa Yakası”nda taşları yerine oturtmaya çalışıyor.

Türkiye’de senarist çok ama sizin kadar medyatik olanı yok. “Avrupa Yakası” ile senaristlik ve oyunculuğun dışında ortaklık bağınız da var mı?
Kamera önünde de olmakla ilgili. Yılmaz Erdoğan da aynı zamanda oyuncu olduğu için çok tanınır. “Avrupa Yakası”nın senaristi olarak hikâyeden, reytinglerden, çıkan işin iyi olmasından ben sorumluyum.

Bu konuda da Plato’nun verdiği sonsuz yetkiler var hakikaten. Hiçbir gün tutup da “Bu dekoru niye yaptırıyorsun, başka bir şey yazsana” demediler. Ama herhangi bir ortaklığım, veya yöneticilik pozisyonum yok. Bütçe, oyuncuların ücreti gibi konular benim dışımdadır. Genellikle oyuncuların ayrılacağını uygulayıcı yapımcımız Atila Aslan’dan öğrenirim! O aşamada sadece arabuluculuk yapmaya çalışırım. Hiçbir oyuncunun ayrılması beni mutlu etmiyor, sadece işimi zorlaştırıyor. Ayrılma hikâyesini senaryoya yedireceksiniz, gerekiyorsa yeni karakterler yaratılacak, gidenlerin yokluğu aratılmayacak. Zor iş. Bütün oyuncuların ayrılış kararı benim için kötü haberdir ama sonuçta elimdeki malzemeyle iyi bir yemek yapmak benim görevim.

‘Her gidenin bir sebebi vardı’

“Avrupa Yakası”ndan şimdiye kadar sonra döndü ama Ata Demirer, Evrim Akın, Bülent Polat, Peker Açıkalın, Hümeyra, Gürgen Öz, Rutkay Aziz ve Tolga Çevik ayrıldı... Bu insanlar niye gitti?

Bizim dizinin seti de çalışma şartları da çok keyiflidir aslında. Ama “Avrupa Yakası” 162 bölüm çekti! Uzun süren dizilerde kadro değişiklikleri oluyor. “Bizimkiler”de de olmuştu, “Kurtlar Vadisi”nde çok daha dramatik değişiklikler oldu.

Her oyuncunun ayrılık sebebi birbirinden farklı tabii. Rolünden sıkılan var, ücreti beğenmeyen var, yeni gelecek oyuncudan rahatsız olan var, başka projeye daha çok heyecanlanan var. Ama şu oluyor:

“Avrupa Yakası”na zaten yetenekli oyuncular alınıyor ve senaryoda onlara geniş ve çok seyircili bir performans alanı veriliyor. Popülarite artıyor. Teklifler çoğalıyor. Oyuncuya başroller ve bazen iki kat ücretler teklif ediliyor. Bu, ayrılma kararını destekleyen, bazen yaratan önemli bir etken.
Şu da önemli: Çoğu yapım şirketi, oyuncuların kalması için hukuki yaptırımlar uygular. Sözleşmelere tazminat maddeleri koyarlar. Bizde bu yok. Plato ne maddi ne manevi bir yaptırım uyguluyor. Ayrılmak isteyen el sıkışarak uğurlanıyor. Bu iyi bir özellik bence, ama işte kabak benim başıma patlıyor. Kimi zaman ayrılık haberleri çok geç, senaryo hazırlandıktan sonra bile gelebiliyor! Bir de dizinin beş yıldır çok popüler olması yüzünden bu ayrılıklar günlerce haber oluyor.

Diziden gidişi sizi en çok üzen kim oldu?

Kimsenin gidişi beni mutlu etmiyor ama en çok Hümeyra’ya üzüldüm. Çünkü aslında Plato yapımcıları ve Hümeyra’nın yaptığı ücretle ilgili görüşmelerden sonra ip kopmayabilirmiş. Hümeyra’ya son bir teklif yapılsaymış, belki de kalırmış. Ama iki taraf da karşılıklı çok kararlı restleşince, Hümeyra başka bir diziyi kabul edeceğini söyleyince, Plato köprüleri atmış.

Bu konunun da artık daha fazla yalan yanlış konuşulmamasını istiyorum çünkü Hümeyra’nın bu haberlerden rahatsız olduğunu tahmin ediyorum.
Oyuncularla yapımcıların yeni sezon şartlarını konuştukları toplantılarda bulunmuyorum. Ama belki bunlar olurken İstanbul’da olsaydım, daha yakın bir arabuluculuk yapardım.

Hümeyra’nın ayrılmasından sonra, eksikliği doldurmak için “Hamiyet Hala”nın Antep’ten gelmesi gibi fikirler, oyuncu adayları konuşulurken, “Volkan”ın askerden dönmesi aklımıza geldi, bu da diziye büyük canlılık katacak. Ama benim için ideal formül hem annenin hem “Volkan”ın olması olurdu tabii. Hümeyra ilk günden beri, “Ata gelsin karşılıklı oynayalım, bu profesyonelliktir” diyordu, Ata’nın da böyle bir meselesi kalmamıştı. Bir arada oynayabilirlerdi ve tadından yenmezdi.

‘Dizi, 200. bölümde bitecek!’

Diziyi ne zaman ve kaçıncı bölümle bitirmeyi planlıyorsunuz?
Evet iki senedir “bu son sezon” diyorum ama kanal, seyirci, oyuncular, yapım şirketi bir araya geliyor, dizi bitmiyor. Şu anki kararım diziyi haziranda, 200. bölümde bitirmek.

“İfo”nun durumu ne olacak?
“İfo”, “Tahsin Bey”le Ayvalık’taki yazlıkta hayatının kavgasını yapıp Bursa’ya kız kardeşine taşınıyor. Ama kavganın nasıl geliştiği sürprizli. 24 Eylül’de seyredeceksiniz.

“Avrupa Yakası”nı bitirdikten sonra ne yapmayı planlıyorsunuz?
Bir uzun metraj film var . Tiyatro da yapmak istiyorum. Dizi bittikten sonra en az bir yıl televizyon olmasın diye planlıyorum.

‘Kendime torpil yaptım!’

Senaryo yazmak için en ideal ortam nedir size göre?
Çalışma odası, masa, kendi bilgisayarım ve kahve olacak. Bir de hava kararmadan pek yazamıyorum.

Bir bölümün senaryosu ne kadar sürede çıkar elinizden?
Bazen iki günde yazdığım oluyor sabahlayarak. Ama ideali dört gün.

Diziyi yazarken kendinize, “Bu hafta kendimi iyi hissetmiyorum, rolümü biraz azaltayım” türünden ayrıcalıklı davrandığınız oluyor mu?
İtiraf edeyim geçen sene oldu. 100 dakika dizi yapılıyor, senaryo sabah dokuzda bitmiş, öğlen üçte setim var filan... Baktım olmuyor, ya oynadığım sahneleri yorgunluktan düşüreceğim, ya senaryo aceleye gelecek, birkaç bölümde kendimi az mekâna yazmaya çalıştım. Mesela ofiste Aslı yok, e röportajı varmış!
Aslı’nın o sahnede hayati bir rolü, önemi yoksa, sahneden çıkardığım, kendime kıyak yaptığım oldu. Ama sadece birkaç bölüm!

‘RTÜK yüzünden kitap yazamıyorum!’

“Gayet Ciddiyim” 2003’te, “Hâlâ Ciddiyim” 2004’te, “Yolculuk Nereye Hemşerim” ise 2005’te yayımlandı... Her yıl bir kitap yazan Gülse Birsel’den üç yıldır niye ses soluk çıkmıyor...
RTÜK yüzünden! Yirmi dakikada bir reklam kuşağına girilecek kuralından sonra, dört kuşak reklam alma amacıyla diziler, 90 dakikaya çıkarıldı. Haftada yedi günüm doldu. O günden beri kitap da çıkmıyor.

Keşke yapmasaydım dediğiniz neler var?
Büyük bir utancım, hatam yok. Pişmanlık faydalı bir duygu değil.

İyi ki yapmışım dedikleriniz?
Bir gün dergi editörü olarak otururken ATV’nin tanıtım bölümünden gelen telefona cevap vermiş ve aşağıya inip onlarla görüşmüş olmam. “İlgilenmiyorum” deseydim, “GAG”la başlayan dönem hiç olmazdı.

Mutlaka yapmalıyım dediğiniz şeyler?
Çok. Hem hayatla, seyahatlerle, hem tiyatroyla, sinemayla, televizyonla, kitaplarla ilgili uzun bir liste.

Dizideki karakterlerin kaderi senarist olarak sizin elinizde. Sete gittiğinizde bu gücü elinizde tuttuğunuzu hissediyor musunuz?
Bu, güçten çok, berbat ve çok ağır bir sorumluluk. Herkese iyi bir performans alanı, güzel replikler, iyi espriler yazmaya çalışırım. Ama oyuncu var, az yazdığında küser, çok yazdığında, “Beni yoruyorsun, malzememi tüketiyorsun” diye kızar. Neyse ki bizim dizinin çoğu oyuncusu, az ya da çok, yazılan rolün mümkün olduğu kadar tadını çıkartan, rolü hakkıyla oynayan, yükselten oyuncular.

Gıcık kaptığınız için diziden yok etmek, rolünü azaltmak istedikleriniz oluyor mu?
Hiç olmadı. Öyle kişisel dertlerim olmaz.

10 ismin çağrıştırdıkları

Murat Birsel: Özel hayat
Sinan Çetin: Film adam!
Ata Demirer: Kardeş
Levent Üzümcü: Jön komik, dost
Gazanfer Özcan: Büyük usta, efsane
Engin Günaydın: Datlum
Hümeyra: Çok değerli
Özkan Uğur: Yeni rol arkadaşım
Tolga Çevik: Teknik oyuncu
Evrim Akın: Tatlı kız

Kaynak : Milliyet.com.tr

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Dilber Hala, Gençlerden Rol Çaldı

Mesaj gönderen Veda »

Dilber Hala, Gençlerden Rol Çaldı

Resim

Ne zaman bir ayrılık haberi gelse, 'Avrupa Yakası bitti ya da bitiyor' haberleri yayılır. Ancak ne dizi bitiyor, ne de reytingleri düşüyor. Dizi bu hafta da reytinglerde 'Yaprak Dökümü'nün ardında ikinci sırada yer aldı.

Film ve dizi çekim tekniklerinin yerle bir edildiği 'Yaka'da, oyuncular senaryoya değil, senaryo oyunculara göre yazılıyor çoğu zaman. Zaten Gülse Birsel de böyle söylemişti. Bunun son örneği diziye yeni katılan karakterlerin başarısında da gizli. Bu dönem Engin Günaydın (Burhan Altıntop) ve Ata Demirer'in (Volkan) öne çıkacağı konuşulsa da Osman'ın Adana'dan gelen halası Dilber'in herkesten rol çalacağı hesaplanmamıştı. Şahika'dan sonra Dilber'i de başarıyla oynayan Binnur Kaya'nın Adana şivesiyle konuşması, giyimi ve anaç davranışları seyirciden geçer not aldı. Senarist Gülse Birsel oyuncuya göre senaryo tekniğini yeni denemiyor aslında. Uzun zamandır Burhan Altıntop karakteri üzerinde fazlaca kalem oynatan Birsel, Vural Çevik için de Gülenay ve Kubilay adlı iki ayrı karakter ortaya çıkarmıştı. Birsel'in, Hümeyra'nın diziden ayrılmasının ardından Dilber Hala ile Sütçüoğlu Rezidans'taki kadın boşluğunu doldurması ve yeniden kadroya dahil olan Ata Demirer'den fazlaca istifade etmesi akıllıca. İffet'in yokluğunu hissetirmemesi, Karadenizli izleyicilerin gönlünü Dursun karakteriyle alması, küçük ama önemli bir ayrıntı dizi için. Aynı mekanların sıkça kullanılması izleyicide 'tekrar' düşüncesi uyandırsa da mekan sıkıntısı yaşayan bir sit-com için alınan başarı küçümsenmemeli. Avrupa Yakası bitecek dense de sürpriz karakterlerle yenilenen dizi, bu yıl da zirvenin en büyük adaylarından.

Kullanıcı avatarı
bozomota
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen bozomota »

1 BURHAN, 2 SACİT, 3 ASLI OYUNCU DEDİĞİN BÖYLE OLUR NE DİYİM ... :oley:

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Avrupa Yakası'na geri döndü...

Gurbet Kuşları'nda aradığını bulamayan Rutkay Aziz, Avrupa Yakası'na geri döndü.

Resim

Avrupa Yakası dizisinin bu hafta ekrana gelecek bölümünün tanıtımını izleyenler bir süre önce diziden ayrılan Rutkay Aziz'i yeniden görünce şaşırdı.

Sezon başında Gurbet Kuşları isimli iddialı bir dizi için Avrupa Yakası'ndan ayrılan Rutkay Aziz, aynı anda iki dizide de oynayabilecekken bunu tercih etmemesini 'seyirciye saygısızlık olur' diye açıklamış ve Avrupa Yakası'ndan ayrılmayı tercih etmişti.

Senarist Gülse Birsel ve yapımcı Sinan Çetin ile aralarında hiçbir sorun olmadığını da özellikle belirten Rutkay Aziz, Gurbet Kuşları isimli dizisi reytinge yenilince yeniden yuvasına döndü.

Avrupa Yakası'nın bu hafta ekrana gelecek yeni bölümünde Rutkay Aziz, kaldığı yerden rolüne devam ediyor.

Kaynak:Televizyon Gazetesi

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Avrupa Yakası

Mesaj gönderen summer »

Özcan’ın Zor Çekimi
Resim
Gazanfer Özcan’ın vefatı nedeniyle sarsılan atv’nin”Avrupa Yakası” dizisinin ekibine, iki usta tiyatrocu, Özcan’ın eşi Gönül Ülkü Özcan ve Müşfik Kenter katıldı. Diziye Hasibe Eren’in canlandırdığı Makbule’nin annesi Hamiyet ve babası Tevfik rolleriyle katılan Kenter ile Özcan senaryo gereği, Gaziantep’ten gelip Sütçüoğlu ailesinin evine yerleşecek. Eşinin vefatından sonra dizide oynamaya başlayan Gönül Ülkü Özcan, çekimlerde zaman zaman duygusal anlar yaşadı.

14.3.2009

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Avrupa Yakası'na Sürpriz Konuk!

Mesaj gönderen Veda »

Resim

AVRUPA YAKASI'NA SÜRPRİZ KONUK

Şahika ve Fatoş, modanın en yeni trendini yakalama telaşına düşünce Ece Sükan'ı da işe dahil ettiler....

atv'nin sevilen dizisi Avrupa Yakası'nın dün akşamki bölümünde sürpriz bir konuk vardı.

Televizyon Gazetesi'nin haberine göre; Fatoş ve Şahika, dünyada moda haline gelen herşeyi satın alıp giyme telaşına düştüler. Birbirleriyle yarışırken öyle tuhaf durumlara girdiler ki ekran başındakiler de bir hayli güldü.

Yine kalemini konuşturan Gülse Birsel, aslında modayı takip etmek adına insanların ne hale geldiklerini herkese göstermiş oldu.

Gerçekten de Şahika ve Fatoş'un çılgınlığı moda trendlerini yakalama konusunda insanların içine düştüğü acizliği de ortaya koyuyordu. O kadar ki Şahika, sadece bir elbise almak için aynı gün içinde Milano'ya gidip gelmeyi bile göze alıyordu.

İşte o sürpriz konuk da tam bu sırada ortaya çıktı. Kanal D'deki Aşk Yakar dizisinden atv'deki Avrupa Yakası'na birkaç dakikalığına transfer olan Ece Sükan, dizide kendisini oynadı.

Fatoş, Şahika'nın giydiği elbisenin aynısını bir davette gördüğü Ece Sükan'ın giydiğini ve dolayısıyla trendin gerisinde kaldığını söyleyince Şahika da bir koşu Ece Sükan'ı alıp getirdi.

Diziye renk katan Sükan, bir anlamda modelleri örnek alarak trendleri yakalama çılgınlığına düşenlere de bir ders vermiş oldu.

İki kadının modayı yakalamak adına düştükleri durumu gören Ece Sükan, "Siz nasıl insanlarsınız ya! Sizinle bir daha konuşmak istemiyorum, selamlaşmak bile istemiyorum. Dükkanıma da gelmeyin!" diyerek postayı koyup gitti.

Gülse de modayı yakalayacağım diye içine düştükleri çılgınlıktan habersiz birbirlerine hava atmaya çalışan kimi 'trend' takipçilerinin gülünecek hallerini mizahi bir dille ortaya koymuş oldu.

Bu arada Şahika ve Fatoş arasındaki bu trendi yakalama çılgınlığına Cem'in babası Bülent Bey son verdi. Nasıl mı? Amerika'daki son modanın modayı takip etmemek olduğunu söyleyerek. Yani artık moda 'demode' olmakta!

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Avrupa Yakası

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

Avrupa Yakası sıktı artık.Ben izlemiyorum. =D>

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Avrupa Yakası

Mesaj gönderen summer »

Avrupa Yakası Bitiyor !!!
Resim
Bu haber avrupa yakası sevenlerini çok üzecek. Türk televizyonlarında zaten bir elin parmağını geçmeyecek kalitede yapım varken, bunlardan biri olan avrupa yakası da tv ekranlarına veda ediyor.

6 yıldır devam eden ve Türkiye’nin en çok izlenen dizileri arasına giren Avrupa Yakası’nın senaristi Gülse Birsel köşesinde, Avrupa Yakası’nı sezon sonunda bitireceğini haber verdi. Böylece dizi, yedi bölüm sonra bitiyor.

İşte Gülse Birsel'in bu haftaki köşe yazısı.