Türk Halkı Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Vermeli???

Ülkemizini içinde bulunduğu durumları tartışabilirsiniz ancak SİYASET YAPMAK YASAK!!!
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Resim

Arkadaşlar biliyorsunuz yerel seçimler yaklaşıyor. Partiler öyle bir yarış içine girdi ki yerel seçimlerde başarı elde edebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Yani iyi olsun, kötü olsun farketmiyor. Oy gelsin de nasıl gelirse gelsin felsefesi var...

İktidar kendinde mi?

İktidar sözde sosyal yardımlarla oy toplamayı yeğliyor. Yalnız unuttuğu şeyler var. Halk neden seçim zamanında başladı bu yardımlar diyor ve samimi olmadığına inanıyor.

Kömür yardımları, çamaşır makinasi, şofben, buzdolabı derken yardımlar iyice çığrından çıktı. Şu kriz ortamında bu seçimlere yapılan harcamalara bütçe açığını iyice arttırdı...

Resim
Üstelik Tunceli'de yardım yapılırken oradaki vatandaşların konuşmaları çok anlamlıydı. Diyorlar ki;

"Buzdolabı veriyorlar ama içini nasıl dolduracağımızı söylemiyorlar. Buzdolabı vereceğine iş imkanı açsın. Balığı direk vermesin, tutmasını öğretsin..."

Bir başkası ise;

"Yardıma ihtiyacı olanlara verilmiyor rastgele dağıtılıyor. Ben de aldım ama onlara oy vermeyeceğim" diyor...

Haksız da sayılmazlar.

Ya muhalefet...

Onların durumu daha da vahim. Zamanında Türk kadınlarının türbanına bile izin vermeyip, anayasalara kadar giden muhalefet partisi CHP, şimdilierde kara peçeli insanlara rozet takar olmuş. Merkez binasında ağırlar duruma gelmiş. Yok Kuran Kursu açalım, yok dini eğitime ağırlık verelim demeye başlamış...

Resim

Yani bunlar karşılarındaki halkı çocuk mu sanıyorlar ki kandırıyorlar?

Halktan tepki gecikmiyor tabiki... Birkaç kukla dışında diğer tüm insanlar bu hareketin samimi olmadığını çok da iyi biliyor ve eylemlerle tepkisini dile getiriyor.

Ya MHP...?

MHP'de kendi icraatlarını ön plana çıkarmak yerine sürekli bu iki partiyi eleştirir oldu. Onların yanlışlarından prim yaparak doğruya ulaşmaya çalışıyor. Ve bana kalırsa PASİF bir strateji izliyor.

Resim

Peki AKP'si, CHP'si ve MHP'si iyice sapıtmış olan Türk halkı ne yapacak? Gidip DTP'ye oy vermeyecek heralde... Kafasını kullanacak. Nasıl mı?

Bu yerel seçimlerde partilere değil adaylara oy verecek. Yani mevcut yönetim şehri kalkındırabilmişse ve işini yapıyorsa o yönetimin devamını sağlayacak. Yok eğer kalkındıramamışsa ve pasif kalmışsa o zaman o yönetimi koltuğundan indirmeye çalışacak ve partisine bakmadan en güçlü rakibi kimse onu destekleyecek.

Yani Türk halkı takım tutar gibi parti tutmayacak. Kafasını kullanıp, hizmet yapana oy verecek...

Seçim öncesi bilinçlenmek amacıyla böyle bir konu açmayı uygun gördüm arkadaşlar. Görüş alışverişleriyle daha da bilinçleneceğimizi umuyor. Görüşlerinizi rica ediyorum.

Ufak da bir anket açtım. Oraya da iştiraklerinizi bekliyorum.

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Re: Türk Halkı Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Vermeli???

Mesaj gönderen swashbuckler »

Türkiye'de sorun bu işte,yahu yerel seçimlerde particilik yapılır mı?
Bakarsın adaylara,incelersin sicillerini,yaptıklarını,yapmadıklarını ve "yapabileceklerini" hesaplarsın.Ama bizim millet pek öyle değil.Genel seçimleri bi aklınızdan geçirin ne demek istediğimi anlarsınız.
Neyse.Ben hesaplara bakarım,
Türk Yerel Yönetimleri anormal borçlandı.Borçlanan belediyelerin bir çoğunun şu anki hükumetin partisinin kazandığı iller olduğunu görüyoruz.Her zamanki gibi bilanço makyajları,tablolarla oynamalar mevcut.
Yapılanlar neler? Şehirlere makyaj.Alt yapı yok,afet önleme sistemi yok,toplu taşıma milattan önce bilmemkaçtan kalan araçlarla yapılıyor vs vs...
1 milyon 750 bin ton kömürün 2.000.000 ihtiyaç sahibi vatandaşa dağıtıldığı söyleniyor ,pek inandırıcı da değil,yeşil karta döndü bu mevzu iş adamları bile taşıyor.
Bazı şehirlerde yapılan "ısmarlama usulü beyaz eşya yardımları" meselesi de farklı bir sorun.
Şimdi soru şu;
Millete sadaka dağıtacağına,kursana fabrikalar.Bugün kömürün tonu kaç para? Çarpın 1.750.000 le bakın bakalım o 2.000.000 insana yardım yapmak gerekecek mi?
Sonuç olarak;
Bence iktidar bu seçimden daha güçlü çıkacak.Siyaset tarihimizi incelediğimiz zaman bu gibi iktidarların yerel seçimlerde oylarını %5 kadar arttırdığı görülmüştür.E bazı dış faktörler de var,akepenin %8 oy artışı görebileceğini düşünüyorum.

Muhalefete gelince....
mhp nin ne yaptığı belli değil mi zaten? hiç!
chp...valla genel seçim olsa "iktidar değil ama diğer birşeyler olur" diyebilirdim.Deniz Baykal böyle çok rahat.Mecliste başbakandan sonra konuşma hakkı var,İş Bankası'ndan gelen parayı yönetiyor,onun gibi dar zihniyetli bir adam zaten başka birşey istemez.Samsun BB başkan adayı daha kendilerini gösteremediler bile.

Saçma bir seçim olacak kısaca.Gireceğiz,damgayı basıp parmağımızı boyatıp çıkacağız.
Biz adaya oy vermek istiyoruz da,partiler oy istemiyorlar gibi kısaca...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Re: Türk Halkı Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Vermeli???

Mesaj gönderen VSaBaH »

swashbuckler yazdı: Biz adaya oy vermek istiyoruz da,partiler oy istemiyorlar gibi kısaca...

Görüşlerine katılıyorum arkadaşım özellikle de bu son cümlene.

Yani evet bizim milletin sorunu bu olsa gerek. Takım tutar gibi parti tuttuğumuz için genellikle sağlıklı kararlar alamıyoruz. Yani koyu (!) bi AKP'linin gidip CHP'ye oy verdiği bi Türkiye düşünemiyorum ben. Tabi bu CHP'lilerin AKP'lilere vereceği anlamına gelmiyor. Onlar da vermez :D

Yani işin özü. Biz oy vermeyi bilmiyoruz, partilerde istemeyi bilmiyor. Ama her seçimde milyar tl para harcanıyor. Bildiğin KISIR DÖNGÜ...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
kursatsukru
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen kursatsukru »

Halk öyle diyor ama sonuç değişiyor mu?

Bir arkadaşımın evinin kapısına İlçenin başkan adayı lokum bırakmış.

'Arkadaşım lokum bırakana oy vericeğini söylüyor ve dumura uğratan yorumu baklava verdilerde oyumuzu vermedikmi oluyor'

Sonuç değişen hiç bişey olmayacak kim daha fazla yardım ve yemek verdiyse o kazanacak seçimleri.

Maalesef bizim gibi düşünenler azınlık olarak kalmaya mahkum.

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

Valla yaşım tutmuyor ama benim oyum belli.Hangi partinin eskiden ne yaptığı da belli.Türkiye'nin çektiği sıkıntılar,zulümler onlar da belli.Bu durumda oy da belli.

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

tarla__kusu93, tavsiyem yakın dönem Türk Siyaset Tarihi kitaplarını bir gözden geçirmendir.Bu ülkede 50 yıldır hangi görüşler iktidara gelmiş,hangi şartları,dalgalanmaları kullanmışlar,iktidarlar hangi söylemlerle bu erki elde etmiş?
Kutsi inançlardan,teröre,Atatürk'ten eski Türk Devletlerine kadar neler bu hareketlere resmen "alet" edilmiş? Ayrıca "Hariciye Tarihimiz" isimli kitap da sana bu idrakı sağlamanda yardımcı olacaktır.
Cumhuriyet tarihinin toplam borçlanmasından(ki bunun içinde osmanlıdan bize kalan borçlar da vardır,Haydarpaşa İstasyonunun son taksitini 1986 da ödedik!) 50 milyar dolar daha fazla borçlanan,aldığı borçla tek bir üretim faktörü geliştiremeyen bir hükumet sözkonusuyken,kusura bakma,zulüm kelimesi vız gelir tırıs gider.
Dediğim gibi,biraz araştır,sonra tekrar tartışalım.

Kullanıcı avatarı
Y4HY4
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen Y4HY4 »

swashbuckler, şimdi niye sağ veya sol isimlerini zikrediyorsun ki anlamadım...

yakın dönem Türk Siyaset Tarihi kitaplarını bir gözden geçir demen yeterliydi bence...

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Y4HY4, eksik yazmışım düzenlemeye çalışıyordum aslında.Son 50 yılın iktidarlarından bahsetmeye çalışmıştım,fakat aynı anda bir kaynaktan alıntı yapmaya çalıştığım için ciddi bir anlatım bozukluğu gerçekleştirmişim.

Kullanıcı avatarı
Y4HY4
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen Y4HY4 »

hayır benim anlatmak istediğim aslında sağ ve sol isimlerinin zikredilmesiydi...

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Y4HY4, ben de inanmadığım isimleri zikredecek kadar ahmak olmadığımı düşünüyorum.Zaten yukardaki yorumumu tekrar okursan düzeltme yapıldığını görürsün.Kolay gelsin