Giresun Üniversitesi

Üniversiteliler kendi üniversitenizi ve bölümlerinizi burada tanıtabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Erhanbay
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Giresun Üniversitesi

Mesaj gönderen Erhanbay »

Resim

Üniversitemizin temeli 1962 yılında Kız Öğretmen Okuluyla atılmıştır. 1976 yılında Eğitim Enstitüsüne dönüştürülmüş, 1982 yılında iki yıllık Eğitim Yüksekokulu olarak KTÜ Fatih Eğitim Fakültesine bağlanmıştır. 1992 yılında da Eğitim Fakültesi halini almıştır.

1976 yılında MEB’na bağlı olarak açılan Meslek Yüksekokulu, 1982 yılında KTÜ Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Sağlık Yüksekokulu 1992 yılında ön lisans düzeyinde öğretime başlamış, 1996 ylılında lisans düzeyinde KTÜ’ye bağlı Sağlık Yüksek Okuluna dönüştürülmüştür.

Tirebolu Meslek Yüksekokulu, KTÜ rektörlüğüne bağlı olarak 1994-95 eğitim-öğretim yılında hizmete girmiştir.

Fen-Edebiyat Fakültesi 1998 yılında KTÜ rektörlüğü’ne bağlı olarak kurulmuştur.

Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu, 1998 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mart 2003’te kurulmuştur.

Alucra Meslek Yüksekokulu, 2005 yılında Cumhuriyet Üniversitesine bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır.

Tıp Fakültesi 27 Mayıs 2007 tarihinde kurulmuştur.

MİSYON

--------------------------------------------------------------------------------

İsim olarak Türkiye’nin en genç ve yeni üniversitelerden biri olmanın büyük heyecanıyla Giresun Üniversitesi; ülkemizin ve milletimizin temel değerlerine ve stratejik hedeflerine uygun eğitim sunmak, ülkemiz ve dünya gerçeklerine duyarlı, kültürel olarak donanımlı araştırıcı ve üretici bireyler yetiştirmek, kentsel ve bölgesel kurum ve kuruluşlarla işbirliğine gitmek; mensuplarının ve bir parçası olduğu toplumun ekonomik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif gelişimine katkı sağlamak; kent ile, bölge ile, ülke ile ve dünya ile uyumlu ve kaynaşmış, bunlardan etkilenen ama aynı zamanda bunları etkileyebilecek ve yönlendirebilecek akademik çalışmalar yapmak; temelinde aklın ve bilimin yer aldığı genel aydınlanmaya katıda bulunmak; insanlığın gelişimine ve evrensel ilerlemeye katkı sağlamak misyonunu üstlenmiştir.

--------------------------------------------------------------------------------

VİZYON

Türkçe eğitimi esas alan Giresun Üniversitesi’nin vizyonu; yaşanacak değişim ve gelişmelerle oluşacak yarının dünyasında, bilgi üretiminde, kültürel, sosyal, sanatsal ve sportif alanlarda Türkiye’de önde gelen, mezunları tercih edilen ve aranan; katılım, şeffaflık ve ölçülebilir odaklı kurumsallaşmanın geliştirildiği uluslararası nitelikte öğrenci ve öğretim elamanı yapısına sahip, ulusal ve uluslararası bilim ve teknoloji dünyası ile örgütsel bağları gelişmiş, dünyadaki nitelikli üniversiteler ile eş değer bir eğitim ve araştırma kurumu olmak, paydaşları ile karşılıklı etkileşim içerisinde ve onların ihtiyaçlarını hızlı, kaliteli ve etkili çözümlerle karşılayan öncü bir üniversite olmaktır.

DEĞERLER

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Türk ulusuna ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlılık, bilimsellik, evrensellik, toplumsal yararlılık, çağdaşlık, yenilikçilik, yaratıcılık, katılımcılık ve güvenilirlik.