yargı bağımsızlığını mı yitiriyor?

Ülkemizini içinde bulunduğu durumları tartışabilirsiniz ancak SİYASET YAPMAK YASAK!!!
Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

yargı bağımsızlığını mı yitiriyor?

Mesaj gönderen AsilKan »

aşağı yukarı 1 aydır bu laf muhalefet tarafından dile getiriliyordu ama abartıyorlar nolcak diyordum ben.deniz baykal ın işi gücü bu işte diyordum ama sanırım yanılmışım neden mi? anlatayım

bilindiği üzere şu an savcı seçmelerini hakimlerden kurulu bir heyet yönetiyor. alınan puanın % 70 i ve mülakat puanının % 30 u. bu sistem yine aynı. ancak bu sefer mülakata bağımsız savcılar değil, adalet bakanlığının yani siyasi iktidarın emrindeki bürokratlaar girecekmiş. aslında bürokratların girmesi biraz sinir bozucu olmuştu ama yıne de yahu onlarda devleetin görevlisiydi zaten deyip kendimi avutuyodum. çünkü o bürokratlar eskiden de yani akp gelmeden de devlete çalışıyordu. her ne kadaar değişiklikler yapılmış olsa da kabul edilebilirdi. ancak işin aslı sonra çıktı. tayyip erdoğan buna da çözüm bulmuş çözüm ne mi? diyorlar ki büroklatlar hükümetle gelsin hükümetle gitsin. yani ben kendi istediğim adamları istediğim yerden toplayıp gelecem. sonra da bu adamlar savcı hakim seçecek ve ssen yargı bağımsız diyebileceksin....

ayıptır yahu. utanın utanın.. bu kadar da utanmazlık olamaz. yakında kendinizi padişah ilan ediniz tayyip erdoğan hazretleri....yakışır yani...zaten gidişat orası....

Kullanıcı avatarı
reha37
Asi Üye
Asi Üye

Re: yargı bağımsızlığını mı yitiriyor?

Mesaj gönderen reha37 »

AsilKan yazdı:yargı bağımsızlığını mı yitiriyor?

Yargı bağımsızlığı mı vardı ki? :yuh:

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

ne bi anket sorusu nede başka birşey war banada cwp hakkı doğdu öyleyse....

atatürk cumhuruiyeti kurduktan sonraki ilk işi ankara üniversite hukuk fakültesi açmaktı...köklü bi kültürü olan yargımızın temeli hukukumuzdan dolayısıyla atatürkün çizmiş olduğu yoldan geçmektedir...100 seneye yaklaşan bu kurum en kötü dönemlerini şu anki zaman içerisinde yaşamaktadır yargı bundan önceki 50 yıl bukadar şanslı değildi bundan sonraki 50 yılda bukadar şanslı olmayacaktır..
yapılması gereken yargının bağımlı olup olmamasını tartışmak değil bence basın ve yayını bu tür ithamlardan alı koymaktır en doğru netice budur...

Kullanıcı avatarı
reha37
Asi Üye
Asi Üye

Mesaj gönderen reha37 »

Tarihi lisede öğrenen, gündemi Posta gazetesinden takip eden herkes böyle düşünüyor...

Ben de şöyle düşünüyorum; Türkiye'de yargı bağımsızlığı diye birşey asla olmadı... En kötü olduğu zaman da bu zaman değil...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

reha37 yazdı:Tarihi lisede öğrenen, gündemi Posta gazetesinden takip eden herkes böyle düşünüyor...

Ne demek bu şimdi. Reha bence Tuğrul'un söyledikleri gayet mantıklı üstelik tarihi sadece lisede öğrenen ve gündemi Posta Gazetesi'nden takip eden biri de yok aramızda... Madem görüşlerine katılmıyorsun o zaman neden katılmadığını veya senin lise dışında öğrendiğin tarihi bizimle paylaşırsan daha bi güzel olur bence...

Elinde gayet güçlü kanıtlar olmalı ki yargının hiçbir zaman bağımsız olmadığını bu denli rahat savunuyorsun.

Mustafa, Reha ve Tuğrul tartışmalarınızda lütfen seviyeyi elden bırakmayınız. Eğer ki karşınızdaki seviyesini koruyamıyorsa onu güzelce uyarınız, ha o da mı olmadı? O zaman sorunları kendi aranızda halletmek yerine bana bildirebilirsiniz.

Mesela burada Reha olmaması gerekeni yapmış. O zaman Tuğrul'a düşen onu güzelce uyarmaktır. Durumun bana intikal etmeden çözüleceğini umuyorum.

Arkadaşlar birbirinizi fazla tanıdığınıza inanmıyorum, o halde fazla tanımadığınız kişi hakkında bu tür yorumlar yapmayın lütfen.
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
dahi_yane
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen dahi_yane »

bu ülkede yargı; orduya, siyasi gündeme,günün getirisine göre popüler ideolojilere hep bağımlı olmuştur...

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen prensess »

Çok büyük tartışmalar sayfalar sürdüğü halde ki yani tartışmaya dönmüş artık hakaret boyutuna gelmişken böyle bir uyarı yapılmıyor düzgün ve anlaşılır bir şekilde fikirler savunuluyor bu tartışma oluyor çok ilginç.Bende lise öğrencisiyim ve evet herkes bu kadarını biliyor yani yargı bağımsızlığını daha ağzına alıp yorum yapamayacak insan var..neden?Çünkü Liselerde yok siyasettir diye konular yüzeysel anlatılıyor..Yüzeyselide geçtim anlatılmıyor ki!!!Milli güvenlik diye bir ara ders aldık ondada Üsteğmen hocamz bu konulara bir giriş yaptı ki susası geldi demekki birden Devletimizin mükemmelliğine girdi...O da ' haklı Yemek yediğin kaba.....''herneyse Susmak gerek diyip ordan bizi Fransızının 1830 ihtilaline atıyor oldu mu bu şimdi?EEE noldu Lise öğrencisi gencin yargı bağımsızlığından haberi yok..İşte bu yüzden 'Tarihi lisede öğrenen' genç yüzeysel konuşuyor yani tahmin ediyorum ki Reha37 bnu anlatmk istemiştir ya da ben bunu anladım...Ortada hiçbir seviye düşüklüğü yok ya da tartışma hıı olurda Düşüncelerinizi savunmaya tartışma derseniz burda çok güzel bir tartışma var...Üzerime alınmıyorum çünkü ben sadece TARİHİ lisede öğrendim TARİHİMİ değiL(bu cümle herkes için anlaşılır olmayabilir...)Açıklamalarından dolayı teşekkürler AsilKan

Kullanıcı avatarı
Uyus
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen Uyus »

Ben Bu Konuya yorum Olarak BEKİR COŞKUN `un Çok Beğendiğim Bir Yazısını İlave Ediyorum.

O gece siz uykudaydınız.

Çankaya’ya Abdullah Gül’ün çıkıp oturmasından çok daha önemli bir şey oldu.

O gece sabaha karşı, en çok güvendiğimiz bir temel kurum daha kayıp gitti:

Yargı...

*

Bundan böyle hákim ve savcıları AKP iktidarı seçecek.

Geçen dönem "hukuk devleti ilkesine aykırı olduğu ve yargıyı siyasallaştırdığı için" Çankaya’dan dönen yasa, sabaha karşı yeniden kabul edildi.

Oturup "mülakatla" kimin hákim-savcı olabileceğine, AKP’nin atadığı 5 bürokrat ile Adalet Akademisi’nin 2 üyesi karar verecek. Bu yöntemle ilk aşamada 4500 hákim ve savcı, önümüzdeki günlerde atanacak.

Bu şu anlama geliyor:

Artık yasama-yürütme-yargı’dan oluşan "kuvvetler ayrılığı" ilkesi yoktur, tek kuvvet vardır:

Siyasi iktidar...

Bundan böyle kimse "hukuk devletinden" de söz edemez...

"Yargı bağımsızlığından" da...

*

Asıl işin acı yanı ise:

Bu ülkenin hukuk adamlarından tepki yoktu.

Yüksek mahkemeler...

Yargıçlar...

Savcılar...

Barolar...

Yargıtay...

Danıştay...

Hukuk fakülteleri...

Asıl yetkisi elinden alınan Hákim ve Savcılar Yüksek Kurulu ise yurtdışında gezideydi...

Hukuk adamları, bir-iki cılız demeç-açıklama dışında hukuku ve bağımsız yargıyı savunmadılar.

Bize mi düşer hukuku savunmak?..

*

İşte böyle oldu geçen gece.

Bir anda hukuk AKP’lileşti.

Bu ülkenin hukuk adamları, aydınları, cumhuriyetin bekçileri, çağdaş Türkiye’nin sahipleri...

Ben...

Ve siz uykudayken...

BEKİR COŞKUN

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

prensess yazdı:Çok büyük tartışmalar sayfalar sürdüğü halde ki yani tartışmaya dönmüş artık hakaret boyutuna gelmişken böyle bir uyarı yapılmıyor düzgün ve anlaşılır bir şekilde fikirler savunuluyor bu tartışma oluyor çok ilginç.Bende lise öğrencisiyim ve evet herkes bu kadarını biliyor yani yargı bağımsızlığını daha ağzına alıp yorum yapamayacak insan var..neden?Çünkü Liselerde yok siyasettir diye konular yüzeysel anlatılıyor..Yüzeyselide geçtim anlatılmıyor ki!!!Milli güvenlik diye bir ara ders aldık ondada Üsteğmen hocamz bu konulara bir giriş yaptı ki susası geldi demekki birden Devletimizin mükemmelliğine girdi...O da ' haklı Yemek yediğin kaba.....''herneyse Susmak gerek diyip ordan bizi Fransızının 1830 ihtilaline atıyor oldu mu bu şimdi?EEE noldu Lise öğrencisi gencin yargı bağımsızlığından haberi yok..İşte bu yüzden 'Tarihi lisede öğrenen' genç yüzeysel konuşuyor yani tahmin ediyorum ki Reha37 bnu anlatmk istemiştir ya da ben bunu anladım...Ortada hiçbir seviye düşüklüğü yok ya da tartışma hıı olurda Düşüncelerinizi savunmaya tartışma derseniz burda çok güzel bir tartışma var...Üzerime alınmıyorum çünkü ben sadece TARİHİ lisede öğrendim TARİHİMİ değiL(bu cümle herkes için anlaşılır olmayabilir...)Açıklamalarından dolayı teşekkürler AsilKan

Ben sayfalarca süren ve müdahale edilmeyen büyük bir tartışma hatırlamıyorum. Müdahale gecikmiş olabilir ancak sonunda gerekli uyarılar yapılmış ve gerekli müdahalelerde bulunulmuştur. Ama sen sayfalarca süren bir tartışmaya şait olduğun konusunda ısrar ediyorsan o zaman hatayı benim uyarı yapamamam kadar, senin böyle bir tartışmanın varlığından haberdar olmana rağmen bizi uyarmamanda da araman gerekmez mi?

Yukarıdaki konuşmalar;

-Asilkan
-reha37
-"O"
-reha37

şeklinde geçmiş. Yani reha37, "O" isimli arkadaşımızın cevabı üzerine böyle birşey söyleme gereği duymuş. Ben daha önce birkaç kere böyle birşeye müsade ettim, yani tartışma olacağını sezdim, umarım aralarındaki sorunu halledebilirler diye bekledim ama olmadı. Tartışmalardan her iki tarafı yakından tanıyan biri olarak ben zararlı çıktım. Aynı şeyin tekrarını istemeyeceğim için ve her iki tarafın böyle bir uyarı yapmamda bir sakınca görmeyeceğini düşündüğüm için uyarıyı yapma gereği duydum.

Gerek Reha, gerekse diğer arkadaşlarım beni, senin beni tanıdığından çok daha fazla tanır prensess. Benim her zaman forumun iyliğini düşündüğümü ve forumda çıkan bir tartışmayı gerçek hayata yansıtacak karakterde biri olmadığımı bilirler.

Son birşey! Konu hakkında bilmediklerinin sayısının çok fazla olduğunu düşünüyorum. O yüzden yaptığıma sağlıklı karar verememen normal.
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen prensess »

1.si bunu söyleyeceğini biliyorum önemli olan senin olan tartışmalardan biri haber vermeden haberdar olabilmen...tamam hepsini okuyamıyorsun fakat ses getiren bir tartışmadan haberin olur..ve bu konuda ben yapmam gerekeni bilirim...VE BEN SUÇU NERDE ARAMAM GEREKTİĞİNİ BİLİRİM...

2.si tanımak tanımamak demişsin fakat şu konuyla alakası bile yok dışarıda tanıyıp tanımaman,yaptığı davranşlar beni ilgilendirmez.Beni forumda geçen kişiliği ilgilendirir.Senin her zaman forumun iyliğini düşündüğünü ve forumda çıkan bir tartışmayı gerçek hayata yansıtacak karakterde biri olmadığımı bilmek zor değil fakat bununda konuyla alakasını anlayabilmiş değilim.Ben kişileri değil olaya tavrını konuşuyorum.ben eğer onların kişiliklerine yorum yapsaydım evet haklıydın benim onları snn kadar tanımadan birşey diyemezdim fakat ben bunu tartışmıyorum..

''Son birşey! Konu hakkında bilmediklerinin sayısının çok fazla olduğunu düşünüyorum. O yüzden yaptığıma sağlıklı karar verememen normal. '' Benim bu konunun tartışma olup olmadığını farkedebilecek kadar bilgim var.Zaten benide bu kısmı ilgilendiriyor!ve sağlıklı kararlar verebiliyorum her ne kadar aksi olduğunu söylerken birkaç kanıt sunmasanda...YİNELİYORUM BEN KİŞİLERİN YAPTIKLARI YORUMLARI DEĞİL OLAYDAN BAHSEDİYORUM!YANİ DIŞARIDA (TANIMAMAKTAN KASTIN BUYSA) DÜŞÜNCELERİ NE YÖNDE BİLMEM AMA FORUMDA KULLANDIĞI CÜMLELERSE TARTIŞMAYI YARATAN O CÜMLELERE SÖZÜM OLUR. AYRICA şuada var 'ne kadar bilirsen bil soylediklerin karsindakinin anlayacagi kadardir'