öcalanın avukatı anayasa hazırlığında

Ülkemizini içinde bulunduğu durumları tartışabilirsiniz ancak SİYASET YAPMAK YASAK!!!
Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

öcalanın avukatı anayasa hazırlığında

Mesaj gönderen AsilKan »

Meclis ihtisas komisyonlarının oluşturulmasıyla gözler, Milli Savunma Komisyonu’na çevrildi.

Öcalan’ın avukatı DTP milletvekili Bengi Yıldız da komisyon üyeliğine seçildi. Yıldız, komisyonda görüşülecek olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili yasalarda söz sahibi olacak. Bu nedenle, bir DTP’linin bulunduğu komisyona askerlerin uzman gönderip göndermeyeceği ve komisyon üyelerine TSK’da brifing verilip verilmeyeceği şimdiden merak konusu oldu.

İLK TOPLANTIDA YOKTU

DTP’li üye Bengi Yıldız, komisyon başkanının belirlendiği ilk toplantıya, seçim bölgesinde olduğu için katılmadı. Yıldız, komisyon üyeliğine seçilmesi ile ilgili olarak “Herkes ne kadar vatanseverse, biz de o kadar vatanseveriz. Ben aynı zamanda AB Uyum Komisyonu’nda da görev alacağım. Askerlerle ilgili bir yasaya katkı sağlayacak olmamız demokratik bir şey. Ben sadece DTP’nin değil, Türkiye’nin milletvekiliyim” dedi.

Komisyonun renkli bir diğer ismi de AKP İzmir Milletvekili Erdal Kalkan. Kalkan, iki dönem CHP, bir dönem de SHP’den Meclis’e girmişti. 27 Nisan’daki ‘e-bildiri’den sonra Kalkan, “CHP’nin tavrına üzüldüm. Demokratik tavrı AKP gösterdi. Olanlardan sonra Tayyip Bey beni davet etmese bile AKP’ye oy verecektim” demişti.

ARMATÖR BAŞKAN

AKP, geçen dönem ordudan ihraç edilen Ramazan Toprak’ı komisyon başkanlığına getirmişti. Toprak iki ay sonra, “Ordumu tartıştırmam” diyerek istifa etmiş, yerine Cengiz Kaptanoğlu seçilmişti. AKP, bu kez temkinli davrandı ve askerle sorunu olmayan, armatör İstanbul Milletvekili Hasan Kemal Yardımcı’ya komisyon başkanlığı görevini verdi.

Şimdi, TSK’nın komisyona uzman gönderip göndermeyeceği, komisyon üyelerinin askeri toplantılarda yer alıp almayacağı merak ediliyor. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, 2003 yılında komisyon üyelerini genelkurmay karargahında kabul etmişti. Üyelere hazırlanan bir yasa taslağı ile ilgili brifing verilmişti.

İşaret İmralı çıkışlı mı?

İmralI’da yatan PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla geçen 22 Ağustos günü yaptığı görüşmede, ilk yerel seçimde AKP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmak istediğini belirterek, “Diyarbakır, Erdoğan’a yanıt verecek” dediği ortaya çıktı. Öcalan’ın bu tavrından sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DTP’li Osman Baydemir’in, Başbakan Erdoğan’a “Hodri meydan” demesi iki açıklama arasında paralellik kurulmasına neden oldu.

Öcalan’ın Baydemir’le benzer sözleri, PKK çizgisindeki Fırat Haber Ajansı başta olmak üzere çeşitli Kürt internet sitelerinde “Görüşme notları” başlığıyla yayımlandı. Buna göre Öcalan, avukatlarına şunları söyledi: “AKP’nin her yolu mübah görüp Diyarbakır Belediyesi’ni almaya dönük girişimde bulunması, Diyarbakır halkını açlıkla terbiye edip, parayla, rüşvetle, rant vb. bu tür gayri ahlaki yöntemler uygulaması durumunda Diyarbakır halkı buna gerekli cevabı verecektir. AKP bu yöntemlerde direnirse Diyarbakır’da tehlikeli bir sürece girilir.”

MHP’Lİ ÜYE ESKİ GENERAL

KOMİSYONDAKİ MHP’li üyeler de dikkat çekerken, emekli tümgeneral Erdal Sipahi, komisyonda yer alan 3 MHP’liden biri oldu. 1 Mart tezkeresi Meclis’ten geçseydi Kuzey Irak’a gidecek Türk birliklerini komuta edecek isim olarak bilinen Sipahi, “36 senemi TSK’ya verdim. Komisyona katkılarımız büyük olacak. MHP olarak seçkin bir grubumuz var. DTP’li üye ilk toplantıya gelmedi. Tanışmadık. Hal ve hareketleri ne olacak bilmiyoruz. Tutum ve davranışlara bakacağız” dedi. Komisyondaki diğer MHP’liler de eski Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş oldu.

kaynak akşam gazetesi...

bu arkadaşın askerlerle ilgili önerilerini merak ve endişeyle beklemekteyim