"Uydu Garnizon Devlet" ne demektir?

Ülkemizini içinde bulunduğu durumları tartışabilirsiniz ancak SİYASET YAPMAK YASAK!!!
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici
Mesajlar: 6135
Kayıt: 21 Kas 2005 [ 23:54 ]

"Uydu Garnizon Devlet" ne demektir?

Mesaj gönderen VSaBaH »

"Uydu Garnizon Devlet" ne demektir?

Son zamanlarda genelde Prof. Dr. Ersan Şen hocamızın çokça kullandığı bir ifadenin internette çok aratıldığını ancak gerekli açıklamaların bulunamadığını farkettim. Bu merak içinde olan arkadaşlar bu yazı sizin için  👍

Resim

 !
"Uydu Garnizon Devlet" ne demektir?>
Öncelikle tanımları ayrı ayrı ele alalım;
Uydu Devlet: Kağıt üzerinde bağımsız olmakla birlikte kendinden askerî, siyasi ya da ekonomik açıdan daha güçlü bir ülkenin güdümünde olan ülkedir.

Garnizon Devlet: Garnizon kelime manasıya sorumluluk alanına göre ve genellikle sınırları kent ya da belediye sınırlarıyla saptanan bölgeler anlamına gelir ve askeri bir terimdir. "Garnizon Devlet" ise bir ülke içerisinde çeşitli sebeplerden kurulan sınırları kent ya da belediyelerden ibaret bölgesel yönetim demektedir.

Uydu Garnizon Devlet ise yukarıdaki iki tanımı aynı anda karşılayan devlet anlamına gelir. Aslında bu kavramları karşılayan oluşumlara devlet bile denemez. Terim zaman zaman esasen başka anlamlara gelen kukla devlet, yeni sömürge, protektora ya da manda ile karıştırılarak da kullanılagelmiştir. Yani özünde uydu garnizon devlet; kağıt üzerinde bağımsız olmakla birlikte, askeri, siyasi ya da ekonomik açıdan kendinden daha güçlü bir ülkenin güdümünde olan ve kontrol sahası sınırları içinde bulunduğu ülkenin tüm sınırlarını kapsamaktan ziyade genellikle bir veya birden çok şehrin birleşmesinden meydana gelen devlet anlamına gelir.

Yukarıdaki görselde özellikle Suriye'de bu tür oluşumların çokça gözlendiğini ve hatta ülkemiz için tehdit oluşturduklarını görebilirsiniz.


 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...


Resim