html dersler 1

Bu bölümümüzde HTML uzantılı web sayfaları hakkında aradığınıza ulaşabileceksiniz..Java Kodlar, programlar ve daha niceleri..
Kullanıcı avatarı
serenity
Acemi Üye
Acemi Üye

html dersler 1

Mesaj gönderen serenity »

1)Html Html'ye Giriş

Html web sayfası tasarım dilidir.İngilizce açılmış şekli: Hyper Text Markup Language (yani Hiper Metin Kodlama Dili). Bir kaç günlük çalışmayla iyi bir web tasarımcısı olabileceksiniz.

Html kodlarıyla web sayfaları yapabilmek için özel bir tasarım programına gerek yok.başlat-tüm programlar-donatılar-wordpad yada not defterini açın.Ve başlayalım.

Öncelikle bir web sayfası kodu ile başlar ve kodu ile biter

Kod: Tümünü seç

<html>
Merhaba
</html>
Şimdi bunu kaydetmemiz gerekio.Dosya-farklı kaydet seçeneğinden herhangi bir ad yazın ve sonu .html olarak bitsin.Örneğin ilk denemem.html.Ayrıca alttaki seçenekte bulunan Metin Belgeleri(*.txt) seçeneğini Tüm Dosyalar olarak değiştirin.

Tabiki bu çok basit bir uygulamaydı şimdi geçelim geliştirilmiş sayfa uygulamamıza.İşte gerçek iskeletimiz şu:

<html>
<head>
<title>Html Öğreniom</title>
</head>
<body>
Merhaba
</body>
</html>

Şimdi kaydedin.Ve yaptığınız sayfanızı açın.Dikkatinizi çeken bişe oldu sanırım.Sayfamızın en üst kısmında Html Öğreniom yazıo.... kodu sayfamızın en üstünde bulunan simge kutucuğuna sayfayı tanıtmak için yazılır.Ayrıca arama motorlarından sayfanıza da bu şekilde ulaşılır!Şimdi bu iskeletdeki diğer kodların ne işe yaradığını görelim:

... HTML kodlarının tamamı bu iki kodun arasına yazılır.
... Web sayfasının en üstünde ve Windows çubuğundaki simge kutucuğunda, kullanıcıya sayfayı tanıtmak için kullanılan başlık yazısı bu iki komut arasına yazılır.
... komutundan başka bu kısma genelde JavaScript (veya VBScript) kodlarıyla oluşturulan fonksiyonlar yazılır. (Bunları ileriki derslerde göreceğiz.
... Web sayfasında görmek istediğimiz yapı buraya (gövdeye) yazılır. Örneğin görünmesi istenen metin, resim vb. araçlar için gerekli HTML kodları buraya girilir.

Bu iskeleti öğrenmek mecburiyetindeyiz.Çünkü web sayfalarını yaparken bu iskelet bizim yegane yardımcımız olacak.

Artık yazı yazmaya,paragraf ve satır oluşturmaya geçelim.
... Kodu bizim paragraf yapmamızı sağlar.Örnek:

<html>
<head>
  <title>İlk denemem</title>
</head>
<body>
<p>Merhaba.Bu benim ilk web sayfası denemem!!</p>  
</body>
</html>

Artık nasıl kaydedileceğini söylememe gerek yok sanırım.Bu arada tekrar tekrar not defterini açıp kodları yazmamıza gerek yok.Tüm bu değişiklikleri ilk önce yaptığımız sayfa üzerinden de yapabiliriz.yaptığımız sayfaya sağ tıklayalım,birlikte aç'a basalım,notepad yada not defterini tıklayalım.İşte kodlar önümüzde sadece öğrendiklerimizi eklicez.Sonra kaydet seçeneğine tıklıcaz.Sayfamızı tekrar açtığımızda değişikler kendini belli edecektir.

Şimdi de satır başı yapalım.Bunun içinde komutunu kullanıcaz.Sanırım ilginizi çeken bişe oldu.Sadece dedim.Bazı komutlarda "" kullanılmaz. komutunda da aynı şekilde. Şimdi nasıl kullanacağımızı görelim:

<html>
<head>
  <title>İlk denemem</title>
</head>
<body>
<p>Merhaba bu benim ilk web denemem!</p>
<br>Evet bu sefer dee satır başı yaptım...
Ya da böle de kullanabiliriz..</br>
</body> 
</html>
Şimdilik bu kadar yeter.Devam edilecektir...

Kullanıcı avatarı
kobra_47
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen kobra_47 »

eline sağlık bayan serenity devamını bekliyorum haa :) ;-)

Kullanıcı avatarı
tarim58
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen tarim58 »

teşekkürler eline sağlık