yaşar paşanın açıklamaları

Ülkemizini içinde bulunduğu durumları tartışabilirsiniz ancak SİYASET YAPMAK YASAK!!!
Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

yaşar paşanın açıklamaları

Mesaj gönderen AsilKan »

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıtın merakla beklenen basın toplantısından cumhurbaşkanı ile ilgili olarak bir cümle çıktı:

- Cumhuriyetin temel değerlerine sözde değil, özde bağlı bir cumhurbaşkanı seçileceğini umut ediyorum.

Cumhurbaşkanı aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerine Başkomutan olacaktı
Nasıl bir cumhurbaşkanı tanımını uzun uzun yapmadı ve imalı sorulara cevap olmak üzere cumhuriyetin temel değerlerine sözde değil özde bağlı biri diyerek noktayı koydu.

Mutlaka tercümeye muhtaç bir cümle olduğu kesin...

Yaşar Paşa demedi ama bizim gibi çok sayıda insan bu sözleri şöyle anladı:

- Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olursa yasal olarak diyecek bir sözümüz yok ama olmasa iyi olur!

Bu arada, toplantının sonunda, yarınki Cumhuriyet Mitingi ile ilgili olarak sözleri de çok anlamlıydı

Tayyip Erdoğanın cumhurbaşkanlığına karşı çıkanların organize ettikleri mitingle ilgili olarak Büyükanıt şöyle dedi:

- Yasal sınırlar içinde kalınarak, demokratik bir hakkın kullanılmasından niçin ürküldüğünü anlayamıyorum. PKK ya destek için bile mitingler yapılırken...

Sanırız, Büyükanıtın ne demek istediği çok iyi anlaşıldı; zaten daha fazlasını söylemeyeceğini de kendisi ifade etti.

Ordunun da başkomutanı olacak birinin eşi türbanlı olursa, tavrınız ne olur sorusuna Yaşar Paşa cevap yok karşılığını verdi.

..........

Yaşar Paşanın dünkü basın toplantısından çıkan en önemli mesajlardan biri, Sınır ötesi harekat ile ilgili olanıydı.

Kuzey Irakla ilgili geniş bir çerçeve çizip, bölgenin önemine dikkat çektikten sonra şimdi sorulabilir dedi ve sordu, kendisi cevapladı:

- Kuzey Irak a bir operasyon yapılmalı mı? Asker gözüyle evet yapılmalı. Pekiyi, yararı olur mu? Olur.

Ardından ekledi:

- Bunun için siyasi karar gereklidir. Siyasi bir karar verilirse, biz sınır ötesi harekatı yaparız. Şu ana kadar operasyon yapmak için bizim hükümete bir önerimiz olmadı.

Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’in kaleme aldığı iddia edilen anılarla ilgili olarak da Büyükanıt net bir ifade kullandı:

- O yazıların yayınlandığı derginin genel yayın yönetmeni günlüğün kendisi belgedir. Ayrıca belgeler, Genelkurmay arşivlerinde var iddiasında bulunuyordu. Bütün arşivleri arattırdım, bu konuda tek belge, iz yok. Ortada belge yok, yazıları yalanlayan bir komutan var. Genelkurmay olarak neyin peşine düşeceğiz?

Andıç konusunda o bir taslaktı, son şeklini ben bile görmemiştim. Basın mensuplarının düşman-yandaş diye sınıflandırılmasını çok yanlış bulurum. Ayrıca, hiçbir gazeteci bize kendini beğendirmek zorunda değil diyerek sözlerini bağladı.

Orduyu yıpratma çalışmalarından örnekler verdikten sonra, kendilerini savunma noktasına çekildiklerinde de ordu siyaset yapıyor biçimindeki eleştirilerden yakındı.

..........

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, PKK terörüne ağırlıklı biçimde yer verdiği basın toplantısında mayıs ayı içinde terörde tırmanma bekliyor ve bu bağlamda yoğun hazırlıklar yapıyoruz dedi.

İki Körfez Savaşından da büyük zarar gördüğümüze değinip ekledi:

- 1. Körfez Savaşından sonra PKK Kuzey Irakta kendisine sağlam bir zemin buldu. 2. Körfez Savaşından sonra da, Türkiye kendi coğrafyasına kapandı, PKKnın harekat alanı ise genişledi.

Terörün dış destekb ayağından şikayetçi olurken, bir soru üzerine Barzaninin son açıklamalarına geldi söz:

- O zatı tanırım. Çok seviyesiz konuşma. Ama ben konuşanadeğil, onu konuşturana ve de şımartana bakarım!

İsim vermedi ama şikayetçi olunan ülke Amerika idi!

Türkiyede azınlık yaratma çabalarına da dikkat çeken Büyükanıt, Avrupa Parlamentosu merkezli, Türkiye aleyhtarı girişimlerden örnekler verdi.

Özetle...

Yaşar Büyükanıt, tarihidiye nitelenebilecek basın toplantısında sık sık hukuka vurgu yaparak, söyleyebileceklerini azamisini söyledi.

Sanırız alınması gereken mesajlar hem içeride hem dışarıda alınmıştır!..

YAZI AKŞAM YAZARLARINDAN ŞAKİR SÜTERDEN ALINTIDIR...

SONUNDA KONUŞAN ADAM GİBİ BİR ADAM GÖRMEK NE GÜZEL. HERKESİN UYUMADIĞINI GÖRMEK VE GİTGİDE YÜKSELEN TEHDİDE KARŞI TEK BAŞINA DURMADIĞINIZI BİLMEK... BENİM YÜREĞİME SU SERPTİ YAŞAR PAŞA. ALLAH BAŞIMIZDAN ONUN GİBİLERİ EKSİK ETMESİN...