Paralar Nereye Gitmeli?

Ülkemizini içinde bulunduğu durumları tartışabilirsiniz ancak SİYASET YAPMAK YASAK!!!
Kullanıcı avatarı
knfrk
Acemi Üye
Acemi Üye

Paralar Nereye Gitmeli?

Mesaj gönderen knfrk »

:nono:

Devamlı olarak gazete ve televizyonlarda Milli Eğitim Bakanlığının sayın yetkililerinin "OKULLARDA KESİNLİKLE PARA TOPLANMAYACAK!" dediklerini duymuşsunuzdur. Buna karşılık sayın yetkililer okullara ne ödenek (para), nede orada çalışacak hizmetli vermezler. Okullara veliler tarafından verilen bağışlar için bir işletme defteri, karar defteri, bir fatura dosyası, bir banka hesabı, harcama belgeleri, makbuzları ve bir yönetim kurulu bulundurulur. Okulların en geç 18 ayda bir denetimi yapılır. Denetim sırasında bütün harcama belgeleri, gelir ve giderler incelenir. Yolsuzluk, usulsüzlük yapıldığında bu işlerden sorumlu olan öğretmen ve idareciler, görevlerinden alınırlar, disiplin cezasına çarptırılırlar. Ayrıca 4483 sayılı kanun hükmüne göre bu görevliler hakkında adli işlem için suç duyurusunda bulunulur ve mahkemeye sevk edilirler. Bütün bunlara rağmen bakanlık yetkilileri hem para, hem hizmetli vermedikleri okullardan tertip-düzen, temizlik ve eğitim hizmetlerinin yürütülmesini isterler.
Öte yandan Camilerimizde en azından her Cuma namazı sonrasında para toplanır. Bu Camilerin (Son istatistiklere göre Türkiye'de 77.000 cami bulunmaktadır.) Bu camilerin çoğu şahıs malıdır. Dernek malıdır. Camilerin imam ve müezzinlerini diyanet işleri başkanlığı tarafından atanır ve maaşlarını emekli, sandığına tabi olarak alırlar. Son zamanlara kadar camilerin elektrik ve su giderleri de Belediyeler tarafından karşılanıyordu. Kısaca giderleri yoktur. Buna karşılık her cuma günü namaz çıkışında camilerde para toplanır. Bir Müslüman olarak cuma namazlarına giderim. Şimdiye kadar gittiğim çeşitli semtteki camilerde sosyo ekonomik duruma göre 10.000 YTL. İle 18.000 YTL. Arasında haftalık para toplandığına şahit oldum ve işittim. Ancak bu toplanan paranın hesabının verildiğini maalesef şimdiye kadar hiç işitmedim ve şahit olmadım
3–5 kişi bir araya geliyorlar. Bir hazine ya da bir vakıf arsası buluyorlar. Yakında şahıs arsası bile varsa hiç çekinmeden buraya milletten para toplayarak cami inşaatına başlıyorlar. Başlangıçta çeşitli yerleri dolaşarak nakdi ve ayni yardım topluyor, inşaatı yürütüyorlar. Önce kendilerinin yerleşeceği bir bölüm yapıyorlar. Yeni yapılan, mahalle aralarındaki camilere bakarsanız bunları göreceksiniz. Kendileri yerleştikten sonra para getirecek dükkânlar, iş yerleri yapıyorlar. Daha sonrasında cami inşaatı tamamlanıyor. Ama inşaat tamamlansa da, caminin hiç bir ihtiyacı kalmasa da para toplama işi devam ediyor. Dışarıda toplanan haftalık paralarla yetinmeyen camiler, cami içerisine kumbaralar koyarak ayrıca vakit namazlarına gelen cemaatten para toplamaya devam ediyorlar.
İşte bu şekilde para toplama işine hiç bir bakanlık, hiçbir yetkili karışmıyor. Bu paraların hiç bir hesabı kontrol edilmiyor. Paraların nereye gittiği harcandığı sorgulanmıyor. Hesap kitap tutulmuyor.
SİZCE BU PARALAR NEREYE YA DA KİME GİDİYOR? :nono: :nono:

Kullanıcı avatarı
Gökl-l@N
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen Gökl-l@N »

knfrk, cumalarda genellikle diyanet işlerinden gelen bir yazıya göre şurada bir cami yapılacak veya şuraya yardım edilecek diye hutbelerde söylüyorlar

ayrıca imam da caminin şu eksikliği vardır diyor
tamam elektrik su devlet tarafından ödeniyor ama
caminin sadece eektrik ve suya ihtiyacı yokki, bir de bu bakış açısı var tabi...

biz emin değiliz tabi tam olarak bu sebeplere mi kullanılılıyor ama verirken o niyetle veriyoruz sonuçte
onun hesabını onlar verecekler, verileceği yerde günahı çok büyük!!!

okullara gelince para alınmıyor diyorlar ama bal gibi olıyorlar ben çok şahit oldum...

Kullanıcı avatarı
DeVRiM
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen DeVRiM »

cami konusunda bunu istismara eden birçok kişi var ama genelde gökhan'a katılıyorum
sonuçta bir caminin gideri sadece su elektirk değil

okul konusunda ise para toplanmıyor diye birşey kimse diyemez herkes buna şahit
ama okullarında giderlerini karşılamak için bu paralara ihtiyaçları var
okullar velilerden uçuk rakamlar istemediği sürece buna kimsenin karşı çıkacağını düşünmüyorum...

Kullanıcı avatarı
Ak_23
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Ak_23 »

bence okullardan para toplanmasın.çünkü fakir insanlar napsın.zaten 3-5 kuruşla karnını doyuruyor zaten.bunların hepsi :deli: :deli: :deli: :deli:

Kullanıcı avatarı
DeVRiM
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen DeVRiM »

ama okullarda daha iyi bir eğitim görmek için sonçta paraya ihtiyaç var
bunu devlet sağlaması gerektiği halde sağlamıyorsa okul kimden para alacak
sonuçta bu yola başvuruyor
benim kişisel fikrim devlet duble yol yapacağına okullara destek versin
ülkeler duble yollarla gelişmiyor eğitimle gelişiyor
bugün dünyadaki en iyi ilk 500 üniversitesinde hiçbir TÜRK üniversitesi yok!!!

Kullanıcı avatarı
Gökl-l@N
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen Gökl-l@N »

basketbolcu_lebron,

zaten zorla istenmemeli durumu olnaların vermeleri gerekli benim bir müdür ile muhabbetim oldu
ondan sonra ben de pek karşı çıkmadım bu konuya
devlet para ayıramıyor pek okullara
yani mecburen bu yola gidiliyor
haa bu yalnış anlaşılmasın sadece durumu iyi olanlar yardım ederse hem sevaba girer hemde eğitime yardımcı olmuş olur

Kullanıcı avatarı
DeVRiM
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen DeVRiM »

sevgili gökhan sana can-ı uürekten katılıyorum
hemde kim ne kadar verebilirse o kadar alınmalı bence

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

valla bu paraların kime gittiğini bilemem. ve bu konuda yapabileceğimiz bişey de yok. toplayanlara emenet ediliyor o para. onlar sorumlu...keşke bilsek nereye gidiyor ?

ama bu ülkede değil cami, okul yardımı ödediğimiz dünya kadar vergi bile bizim tasvip etmediğimiz olaylara ve yerlere fütürsuzca harcanıyor. bence bu çok daha büyük bir sorun. ve ne yazık ki biz duyarsız oldukça bu iş böyle sürecek... :tuh:

Kullanıcı avatarı
knfrk
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen knfrk »

:nono: :nono:
Arkadaşlar önemli olan taraf camilerde toplanan paraların kontrol edilemediğidir. Bu paralarla kimlerin finanse edildiği ülkemiz açısından çok önemlidir. Günahı onlara ait deyip kenara çekilemeyiz.