Derin Devlet mevzuna dair kesitler

Ülkemizini içinde bulunduğu durumları tartışabilirsiniz ancak SİYASET YAPMAK YASAK!!!
Kullanıcı avatarı
greatdilemma
Aktif Üye
Aktif Üye

Derin Devlet mevzuna dair kesitler

Mesaj gönderen greatdilemma »

Fransa'da yakalanan alaattin çakıcı'ya yurtdışındayken "kaç" dediği ve kırmızı pasaport sağladığı iddiasıyla gündeme gelince emekli olan eski mit görevlisi yavuz ataçtan bir kesit sanırım bu 2 derin kelimeyi tanımlar:

abdullah çatlı, yeşil, alaattin çakıcı gibi adamlara ihtiyaç neden?

eğer onlara ihtiyaç duyuyorlarsa, bize ihtiyaç duymamaları gerekirdi.çakıcı gibi insanların kullanılması doğrudan bizim kararımız, seçimimiz değildi. onlar bize hazır olarak sunuldu. abas, mehmet eymür gibi yetkililerin huzurunda çakıcı ve beraberinde olan birkaç kişiyle tanıştırıldım.

mit hep ülkücüleri mi kullandı? aralarında hiç solcular yok muydu?

radikal, çok uç noktalardaki solcular hiç çalışmadı. onlar devlete düşman olduğu için hizmet etmek istemezler.

çakıcı'nın mit'le ilişkisi halen devam ediyor mu?

hayır. fransa'da yakalandığında (1998) ilişkisi de kesilmiştir. artık cezaevindeki bir adamla ilişkiyi nasıl sürdüreceksiniz, ilişki olmaz.

peki sizin mesleki kariyerinizi bitiren ne oldu?

ben kendi kararımla emekli olduğumda başbakan da teşekkür etti. görevimi amir makamların verdiği emirlerin doğrultusunda yerine getirmiş bir insanım. benim esas itibariyle yeraltı dünyasıyla falan hiçbir ilişkim yok.

çakıcı'nın size ilgisi nereden geliyor?

neticede subayım; komando, paraşütçü, dağcıyım. sualtı eğitimi yapmışım. herkesin gizli ajan filmlerini seyredip özendiği bir kuruma, mit'e girmişim, bütün bunlar yüzünden ona çok cazip geliyorum. çünkü subay olmak, polis olmak istemiş olamamış. hayat onu o şekle sokmuş. ister istemez bana hayranlık duygusu oluştu. (mafya'da özenir unutmayalım)

neden çakıcı'nın kız kardeşinin düğününde şahit oldunuz?

kız kardeşi bir üstteğmenle evleniyordu. benim de bir subaylığım var. rica etti, o tarihte aranmıyordu. ben de şahitlik yaptım. hatta söylemesi ayıp eşimin kolundan bilezik çıkartıp taktım. görevle başlayan ilişkinin yanında böyle duygular da oluştu.

siz çakıcı'ya kaç dediniz mi?

çakıcı'nın yakalanmasına hiçbir zaman karşı olmuş bir insan değilim. onu işlediği suçlardan dolayı kınadım. benimle ilişkisi olan bir adamın o suçları işlememesi gerekirdi. ayrıca benim "kaç" dediğimi söyledikleri tarihten bir yıl sonra fransa'da yakalandı. o zaman neden beni suçlamadılar?

bir insan illegal pasaportu nereden temin eder?

ya devlet içinde bağlantısı var ya da sahtekârlık kanallarını kullanıyordur. çakıcı'nın tahminim böyle 15 - 20 tane pasaportu var. çakıcı'ya devlet hiçbir zaman pasaport vermedi. o da yakalandığında zaten bu pasaportu başka kanalla aldığını söyledi. sorgulasınlar kimden, nasıl almış diye?

devlet yol mu gösterir?

devlet vermez, yol gösterir. yabancı bir ülkenin istihbarat görevlisi, "siz bu 'eleman' dediğimiz kişileri kullanırken üzerinize fazla yük alıyorsunuz. biz parayı verir, gerisine karışmayız" demişti. biz de adam sahte belgeyle yurtdışına çıkacak. polis kontrolünden geçerken bir sakatlık çıkma ihtimaline karşı bizim ilgililerimiz giderler elinden tutarak götürürler.

şimdi size yargıda yapılan suçlama ne?

"çakıcı'ya yönelik buradaki operasyonu haber aldın ve çakıcı'nın yerini değiştirmesini sağladın." mit hukuk müşavirliğimiz benim yargılanmamın doğru olmayacağı yönünde kanaat ortaya koymasına rağmen ben özellikle yargılanmayı istedim. çünkü üzerimde böyle bir şey kalmaması lazımdı.

kırmızı pasaport vermek gibi mi?

hayır kırmızı pasaport basit bir şey. çakıcı ile olan bu münasebetimin ne olduğunun ortaya çıkmasını istedim. benim onunla münasebetim tamamen görevle bağlantılı bir münasebettir. ayrıca kırmızı pasaportu ona ben vermedim.

peki çin konsolosluğu'ndaki kayıp kırmızı pasaportu nasıl açıklıyorsunuz?

o eksiklik her yerde olabilir. kırmızı pasaportların kontrolleri yıllarca beklemiştir, durmuştur, mesela biri pasaport hazırlıyor, yanlış, eksik yazıyor. onu iptal ediyor. onun bedelini ödediğinizde o kayıttan düşüyor

çin'den ne oldu da döndünüz?

o tarihte başbakan (mesut yılmaz) devletin yürüttüğü bazı faaliyetleri bilmemesi gereken insanlara söylemiş, isteyerek olmasa da beni ihbar etmiştir. bu da bizim faaliyetlerimizin tekniğini bilmemekten kaynaklanıyor. çin'de gizli görev yapıyorsunuz ama göreviniz açıklanıyor.

yurtdışında 200 operasyona katıldığını belirten ataç, 'çakıcı, bunun bir ya da ikisine katıldı' dedi
çakıcı'nın bir kez kullanıldığı onda da başarısız olduğu öne sürüldü.
1987'de yurtdışında bir operasyona çakıcı'nın da olduğu birkaç kişiyle gittik. başarısız olmadı. o görev ertelendi. bilinmeyen sebeple bir sızma oldu. iş deşifre olmuştu. bu eylemin yapılmasının uygun olmadığını tespit ettim, eymür de iptal etti.

ertelenen operasyondan döndükten sonra çakıcı ile ilişkiniz sürdü mü?

çakıcı'yla tanıştırıldığımda zaten aranan bir adammış. o dünyayı takip etmediğim için bilmiyordum. beş altı suçtan arandığını öğrenince "sen ömrünün sonuna kadar bu suçlardan kaçamazsın, teslim olacaksın" diye ikna ettim. o da kabul etti ve yargılandı, bir sene civarında ceza aldı, çıktı.

çakıcı'yla kaç kez münasebetiniz oldu?

çakıcı 1987'den sonra görev aldı. yani bir arabaya ihtiyacınız olur, bir kurye işi olur bunlar temin ederlerdi. ben 200 yurtdışı operasyonunda bulunmuşsam, bunun bir ya da ikisine çakıcı katılmıştır. sadece o değil, onun gibi birçok yine suç işlemiş insan "eleman" olarak maaşsız mit'e çalışmıştır. o işlediği suçlar yüzünden bu kadar dikkat çekti.

ataç, 1966 harbiye çıkışlı. kıbrıs türk mukavemet teşkilatı, brüksel nato karargâhı ve özel harp dairesi'nde görev yaptı. 1987'de mit'e girdi. 1998'de çin büyükelçiliği'nde hukuk müşaviri olarak görev yaptığı sırada, fransa'da yakalanan çakıcı'ya yurtdışında iken "kaç" dediği ve kırmızı pasaport sağladığı iddiasıyla gündeme gelince emeklidir.

işte derin devlet tek bir yüzü budur.

Kullanıcı avatarı
MaviGitar
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen MaviGitar »

yazının hepsini okudum. bunlar biraz eski mevzular ama insan ayrıntılı okuyunca vay be! :shock: diyor. bilgiler için saol. foruma iyi bir giriş oldu. ben bunun üzerine sana bi siftah yapim +50 KFL benden sana. ;) bu başlık altında buna benzer mevzularda var onlarıda oku. bilgiler için saol :lol: :D :D

Kullanıcı avatarı
greatdilemma
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen greatdilemma »

rica ederim her zaman.işin eğrisi,doğrusu ortada takdir yüce milletin.

Kullanıcı avatarı
DeVRiM
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen DeVRiM »

derin devlet tartışmaları bana her zaman için saçma gelmiştir
devletin yasal olarak yapamayacağı bazı şeyleri yapmak için böyle bir yapılanmaya girmesi gayet doğal
çünkü devlet her zaman yasal şeylerle uğraşmıtor
bunu kullanarak dün asalayla bugün pkk ile savaşıyor
burda önemli olan derin devletin derin çeteye dönüşüp kendi çıkarlarına göre hareket etmesini engelleyebilmektir
araştırmacı Mahir Kaynak'ın dediği gibi bir devlet ne kadar derinse o kadar güçlüdür

Kullanıcı avatarı
Ak_23
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Ak_23 »

bence saçma

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

greatdilemma, paylaşım için teşekkürler.. MaviGitar, haklı biraz dolaş VATAN MİLLET MESELELERİ bölümünde...

atmaca, doğru. devlet derinliğinden güç alır. ancak ne yazık ki bizim ülkemizde derin yerler sığ adamların elinde. bu yüzden işimize yarayacağına sıkıntı yaratıyor...

Kullanıcı avatarı
MaviGitar
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen MaviGitar »

basketbolcu_lebron yazdı:bence saçma

saçma olan nedir?

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

basketbolcu_lebron, gerçekten saçma ile neyi kastettiğini söylersen sevinirim..

bu yazı yanılmıyorsam TUNCAY ÖZKAN imzalı MİTİN GİZLİ TARİHİ adlı kitaptan alıntı..

Kullanıcı avatarı
zuvay
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen zuvay »