Vakıflar yasası(oyaladılar bizi işte bomba!)

Ülkemizini içinde bulunduğu durumları tartışabilirsiniz ancak SİYASET YAPMAK YASAK!!!
Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Vakıflar yasası(oyaladılar bizi işte bomba!)

Mesaj gönderen prensess »

Evet çok güzel başörtü vs ile oyalandık asıl olay TBMM den çoktan geçti.Bende takip etmeme rağmen öyle bir meşgale verdiler ki TBMM nin gündemine daha doğrusu bu konuya bakmadım.Nedir bu Vakıflar yasası? ;Tamamen bu ülkeyi satmak için atılan adımdır.Nasıl mı?:cemaat vakfı; “Türkiye’deki gayrimüslim cemaatlere ait vakıfların yöneticilerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı'' ,esnaf vakfı ;“Vakıflar Kanununun yürürlük tarihinden önce esnaf tarafından kurulmuş vakıflar” olarak çıktığı için.Hani diyorlar ya türban kapıyı açacak sonrada peçe vs herşey geçer diye.

İşte bu da öyle birşey şimdi bu yasa çıktı ya sanki ülkemizde satılmayan yer kalmış gibi 'VAKIF' adı altında parça parça heryer gidecek.Sonra ver elini ekümenliktir ıvır zıvır.Bu kabul edilen yasa Lozan' a tamamen aykırı.Lozan' a aykırı olması bizi nasıl ilgilendirir?Şöyle ki; Lozan devletin temeli.Bir maddesi bile değiştirilemez.Oldu ki ihtiyaçlara göre değiştirildi.Yeni bir anlaşma gerekir.Bu kadar önemliyse biz niye bu 45. maddesini hiçe saydık?AB için!!AB uyumuymuş vs.Henüz devlet halkına uyamamış şimdi biz AB uyucaz.Ondan önce Bu ülkenin bizden sonra yaşayacak olan insanlarına aykırı.Sonra n'olcak Hristiyanlara ayrı devlet.O da nasıl mı?Türkiye 'de vakıfların çoğu ismi Türk olarak geçse de derinine inildiğinde yabancı.Hristiyan ında değilim.Bizim topraklarımızı yani o kadar can verdiğimiz topraklarımız vakıflar adı altında Bu toprağa ait olmayan,atası dedesi biizm gibi kanını dökmemiş,bi yararı dokunmamış insanlara gidecek.Şu kabarık 'SATILAN YERLER' listesini görmüşsünüzdür.Şimdi de bir liste daha çıkacak.İçeriğinde Türk vakıflar ama yabancı isimler olacak.

Şöyle ki Ato (Ankara Ticaret Odası) da eleştirdi.Belirtildiği gibi Atatürk’ün “devlet için tehdit oluşturacak ölçüde güçlenmelerini önlemek” amacıyla 1936’da azınlık vakıflarının mülk edinmelerini yasaklandı.Bizim kafamız çalışmıyor mu?Hadi çalışmıyor ya Atatürk neden yasakladı diye düşünen yok mu?

Ayrıca ATO;

“Azınlık vakıflarının üzerinde hak talep ettiği binlerce mülk arasında Ayasofya ve Fatih Camii de bulunuyor. Bu yasa kapsamında ikisi de elimizden çıkabilir. 1920’lerde 8 milyon gayrimüslim ve 19 tane vakıf bulunurken, bugün150 bin gayrimüslüm ve 161 azınlık vakfı var. Bunların 78’i Rum Vakfı... Türkiye’de 1800 civarında Rum yaşıyor. Her 23 Rum’a bir vakıfdüşüyor.”
açıklaması yaptı.

Vakıflar 1920 deki gibi kalmadı tabiki bugün 2 katına çıkmış durumda.Daha bu görünen kısmı eğer bu kabul edilen 7 madde dışında diğerleride(görüşülen 13 madde) TBMM den geçerse görümmeyen ama güya var olan birsürü vakıf çıkacak.Hayrımımıza mı?

Cevap: tabii canım zaten bize ölüyorlar vakıf denen 'siyasi olmadan,kurulmuş GELİR GETİREN ''bu kuruluşları Güzel Türkiyemizde kurup bize yarar sağlamak istiyorlar(!)

Özellikle:

''Vakıf yoluyla meydana gelip de her ne surette olursa olsun Hazine, belediye, özel idarelerin veya köy tüzelkişiliğinin mülkiyetine geçmiş eski eserler mazbut vakfına devredilecek.''
''Vakıflar izin almadan mal edinip, malları üzerinde her türlü tasarrufta bulunabilecek, işletme ve şirket kurabilecek, kurulmuş şirketlere ortak olabilecek. ''

''Yabancılar Türkiye'de kurulan vakıfların yönetim organlarında da görev alabilecek. ''

Ayrıca:

Yeni vakıflar, vakıf senetlerinde yazılı amaçlarını gerçekleştirmek üzere, Vakıflar Genel Müdürlüğüne beyanda bulunmak şartıyla şube ve temsilcilik açabilecek. Yabancılar, aynı zamanda Türkiye’de kurulan vakıfların yönetim organlarında da görev alabilecek.

Mülhak vakıflar, Anayasaya aykırılık teşkil etmeyen vakfiye şartlarına göre Vakıflar Meclisi tarafından atanacak yöneticiler eliyle yönetilecek ve temsil edilecek.

Yasayla yabancıların Türkiye’de hukuki ve fiili mütekabiliyet esasına göre yeni vakıf kurabilmelerine olanak sağlanıyor. Cemaat vakıflarının yöneticileri, mensuplarınca kendi aralarından seçilecek.

Yeni vakıfların kuruluşunda, gayesini gerçekleştirecek asgari mal varlığı miktarı, mahkemece belirlenecek. Yeni vakıfların yönetim organı, vakıf senedine göre oluşturulacak ve bu vakıfların yönetim organlarında görev alanların çoğunluğunun, Türkiye’de yerleşik bulunması gerekecek.

Kurucularının çoğunluğu yabancı olan vakıfların mal edinmesi, Tapu Kanunundaki sınırlamalara göre yapılacak.

10 yıl süreyle yöneticisi atanmayan veya yönetim organı oluşturulamayan mülhak vakıflar, mahkeme kararıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yönetilip temsil edilecek.

Mazbut vakıflar arasına alınan vakıflara, bir daha yönetici seçimi ve ataması yapılamayacak.

Yasaya göre, yabancılar Türkiye’de vakıf kurabilecek. Vakıflar mal edinebilecek, malları üzerinde tasarrufta bulunabilecek.

Artık sadece öğrenmemizi istediklerini öğreneceğiz*(bknz:Çalık grup; Atv,sabah'ı 1.1 milyon $ a satın aldı) Ne mi alaka?Çalık Grubun varlığını ve ne zaman ortaya çıktığını bilmyen arkdaşlar biraz araştırsın.Şaşıracağınız şeyler öğreneceksiniz.Alakayı sonra kuracaksınız...

Tek çıkış Anayasa Mahkemesi.Başka bir konuda oyalanana dek umarım birşeyler yapılır.Şu noktada yapılabilecek pek birşey yok gibi ...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Tamamen uzak kaldığım bi konu... Daha öncede vakıflar hakkında bir takım söylemler vardı ama bu madde meselesi kafamı karıştırdı. 7 madde geçti diğer 13'ü de geçerse diyorsun ya eğer bunları da bizimle paylaşırsan daha rahat karar verebiliriz...

Yani görüşülen maddelerden hangisi tehlike teşkil ediyor??? Bunu öğrenmek istiyorum...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Özellikle diye belirttiğim yerde en büyük tehlikeyi teşkil eden maddeleri zaten var.Görüşülen 13 madde kabul edilirse diye bahsettiğim durumda yani battı balık yan gider; bu yasa anayasa mahkemesinden de geçer anlamındaydı.

Özellikle diye bahsettiğim ve benim görüşümle -ki zaten belli- sorun yaratacak maddeler:

Özellikle:

''Vakıf yoluyla meydana gelip de her ne surette olursa olsun Hazine, belediye, özel idarelerin veya köy tüzelkişiliğinin mülkiyetine geçmiş eski eserler mazbut vakfına devredilecek.''
''Vakıflar izin almadan mal edinip, malları üzerinde her türlü tasarrufta bulunabilecek, işletme ve şirket kurabilecek, kurulmuş şirketlere ortak olabilecek. ''

''Yabancılar Türkiye'de kurulan vakıfların yönetim organlarında da görev alabilecek. ''

Bunları da içinde bulunduran düzenlemeler şöyle:

Cemaat vakfı tanımına 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma' ibaresi eklenirken, Türkiye'de yerleşik olmayan kişilerin cemaat vakıflarının yönetimine girmemesi hükme bağlandı.

1936 beyannamelerinde kayıtlı olup, halen tasarruflarında bulunan 'namı müstear' veya 'namı mevhumlar' adına tapuda kayıtlı olan taşınmazlarla 1936 beyannamesinden sonra satın alınmış, vasiyet edildiği, bağışlandığı halde mal edinememe gerekçesiyle Hazine veya Vakıflar Genel Müdürlüğü adına tescil edilmiş olan taşınmazlar cemaat vakıfları adına tescil edilebilecek. Ancak bunun için 18 ay içinde başvuru yapma ve Vakıflar Meclisi'nin olumlu kararı da aranacak.

Yabancılar, Türkiye'de hukuki ve fiili mütekabiliyet esasına göre, yeni vakıf kurabilecek. Bu vakıfların yöneticilerinin çoğunluğunun, Türkiye'de yerleşik bulunması gerekecek.

Kurucularının çoğunluğu yabancı olan vakıfların mal edinmesi, Tapu Kanunu'ndaki sınırlamalara göre yapılacak. Bu çerçevede vakıflar iki buçuk hektara kadar mal edinebilecek.

Vakıf yöneticilerinin görevden alınma ve uzaklaştırılmaları mahkeme kararıyla yapılabilecek.

Yabancılar Türkiye'de kurulan vakıfların yönetim organlarında da görev alabilecek.

Vakıflar izin almadan mal edinip, malları üzerinde her türlü tasarrufta bulunabilecek, işletme ve şirket kurabilecek, kurulmuş şirketlere ortak olabilecek.

Vakıfların hayrat taşınmazları haczedilemeyecek ve rehnedilemeyecek. Cemaat vakıflarına ait kısmen veya tamamen hayrat olarak kullanılmayan taşınmazlar, talep durumunda Vakıflar Meclisi kararıyla aynı cemaate ait başka vakfa tahsis edilebilecek.

Tapu kayıtları üzerinde vakıf şerhi bulunan taşınmazları tasarruf edenlerin mirasçısız ölümleri, kaybolmaları veya terk ve mübadil gibi durumlara düşmeleri durumunda, bu taşınmazların mülkiyetleri şerhte belirtilen vakfı adına tescil edilecek.

Vakıflar, 'vakıf senedinde yer almak' kaydıyla, uluslararası faaliyet ve işbirliğinde bulunabilecek, yurtdışında şube ve temsilcilik açabilecek ve yurtdışında kurulan kuruluşlara üye olabilecek.

Vakıflar, yurtiçi ve yurtdışındaki kişi ve kuruluşlardan ayni ve nakdi bağış ve yardım alıp yardımda bulunabilecek.

Vakıf yoluyla meydana gelip de her ne surette olursa olsun Hazine, belediye, özel idarelerin veya köy tüzelkişiliğinin mülkiyetine geçmiş eski eserler mazbut vakfına devredilecek.

Umarım karar vermenize yardımcı olmuştur VSaBaH ;)

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

aaaaaaaaaaaaaaaaaa.
prenses oluyo mu ama. lütfen siyaset yapmayalım. onlar devleti satıyor olabilir. ne var bunda. sende bi daha kurarsın. çünkü o kadar kolayki devlet kurması. devlet kurmak için savaşmaya ölmeye falan gerek olmadığında bir devletin yıkılması önemsizdir. bunu falan eleştirmek bize düşmez. biz sıradan vatandaşlarız. sen tayyip ten iyi mi bileceksin. bizim haddimize mi siyaset yapmak. aaaaaaaaaaaaaaaaaaa. ayıp oluyo ama. bırakın satsınlar. zaten o adam başbakan. onu eleştiremezsin. hem günahtır onu eleştirmek. adam mübarek adam. baksana türbanı serbest bırakmak için çok samimi bir mücadelesi var. SIYASET YAPMAYıN ULAN.

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Önceden buraya eklediğim yorumumun 'yanlış' anlaşıldığı ve birilerinin düşüncesine kendi düşüncelerimi değiştirmek uğruna onay verdiğim gibi bir durum söz konusu olduğundan ya da öyle anlaşıldığından yorumumu değiştiriyorum.Ben yorumumda espri niteliği taşıyan bir dil kullandım! ama yanlış anlaşıldı ve çok uzadı bu konu.

Yorumumun anlaşılması için daha net ve 'ciddi' söylüyorum:

Vaktimiz,ömrümüz olursa tabii kurarız yeni bir devlet.Bu yasa AB ye uyum için çıkarılmıştır.Devletin başında başkası olsaydı çıkmaz mıydı?Tabiki bu Ab uyum sürecidir vs çıkacaktı.Bakın Dün Bush bi geri çekilin dedi apar topar askerlerimiz geri döndü.Biz birilerinin arkamızdan itmesiyle gidiyoruz....Bu yasa çıkardı bakalım sonuç anayasa mahkemesinde.Onun dışında Eğer Siyaset yapmak tartışmalara yol açıyorsa ki bunu diyenlerde bilir bunu AsilKan, SİYASET YAPMAYALIM!
En son prensess tarafından 01 Mar 2008 [ 11:36 ] tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

AsilKan yazdı:aaaaaaaaaaaaaaaaaa.
prenses oluyo mu ama. lütfen siyaset yapmayalım. onlar devleti satıyor olabilir. ne var bunda. sende bi daha kurarsın. çünkü o kadar kolayki devlet kurması. devlet kurmak için savaşmaya ölmeye falan gerek olmadığında bir devletin yıkılması önemsizdir. bunu falan eleştirmek bize düşmez. biz sıradan vatandaşlarız. sen tayyip ten iyi mi bileceksin. bizim haddimize mi siyaset yapmak. aaaaaaaaaaaaaaaaaaa. ayıp oluyo ama. bırakın satsınlar. zaten o adam başbakan. onu eleştiremezsin. hem günahtır onu eleştirmek. adam mübarek adam. baksana türbanı serbest bırakmak için çok samimi bir mücadelesi var. SIYASET YAPMAYıN ULAN.

Artık Seni gale almıyorum...!!!

prensess yazdı:
AsilKan imzasında özellikle yazdı: ne yazsak siyaset anlamayana susmak gerek

Evet AsilKan ayıp ettik,Günah işledik.Kusurumuza bakma.Ne haddimize dimi?Uyarın için sağol :D Birileri satsın tabi ömrümüz olursa tekrar kurarız.

Bak Melda ben hiçbir zaman taraf tutmamaya çalıştım. Sen eksik olduğum bi konuda birşeyler yazmışsın ve benim buna yorum yazabilmem için araştırmam ve doğru olanı savunmam gerekir. Hiçbir zaman iki kelime yazarak görüş belirtmedim, belirtmem de. Ortada bi yanlış varsa herkes aklınca bunları çözecektir, en azında ben böyle yapacağım...

Neden ben sürekli "ben" diyorum, çünkü bana şimdi "sen" denildi...!!!

Bazı kişiler, bazı şahıs ve olayları öyle sebeplerle öyle şekillerde eleştiriyor ki, biz sebebini sorup aslını öğrenmek istediğimizde suçlu oluyoruz... Belki haklı ama haklılığını dile getirmesi yanlış. Suçlamada mantık aradığımızda da birilerinin Avukatı olmuş oluyoruz. Aslına bakılırsa kanıt gösterilerek yapılan açıklamalar her zaman hoşuma gitmiştir, tıpkı senin şimdiki açıklamaların gibi. Ama başarı başlamak değil bitirmektir unutma, başlangıcın güzeldi bitirişinde öyle olsun... Sadece doğrularını savun yeter. İşte o zaman başarı senindir... ;)

Araştıracağım, sonra bu başlıktan tekrar görüşümü belirteceğim... Ve bu görüş sadece benim görüşüm olacak, hiçbir zaman birilerinin düşündüğü gibi olmadı, olmayacak...
En son VSaBaH tarafından 02 Mar 2008 [ 16:21 ] tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

almazsan alma. sanki ben seni tınlıyomuyum forumda. ferçek hayatta sen benim kardeşimsin. neyim varsa feda olsun. ama burda benim için değerin sıfır....

araştırmadım diyosun. o zaman neden tepkilisin. git araştır sonra konuş.

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

sana eskiden akp li diye takılıyodum. ama ssen hakkaten akp li oldun. banane ne olursan ol. ama önce biraz erdemli ol. her gelen eleştiriyi çöpe atmak karalamak kolay. ama çok az kişi eleştiriye tahammül eder ve o eleştiriyi inceler. bu ise o kişiye yanlışlarını düzeltme şansı verir. seninle kaç defa konuştuk bunları. sence benim akp karşıtlığım boşu boşuna mıdır? yoksa haklı gerekçelerim var mıdır? kendine bu soruyu sor . çünkü ben adalete inanırım ve kimseyi durduk yere eleştirmem. eleştiriyorsam da o bunu haketmiştir. hadi durmayın günah keçisi ilan edin beni. dininizi sömüren ülkenizi peşkeş çekenlere sempati bekleyin. ama unutmayın ahirette mazlumların iki eli yakanızdadır.

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Konunun açıklığa kavuşturulduğunu düşünüyorum.Sanırım tartışma oluşturacak bir durum yok....Bu yüzden yorumumu yanlış anlaşılmaması için değiştirdim.
En son prensess tarafından 02 Mar 2008 [ 19:23 ] tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

aslında foruma açılan en tehlikeli konulardan biri :!: din herşeyin buluştuğu nokta....

nedeni şu dini ve etnik kökenli vakıflar bu yasalardan sonra birer şirket havasında devlet içinde yer bulabilecek Hiç bir avrupa ülkesinde azınlıklar kapsamında bukadar derin ve geniş haklar tanınmamıştır...yoktur çünkü kimse ülkesinin dinamikleriyle oynamak istemez..ama türkiyede bunun kabul edilmesi gelecekte çok büyük tehlikelere gebe....bunu önlemek bizim elimizde deil lakin sesimizi bi umut meclisin sitesinden duyurabiliriz