Bir Çavuşun Subayına Mektubu..... kesınlıkle OKYUNUZ

Ülkemizini içinde bulunduğu durumları tartışabilirsiniz ancak SİYASET YAPMAK YASAK!!!
Kullanıcı avatarı
ada_güzeli
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Bir Çavuşun Subayına Mektubu..... kesınlıkle OKYUNUZ

Mesaj gönderen ada_güzeli »

1913 senesinde yazılan ve bulgarların Müslüman Türklere yaptıkları zulümleri anlatan "Türkiye Uyan" adlı kitabın 228. sahifesinde, bir çavuşun subayına mektubu şöyledir;

Zabit efendi! kuvvetli düşman müfrezelerinin Gümülcine'ye indiğini, askerimizden bir kısmının çekildiğini ve bazısınında esir edildiğini işittim...
geçen gün dört er ile bana teslim ettiğiniz Kuruorman sırtındaki mühimmat deposunu halen muhafaza ediyorum. Tabii Gümülcine!yi işgal eden düşman burayada gelecek. doğrusu devletimin ve milletimin nice fedakarlıklarla buraya yığdığı bu cephaneyi sapasağlam düşmana teslim edecek değilim. buna ne askerlik vazifem ne de vatan sevgim müsaade eder.elbette buarayı havaya uçuracağım. fakat o binlerce liranın heba olup gitmesine üzülüyorum. haydi havaya uçurdum, sonra ne olacağım?
düşmana esir değil mi? biz buraya esir olmak için mi geldik?
milletin paralarını, devletin namusunu esaretle ödemek için mi asker olduk?
hayır, hayır!! ben bu zilleti kabul edemem...!

dün bizim idaremiz altında rahat yaşayan bu vahşi çobanların eline esir düşmek.. aman Ya Rabbi bu ne acayip zillet...!
ben bu esirlik zilletine düşmektense bin defa ölmeyi tercih ederim.. o halde ne yapmalıyım.. ?? ben bu cephane deposunun içine saklanacağım. burayı teslim almaya gelen bulgarlar iyice toplanıncaya kadar saklanacağım. bende içinde dahil olmak üzere cephaneyi havaya uçuracağım...!!

memleketimde bulunan ana ve babama, hanımıma ve çocuklarıma selamımı yazınız. onlar seferberlik ilan edildiği zaman beni Subaşı'nda değirmen kenarında uğurladılar... bana;
"ya gazi ol, ya şehit ol..!!" demişlerdi.. Cenab-ı Hak bana şehit olmayı nasip ediyor.. artık şehit olduğumu bildirin...!!!

Piyade 4.bölüğünden
Çavuş Ali

Kullanıcı avatarı
ada_güzeli
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

yorum olmadıgına gore fazlaılgılenen yok galıba....Duyarlı deılızturk gencı olarak.....

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

ya bu ne ya böyle bişey dünya tarihi yazmaz çok üzüldüm keşke onlara layık olabilsek...keşke...saol paylaşım için ama renklendir şunları..ok..

Kullanıcı avatarı
ada_güzeli
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

M.TUĞRUL yazdı:ya bu ne ya böyle bişey dünya tarihi yazmaz çok üzüldüm keşke onlara layık olabilsek...keşke...saol paylaşım için ama renklendir şunları..ok..

bn daha acemi olduğum içn kusura bakmnz :(