Senna'nın ölümü

Dünyanın bir numaralı motor sporu hayranları bu bölüm sizin için!!!
Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

Senna'nın ölümü

Mesaj gönderen Siyah_Beyaz »

[youtube][/youtube]

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

eywallah kardeş saol ya paylaşıım için..çok ii oldu. ;)

Kullanıcı avatarı
En[G]in
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen En[G]in »

ii mi oldu meteka sen tam islemedin herhalde baslıgı bii oku bakim ne dior yhafff acıwerici olumu kotuydu :( neise tesekur ederm abicim(Mr_Fantastic)

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

iletişim kopukluğu oldu aynton senna yı severim ve izleme fırsatım olmamıştıvideo için ii oldu yorumunu yaptım ben bunun için özür dilerim.ama madem yanlış anladın neden teşekkür ediyorsun

Kullanıcı avatarı
En[G]in
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen En[G]in »

ben sana diil Mr_Fantastic e tesekur ettim parantez icini okusaydın anlardın :nono:

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

iyi bakalım senin yazdıklarına okadar dikkat etmemiştim o yüzden.

Kullanıcı avatarı
En[G]in
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen En[G]in »

neise dostum tartısmaya bile degmez boswer ok3 ;)

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

tartışmıyorum zaten dediğim gibi iletişim kopukluğu.. :D :slm:

Kullanıcı avatarı
En[G]in
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen En[G]in »

ok3 dostum ok3 bende iletisim kopuklugu haa :haha: :haha: :D :D

Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

Mesaj gönderen Siyah_Beyaz »

Ağır ağır dönen helikopter pervanesinin yarattığı rüzgarın etkisiyle başını hafifçe öne eğmiş olan Profesör Doktor Sid Watkins’in gözleri, hemen sağındaki sedyede yatan adamın yüzüne kilitlenmişti. Kollarını iki yana çaresizce sallandırmış, başındaki kepten taşan saçları rüzgarda sallanan kırmızı kıyafetli Profesör Watkins, tarihin yetiştirdiği en yetenekli pilotlardan biriyle adeta gözleriyle vedalaşıyordu.

1 Mayıs 1994 günü Eurosport ekranlarının başındaki milyonlarca insan Formula 1 tarihinin en dramatik anlarından birine tanık oldular; Brezilya’lı pilot Ayrton Senna, dünyanın gözleri önünde hayata veda ederken, eski dostlarından biri ve yarışı canlı olarak sunan Eurosport spikeri John Watson’ı zor anlar bekliyordu.
Kazadan sadece birkaç dakika öncesinde, 1994 İtalya Grand Prix’sinin 2. turunda Ayrton Senna ve Michael Schumacher meşhur ‘Tamburello’ virajına arka arkaya yaklaşırken eski Formula 1 pilotu ve Eurosport spikeri John Watson’ın dudaklarından şunlar dökülüyordu:
“Tamburello’ya gelirken Schumacher, Senna’dan kopmamaya çalışıyor, bu viraja gelirken daha iyi yol tutan Benetton’u ile arayı biraz daha kapayabileceğini biliyor. Ama Senna da bu viraj çıkışındaki düzlükte avantajlı olacağının farkında, Williams’ın motoru daha güçlü...” (Schumacher’in araç önü kamerasından görünen Senna’nın aracı asfaltın koyu renkli bölümüne varıyor).
“Senna liderliği bırakmak istemiyor, Tamburello’da Schumacher’in arayı kapatmasına izin vermeyecek. Bu uzun ve hızlı, tam gaz geçilen bir viraj, neredeyse saatte 190 mil (310 km/s) hızlara ulaşılıyor, Senna burada şansını deneyecek!” (Senna’nın aracı aniden sağa doğru seğirtiyor).
“Oh!! Senna’nın başı dertte... Senna yol dışına çıktı!” (Araç yol dışına çıkıp hızla duvara çarpıyor, Watson’ın ses tonu yükseliyor, tane tane konuşmaya başlıyor).
“Senna için birşeyler çok ters gitti!” (Araç hızla duvardan geri sekiyor, parçalar havada uçarken tekrar yere konuyor, piste doğru geri geri sürükleniyor).
“Virajın yaklaşık dörtte üçünü geçtiği anda Senna’nın aracı aniden sağa doğru döndü ve tüm hızıyla yol dışına çıktı.!” (Watson duraklıyor, birkaç saniye susuyor).
* * *
“Her tarafta Williams-Renault’nun parçaları var. Sarı bayraklar sallanıyor, yarışın bu ikinci turunda Senna’nın aracında birşeyler ters gitmiş olmalı! (İlk kurtarıcı Senna’nın aracına varıyor, diğerleri de hızla yaklaşıyor). San Marino’da yine drama yaşıyoruz... Bu çok büyük bir kazaydı, çok büyük bir darbeydi. Senna’nın aracının 190 mil hızda olduğunu sanıyorum, yaklaşık olarak bu süratle yoldan çıkmış ve düz duvara buna yakın bir hızla çarpmış olmalı. Çok, çok ciddi bir durum...” (Watson yine susuyor, söyleyecek birşey bulamayınca, yayın arkadaşı İrlandalı spiker Allard Kalf mikrofonu alıyor).
“Evet, Ayrton Senna hala aracının içinde hareketsiz duruyor. Sağlık direktörü Profesör Sid Watkins’in olay yerine varmasını bekliyoruz. Birazdan sanıyorum Watkins kaza yerine varacak ve yarış durdurulacak...”
* * *
John Watson sonradan verdiği bir röportajda şöyle söyleyecekti:
“Kazadan hemen sonra Eurosport yetkililerine yayını durdurmayı önerdik ve durdurmazlarsa yarışı sunmayı bırakacağımızı söyledik. Ancak Eurosport talebimizi reddetti ve bize gerekirse Fransız yedek spiker grubuyla yayına devam edileceğini söylediler. Allard ile kısaca konuştuk ve bu işin yapılması gerekiyorsa, hiç değilse, biz yapmalıyız kararına vardık. Motorsporları tarihinin belki de en önemli karakteri milyonların oturma odalarındaki TV’lerde hayata veda ediyordu. Televizyonculuk tarihinin belki de en dramatik, en güçlü, en duygu dolu görsellerini capcanlı izlemek ve milyonlara anlatmak zorunda olmanın bu kadar ağır bir sorumluluk olacağını düşünemezdik bile...”
* * *
John Watson’ın tesbiti teorik olarak doğruydu ama Senna o gün hayata veda ederken gerçek bir yarışçının karakterini sembolize etti. Bir anlamda ölümsüzleşti. John Watson ise belki de koşarak uzaklaşmak istediği anlarda mikrofonunun başında kalarak bu karamsar dakikalardaki gözlemlerini kendini dinleyenlerle paylaştı. Şampiyon pilot Senna hayatının en zor anında direksiyonunun başındaydı. Haberci John Watson da aynı anda mikrofonunun başında.