Biz yıllarca boşa mı savaştık güneydoğu dağlarında??

Ülkemizini içinde bulunduğu durumları tartışabilirsiniz ancak SİYASET YAPMAK YASAK!!!
Kullanıcı avatarı
Uyus
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Biz yıllarca boşa mı savaştık güneydoğu dağlarında??

Mesaj gönderen Uyus »

Memlekette Teröriste İtibar Var

Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hamit Köse, “Teröristlere tanınan haklar neden şehit ailelerine tanınmıyor” diye sordu.

Eve dönüşe tepki yağıyor

Terörü sona erdirme adı altında bölücülere sorgusuz sualsiz teslim olma hakkı verilmesi, iş bulunması, olayların meydana geldiği bölgelerdeki yatırımlara hız verilmesi “bölgesel bölücülük” olarak yorumlandı.

Bölgesel bölücülük yapılıyor
AKP hükümeti, terör örgütü PKK’ya yönelik “sivil harekât paketinin” hazırlıklarını sürdürüyor. Hukuki, ekonomik, sosyal ve diplomatik önlemler paketine büyük tepki var. Şehit Aileleri Derneği Genel Başkanı Hamit Köse, af başta olmak üzere sosyal ve yöresel yardımların bugüne kadar terör olaylarının önüne geçmeye yetmediğini söyledi.

Aynı anlayış bize gösterilmiyor
Teröristlere gösterilen anlayış ve müsamahanın şehit ailelerine gösterilmediğini kaydeden Köse, “Türkiye’ye kurşun sıkan insanlar af ile istediklerini yapabiliyorlar. Önce bağışlanıyorlar, sonra daha çok kinlenmiş olarak PKK saflarına katılıyorlar” dedi. Şehit Aileleri Derneği Başkanı Köse, devletin arşivlerine bakıldığında çok ilginç sosyal hakların da teröristlere tanındığına rastlanabileceğinı belirterek, şunları kaydetti: “Teröristlere tanınan haklar neden şehit ailelerine tanınmıyor, bunu sorgulamak gerekir. Devletin Resmi Gazetesi’nde yayınlandı, Pişmanlık Yasası’ndan faydalananlara yurt içinde ve yurt dışında iş imkanı tanındı. Ayrıca mallarına devlet tarafından garanti sağlandığı söylendi. Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, benim mallarım devlet tarafından garanti altında değil. Eğer bu tür ayrıcalıklar getirirseniz, bunun sonu gelmiyor ve ayrıcalıklar sosyal dengesizlikleri de beraberinde getiriyor.”

Hazine boşaltılıyor
Doğu ve Güneydoğu Anadalu’ya yeterince yardım yapıldığını ifade eden Köse, “Bilinen bir şey var ki doğuya yardım yapacağım diye hazineden yardım alanlar bu yardımları, Bodrum, Marmaris, gibi yerlerde otel olarak kullanıyor” dedi. “Hem devletin hazinesini boşaltıyorlar, hem de gidip batı sahillerine otel kuruyorlar” diyen Köse, “Bu nasıl bir anlayış. Gidilsin bakılsın; batı sahillerindeki otellerin bir çoğu doğu kökenlilerindir. Bu aşamada doğu bölgelerimize sosyal yardım yapılmıyor iddiası bir çok çelişkiyi içerisinde barındırmaktadır” ifadesini kullandı.

AKP’nin ’eve dönüş’adı altında teröriste siyasi af için hazırlıklarını sürdürdüğü “sivil hareket paketi” büyük tepki topladı: Sosyal dengesizlik yaratılıyor

Şehit Aileleri Derneği Ğenel Başkanı Köse, AKP’nin yaptığı düzenlemenin işe yaramayacağını söyledi.

Ayrıcalıklar bizi üzüyor
Şehit babası Mehmet Alptekin, doğuya yardım adı altında alınan paraların bir çoğunun bugün bölgede olmadığını söyledi. Bölgeye giden paraların göstermelik olduğunu dile getiren Alptekin, “Bölgeye yatırım altında devletten para alanlar bu paraları batıda otel ve eğlence yeri açarak kullanıyor” dedi. Bunların denetlenmesinin şart olduğunu ifade eden Alptekin, şunları söyledi: “Türkiye bir bütünse, tüm ülkeye eşit şartlarda yardım götürülmeli. Sosyo ekonomik yapı sadece doğuda değil, Anadolu’nun bir çok yerinde bozuk. Ülke genelinde yatırımlar belirlenirken bunların da dikkate alınması gerekiyor. Biz de şehit aileleri olarak özellikle doğuda bir takım ayrıcalıklar söz konusu olduğunda üzülüyoruz.”

Üniter yapı gözetilmeli
MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, şu ana kadar GAP’a 300 milyar dolar yatırım yapıldığını söyledi. MHP’li Ekici, “Terörle mücadelede elbette ki sosyal bir takım önlemler alacaksınız, bu önlemleri alırken de teröriste devletin gücünü hissettireceksiniz. Bunun dışında bir mantıkla bu yardımları ortaya koymayacaksınız. İktidarların atacağı her adım üniter yapıyı güçlendirmek amacını taşımalı” dedi. Terörle mücadelenin Türkiye’nin öncelikli sorunu olduğunu vurgulayan Ekici, “Terörle mücadelenin üniter bütünlük içerisinde yapılması şarttır. Toplumda yaşayanlara aynı mesafe içerisinde devlet şefkatiyle yaklaşmanız, bölge ayrıcalığı yapmadan yaklaşmanız gerekiyor” diye konuştu.

AKP hükümetinin üzerinde çalıştığı “Sivil haraket paketin”de eli kanlı PKK’lı teröristlere önemli haklar tanınıyor.

Hükümet yanlış içinde
Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, “Sadece Güney ve Doğu Anadolu illeri işsizlik dolayısıyla göç vermiyor. Eğer bunları dikkate almadan bir takım düzeltmeler yapılacaksa, işi baştan sakatlamış olursunuz” dedi. Hükümetin takındığı tutumun yanlış olduğunu ifade eden Okuyan, “Bu ülkede o kadar işsiz gezen gençler var, onlar ne yapacak? Bu sorunun cevabı yok. Bugüne kadar bölgeye ilişkin çok paketler gündeme geldi. Çok paketler açıldı kapandı. Paketin dışı çok ışıltılı, içerisinde hiçbir şey yok. Bu da sürekli olarak hayal kırıklığı yarattı. Bunlar iyice düşünülmeli” ifadesini kullandı.

İşte AKP iktidarının ‘sivil harekât’ paketi
Pakette göre, ’eve dönüş’ten yararlanan teröristlere, estetik ameliyat dahil, yeni adres, kimlik ve pasaport verilecek. Geçimlerini sağlamaları için maddi yardım yapılacak. Başka bir ülkeye bile yerleştirilebilecek
AKP hükümeti tarafından hazırlanan ve geçmişte başlatılan bazı programların genişletilerek uygulanmasını içeren pakette yer alması planlanan önlemler özetle şöyle:
n Muhtar, imam, öğretmen, jandarma gibi kırsal kesimde etkili olan isimler gerek duyduklarında esnaf ve cemaat önderlerini de yanlarına alarak çocukları teröre bulaşmış ailelerle görüşecek. Ailelerin ikna edilmesine bölge milletvekilleri de katılabilecek. Ancak ziyaretler gizli tutulacak. Geçmişte gizli genelgeyle yapılan bu uygulama kısmi başarıya ulaşmıştı.

221 esnetilecek
* Dağdan inişleri sağlayabilmek amacıyla TCK’nın etkin pişmanlığı düzenleyen 221. maddesi esnetilecek. Düzenleme suça karışmış veya karışmamış olan, ancak kendi isteğiyle teslim olan örgüt üyelerini kapsayacak. Terör örgütünün çözülmesine yönelik bilgiler verenlerin cezalarının indirilmesi veya özgür kalması öngörülüyor.

Teröriste estetik
* ’Eve dönüş’ten yararlanan teröristlere, estetik ameliyat dahil, yeni adres, kimlik ve pasaport verilecek. Geçici olarak geçimlerini sağlamaları için maddi yardım yapılacak. İşi varsa yeri ve alanı değiştirilecek. Durum ciddi ise başka bir ülkeye yerleştirilebilecek.
* Eğitim, sağlık, spor, göç, istihdam, ulaşım ve dini konularda alınan önlemler yaygınlaştırılacak. KÖY-DES ve BEL-DES yatırımları artırılacak. Yollar astfaltlanıp köy ve mezralara içme suyu şebekesi götürülecek. Bölgeye atanan 17 bin öğretmenin sayısı 25 bine çıkarılacak. Yeni açılan 292 öğretim kurumu ikiye katlanacak. 1200’ü doktor olmak üzere bölgeye gönderilen 10 bin sağlık görevlisinin sayısı artırılacak. Öğrencilere burs ve ücretsiz özel dershane imkânı verilmesi devam edecek.

Teşvikler arttırılacak
* Gelir artırıcı önlemler alınacak. Hayvancılık, el sanatları ve su ürünlerine yönelik projeler desteklenecek. Bu amaçla düşük faizli uzun vadeli krediler verilecek. 2007’de bölgeye verilen 256 teşvik belgesiyle 3 milyar YTL yatırım ve 11 bin kişiye istihdam sağlandı. Teşvikler artırılarak istihdam olanağı genişletilecek. Terörden mağdur olanların zararlarının karşılanmasına devam edilecek.
* Sınır ötesi operasyonlar sürdürülecek ancak başta ABD olmak üzere AB ve bölge ülkeleriyle diplomatik ilişkiler canlı tutulacak. ABD ile karşılıklı bilgi ve istihbarat akışı aksatılmayacak. Peşmerge yönetimiyle dengeli ilişki yürütülecek.

Bakanlar halkı dinleyecek
* Her ay hatta haftada bir bakan bölgeye giderek incelemelerde bulunacak. Halkın sorunlarını yerinde belirleyen bakanlar, kendi alanlarına ilişkin olanları anında ve yerinde çözecek.
* Bölgede görev yapan askeri yetkililer zaman zaman halkla ortaklaşa düzenlenen etkinliklere katılarak sıcak iletişim kuracak. Halkla halay çeken komutan görüntüleri yaygınlaştırılarak sivil halk kazanılacak.

Bu yöntem terör sorununu çözmez
Anadolu Şehit Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Gencek ise, yapılacak yatırımların terörü engellemekten çok ihtiyacı olan yerler mantığıyla yapılması gerektiğini söyledi. İhtiyacı olan her yere yeterli yatırmların yapılması gerektiğini kaydeden Gencek, “Bugün Ankara’ya 80 kilometre uzaklıkta olan Kırıkkale’nin yolu ve suyu olmayan köyleri var. Yatırım yapılacaksa buralar da göz önüne alınmalı ve yatırım planları buna göre yapılmalı. Dolayısıyla yatırımların tüm ülkeye eşit yapıldığının ispat edilmesi gerekir” diye konuştu. Bölgeye yapılan yatırımların terör sorununu ortadan kaldıracak nitelikte olmadığını ifade eden Gencek, “Bölgede sadece alt yapı yatırımları ile terör sorununu ortadan kaldırmak da bugün mümkün görünmüyor. Bölgeler arası eşitlik sağlanmalı” dedi.

Emniyet gazileri yardım bekliyor
Emniyet gazilerinin, elektrik tüketiminde gazilerin yararlanması gereken yüzde 40 indirimden yararlanamadığı belirtildi. Polis Şehitleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneği, Maliye Bakanlığı’na “Emniyet mensubu şehit ve gazilere haksızlık yapıldığı” gerekçesiyle bir şikayet yazısı gönderdi. Türkiye’de yüzlerce polis gazisinin mağdur olduğunu belirten Dernek Genel Başkanı Şenel Şahin, şunları söyledi: “Şehit aileleri ve gazilere meskeninde kullandığı elektrik tüketiminin yüzde 40 indirimli olarak uygulandığı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 875 sayılı kurul kararı ile açıklanmıştır. Fakat 875 sayılı kurul kararında gaziler tanımlanırken sadece 2847 sayılı silahlı kuvvetleri şehit aileleri ve gazileri ile emniyet şehit aileleri bu haktan faydalanmaktadır. Bizler emniyet teşkilatı gazileriyiz ve bu kanuna tabi olmamız mümkün değil. Bizler bu mağduriyetimizin bir an önce ortadan kaldırılmasını istiyoruz.” Daha önce Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını fakat sonuç alamadıklarını dile getiren Şahin, uygulamanın Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ifade etti.