Ölmeden önce görmeniz gereken 7 yer

Burada ilginç resimlerinizi paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
sato54
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen sato54 »

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 7 Yer

1. Borobudur’un Kayıp Tapınağı

Eğer gerçekten keşfedilmemiş bir tapınak görmek istiyorsanız İnka Yolu’nu ya da Angkor Wat’ı boşverip Endonezya’nın Java Adası’ndaki yağmur ormanlarına dalmalısınız.

Resim

Resim

Borobudur 1800’lü yılların başlarına kadar volkanik kül altında gömülüydü. Ancak şimdi, piramid şeklindeki tapınak, basamaklarıyla en uzun ağaçların bile arasından sıyrılarak gökyüzüne yükseliyor.

Her basamak incelikle işlenmiş tas panellerden oluşuyor. Üst basamakları kubbelerin üzerinden yükselen yapı oldukça heybetli. Gün doğuşunda muhteşem manzaralar izlemek için tırmanın.

2. Kapadokya Peri Bacaları

Resim

Çok yakınımızda...

Resim

Rüzgarların aşındırıp şekillendirdiği devasa kayalar sizin için büyülü, masalsı bir atmosfer oluşturuyor.

Resim

Kayaların içine yapılmış evlerin ahşap medivenlerini tırmanıp çay içerek türkü dinleyebilirisiniz. Gökyüzündeyse uçan sıcak hava balonlarının gün doğuşuyla beraber oluşturduğu müthiş manzarayı izleyebilirsiniz

3. Büyük Mavi Delik Resifi, Belize

Meksika’nın hemen güneyindeki küçük ülke Belize hem dalmayı yeni öğrenenler, hem de tecrübeli dalgıçlar için muhteşem bir dalış alanı.

Resim

Resim

Resim

Dünyanın en büyük subatanı bu bölgede bulunuyor. 140 metrelik bir derinliğe sahip. Ama siz 40 metre daldığınızda karşınıza çıkan, büyük bir mağara. İçinde sarkıt ve dikitler, bir de dalışınızda size arkadaşlık edecek köpek balıkları...

4. Paskalya Adası’ndaki Moai Heykelleri

Kimse Paskalya Adası’na bu heykelleri kimin, hangi nedenle yaptığını bilmiyor. Ancak kabaca şekillendirilmiş vücutlar üzerine oturtulmuş, gözleri tüm adayı izleyen dev boyutlardaki 600 kafa hakkında tek bilinen adlarının Moai olduğu.

Resim

9 metrelik boylarıyla dikkat çekici bir görüntü oluşturan bu kafalardan başka yerlerde de bulunduğu biliniyor. Ancak asıl ilgi çeken yer burası.

Resim

Dünyanın en uzak ve ıssız bölgelerinden biri olan Paskalya Adası rüzgarlı ve ürkütücü. Ancak aynı zamanda konforlu misafirhaneleri bulunuyor ve ada halkı oldukça sıcak kanlı. Şili’den yola çıkarak 5 saatlik bir uçuşla adaya ulaşabilirsiniz.

5. Karelia’nın Ahşap Kiliseleri

Bu kiliseler Karelia’nın dindar halkı tarafından 300 yıl önce inşa edilmişti. St. Petersburg’dan yataklı trenle bu bölgeye ulaşabilirsiniz. Eğer mevsim kışsa, kar motosikletiyle donmuş göl suları üzerinden geçebilirsiniz.

Resim

6. Wieliczka’nın Tuz Madenleri

Polonya’nın Krakow şehrinin derinliklerinde muhteşem bir hazine yatıyor. Wieliczka Madeni 135 metre derinliğinde. İçinde tuzun oyarak şekillendirilmesiyle yapılmış yüzlerce dini heykel yer alıyor.

Resim

Hatta bir katedral bile var. Eğer doğru zamanda giderseniz Kutsal Kinga Şapeli’nde bir konser izleme şansını yakalayabilirsiniz.

Resim

7. El Cem Amfitiyatrosu

Roma’daki Colosseum’a benziyor. Ancak farklılıkları var. Örneğin daha iyi korunmuş, ama daha az tanınıyor.

Resim

Aşağısında gladyatörlerin ölene kadar savaştığı arenaya bakan yüksek basamaklarda özgürce dolaşabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
HayLaz_EjDer54
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen HayLaz_EjDer54 »

Vay ben sadece peri bacalarının adını biliyordum ammada ilginç yerlermiş :yuh:

Paylaşım İçin Teşekkürler 20 KFL

Kullanıcı avatarı
ShiftlesS
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Mesaj gönderen ShiftlesS »

Ya ilk sırada Kabe'yi görmemiz lazım sıralama yanlış :D

Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen göKhan. »

Ayrıca Yakında Ölecekmişisiz Gibi Ne O Başlık.. :heh:

Kullanıcı avatarı
ShiftlesS
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Mesaj gönderen ShiftlesS »

Belki ölürsün nerden biliyosun:P

Kullanıcı avatarı
Chadf
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen Chadf »

çok muhteşemler gerçekten,şu Büyük Mavi Delik hariç hepsine gitmek isterim:D
Mavi Delik gerçekten korkunç.
En çok gitmek istediğimde El "Cem" Anfitiyatrosu:D

Kullanıcı avatarı
gkcrm
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen gkcrm »

K@S@P yazdı:Ayrıca Yakında Ölecekmişisiz Gibi Ne O Başlık.. :heh:

Bende ölmeden son isteğiniz gibi okudum .. :haha: :haha: güzel yerler rabbim kısmet ederse inş görmediklerimizde görürüz..bi çoğuna gittim ama tabi arada gitmediğim yerler de var..teşekkürler güzel paylaşım olmuş..

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

Böyle yerleri imaknımız oldukça görmeye çalaşmalıyız.BUnlarda bu vatanın toğrağını önemli kılan yerler. :turkce:

Kullanıcı avatarı
Hee-young Yoon
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen Hee-young Yoon »

(Her ne kadar boyumu aşan yerlere gidemesem de :(( )Ben en çok şu mavi deliğe gitmek isterdim..

Kullanıcı avatarı
Y4HY4
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen Y4HY4 »

Samsunu eklememişsiniz :D Samsun da var :oley: