Yağmaya devam...

Ülkemizini içinde bulunduğu durumları tartışabilirsiniz ancak SİYASET YAPMAK YASAK!!!
Kullanıcı avatarı
Uyus
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Yağmaya devam...

Mesaj gönderen Uyus »

Yağmaya devam...

2008-2010 yıllarında özelleştirme adı altında devletin elindeki değerleri yağmalamayı sürdürecek olan iktidarın hedefinde, ilk olarak elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin satışı var. Önümüzdeki dönemde ayrıca, şeker fabrikalarıyla, Bandırma, Samsun ve İskenderun Limanları da özelleştirilecek.

Satış rüzgârı esecek!

2008-2010 yıllarında özelleştirmelere ağırlık verilirken halka arzlarla başlayacak. Ardından ise elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin satış süreci için düğmeye basılacak.Ülkenin en kârlı ve en stratejik kurumlarını faiz ödemek adına yabancı yatırımcılara satılırken yeni dönemde de satış rüzgarına hızla devam edecek. Özelleştirme uygulamalarının 2008-2010 döneminde tüm hızıyla sürmesi öngörülürken, halka arz yöntemine öncelik verilecek. Halka arz yöntemine öncelik verilmesi ile sermayenin tabana yayılması ve sermaye piyasalarının derinlik kazanmasını sağlamak amaçlanıyor. Önümüzdeki 2 yılda önce elektrik dağıtım şirketleri özelleştirilecek, ardından elektrik üretim şirketlerinin özelleştirilmesi süreci başlayacak. Bu kapsamda, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş, Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş ile İstanbul Anadolu Yakası AYEDAŞ özelleştirilecek. Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi tamamlandıktan sonra, elektrik üretim şirketlerinin özelleştirilmesi süreci başlayacak.

Sıradakiler...

Önümüzdeki dönemde, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) yapım, onarım ve işletimini üstlendiği hizmet üretim birimleri olan otoyollar, köprüler ve üzerinde yer alan tesislerden, Edirne-İstanbul-Ankara, Pozantı-Tarsus-Mersin, Tarsus-Adana-Gaziantep, Toprakkale-İskenderun, Gaziantep-Şanlıurfa, İzmir-Çeşme, İzmir Otoyolları, İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu’nun bağlantı yolları ile Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’nin bağlantı yollarının bakım, işletme ve ücret toplama merkezleri, işletme hakkı verilmesi yöntemi ile özelleştirilecek. Özelleştirme işlemlerinin de 2008’ı sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Önümüzdeki dönemde ayrıca, şeker fabrikalarıyla, Bandırma, Samsun ve İskenderun Limanları da özelleştirilecek. Tekel Sigara Fabrikaları’nın özelleştirme süreci de en kısa zamanda tamamlanacak.

Gelir beklentisi

Öte yandan, 5.2 milyar YTL olması öngörülen 2007 özelleştirme gelirinin Hariri Telekom’un satış bedelinin peşin ödenmesi nedeniyle 11.6 milyar YTL’ye çıkması beklenirken, 2008 özelleştirme gelir hedefi ise 11 milyar 800 milyon YTL olarak belirlendi.

Özallar elektrik enerjisine yoğunlaşıyor

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kardeşi Korkut Özal, son yılların moda yatırımı olan rüzgârdan enerji üretimine hazırlanıyor. ’Yel Enerji Elektrik Üretim’adlı bir şirket kuran Özal, yeğeni Bahattin Özal’ı da şirkete ortak yaptı. Elektrik enerjisi üretim tesisleri kuracağı, işleteceği ve üretilen enerjiyi satacağı belirtilen Yel Enerji’nin sermayesi 100 bin YTL olarak belirlendi. Hidroelektrik üzerine yatırımları olan Korkut Özal, şimdi de rüzgâra yönelmiş oldu. Şirketin diğer ortakları, Burak Altay ile Özallara ait ’Hidro Kontrol Elektrik Üretim’ve ’Hidro Enerji Elektrik Üretim’şirketleri olarak açıklandı. Korkut Özal, ayrıca Flamingo Akaryakıt ve Flamingo Biodizel şirketlerinin de başkanlığını yapıyor.