Endüstriyel Futbolun Son Getirisi: Çok Parası Olan İzler.

Anadolu takımları, Şampiyonlar Ligi,UEFA Kupası hakkında da bilgiler bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
beşiktaşlı52
Aktif Üye
Aktif Üye

Endüstriyel Futbolun Son Getirisi: Çok Parası Olan İzler.

Mesaj gönderen beşiktaşlı52 »

Derbi’leri bilete yüksek para verenler izleyecek

Biletix’i satın alan ABD’li TicketMaster yenilikleri 2007’de devreye sokuyor. Artık derby maçların ve çok talep edilen konserlerin biletleri açık artırma usulüyle satılacak. Böylece karaborsanın da önüne geçilecek. Maçlara kombine bileti olan ancak o hafta maça gidemeyecek olanlar da hakkını Biletix üzerinden satabilecek

31.12.2006

ABD’nin en büyük biletleme firması TicketMaster, Türk Biletix’i 1 Kasım’da satın aldı ve entegrasyon döneminin başladığını açıkladı. Biletix’in kurucusu ve halen CEO’su olarak görev yapan Ali Abhary yeni dönemdeki en büyük planlarından birinin açık artırmayla maç bileti satmak olduğunu söyledi. Abhary, “Mesela FB -GS maçı için talep yüksek ama kulüpler biletleri çok yüksek bir fiyattan satışa sunmak istemiyorlar. Oysa ki bu kulüplerin öğrencilerden şirket sahiplerine kadar birçok kesimden fanatikleri var. Maç biletlerinde arz belli ancak talep çok daha yüksek. 100 YTL’lik bilete 500 YTL vermeye hazır olanlar var. Bu noktada karaborsacılar devreye giriyor. 100 YTL’lik bileti 300 YTL’ye satıyor. Bu sistemi getirdiğiniz zaman karaborsacı da olmaz. Maliye de daha çok kazanır” diye konuştu.

FİYATI MÜŞTERİ BELİRLER
Futbol kulüplerinin resmi bilet acentası Biletix’in onayladığı bir açık artırmayla bilet satmaktan söz ettiğine dikkat çeken Abhary, önce küçük ardından büyük etkinliklerle sistemi Türk halkına benimseteceklerini vurguladı. Abhary, “Herkes bu etkinliğe gitmek isteyecek. Ben senden daha çok isteyeceğim ve senden da çok para vermeye hazırım. Sen daha az para vermek isteyeceksin. Buna göre kendi fiyatın belirlenecek ve en yüksek veren kazanacak. Türkiyede’ki en büyük organizatörlerden biri bize destek verdi bile” dedi.

KOMBİNE KARTA HEDİYE
Türkiye’de futbol kulüplerinin kombine kartların kullanımının yüzde 65 civarında olduğuna da değinen Ali Abhary, kullanılmayan yüzde 35 için iki farklı hizmet sunacaklarını söyledi. Ali Abhary, “Hizmetlerimizden ilki ABD’de ve Avrupa’da da yaygın olarak kullanılan ’Ticket Forward (İleti Bilet)’. Şöyle ki; ben bir maça gitmeyeceğim ama arkadaşım ’Nil’ gitmek istiyor. Ben kombineyi o maç için kapatıyorum ve Nil’e tek maçlık bir bilet gönderiyorum. Bu şekilde o koltuk boş kalmayacak ve Nil içinde iyi, çünkü bedava maça gitmiş olacak” diye konuştu.

Bu hizmetin TicketMaster Biletix entegrasyonundan sonra hayata geçirecekleri ilk hizmetlerden biri olacağını belirten Abhary, hizmet bedelinin 2-3 YTL gibi sembolik bir rakam olacağını söyledi.

İkinci olarak ise TicketMaster’in dünyada kullandığı kombine açık arttırma sistemini Türkiye’de uygulamak istediklerini belirten Abhary, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kombine sahibi diyor ki; örneğin FB-Diyarbakır maçı. ‘Ben kombine sahibi olarak, çeşitli sebeplerden bu maça gidemeyeceğim. Sadece bir maç için kombinemi Biletix’te açık arttıtmaya koyacağım.’ Biri 80, biri 90, biri 100 vereceğini söylüyor. Biz de kartı o maç için bloke ediyoruz ve 100 YTL ödemeyi kabul edene bir bilet gönderiyoruz. Bu kombinenin değerini artıracak” dedi.

Kulüplerin her zaman gelire ihtiyacı olduğunu söyleyen Abhary, 2007-2008 sezonunda planlarını hayata geçirebileceklerini söyledi.

Açık artırmalı satış umarım sanatçıları birbirine düşürmez
* Aynı satış yöntemini sanat etkinlikleri için de yapacaklarını anlatan Ali Abhary, tek korkusunun bu durumun Türk sanatçılar arasındaki rekabet yüzünden yanlış yorumlanması olduğunu söyledi. Abhary, “En büyük korkum, Tarkan ’A’ fiyattan satıldı Sezen Aksu ’B’ fiyattan satıldı denmesi. O zaman ‘Sezen Aksu, Tarkan’dan daha değerli’ denirse bu saçma birşey olur” yorumunu yaptı.

BELEŞÇİ ÇOK
Ali Abhary Türkiye’de her üç kişiden birinin konserlere davetiye ile ’bedava’ girdiğini ‘bedava bilet’ olgusunun pazarın büyüme potansiyelini etkilediğini söyledi. Abhary, “Geçtiğimiz yıl yapılan konserlerde bedavacı oranı yüzde 28. Spor müsabakalarına ise her 5 kişiden biri bedava katılıyor” diye konuştu.

İnşaatçılar konut yerine konser salonu yapın daha çok kazanın
Ali Abhary, Türkiye’de kültür faaliyetlerinde ve kültür etkinliği yapacak alanda yetersizlik olduğuna işaret etti. İnşaat firmalarına seslenen Abhary, “Başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’de kapalı alan yatırımlarına ihtiyaç var. Gayrimenkulcülere sesleniyorum. Organizatörler yeterli alanı bulabilseler, Türkiye büyük organizasyonlara daha çok ev sahipliği yapabilir. Ev sahipleri de para kazanır. TicketMaster’in bulunduğu her ülkede aynı olay yaşandı. Eğlence ve kültür faaliyetleri TicketMaster’la büyük artış gösterdi. TicketMaster sayesinde Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerle beraber Türkiye’yi de U2 gibi ünlü gruplar rotalarına ekleyecekler. Bundan şüphe duyulmasın. TicketMaster pazarda bulunduğu tüm ülkelerde aynı senaryo yaşandı” diye konuştu.

Haber: Nevzat DEVRANOĞLU